Nors apie mokyklų tinklo pertvarką buvo plačiai diskutuota miesto visuomenėje viešųjų konsultacijų ir svarstymų metu ir, tikėtina, mokyklų bendruomenių nariai žino kiekvienos mokyklos perspektyvą, manau, tikslinga dar kartą priminti, kokie mokyklų tinklo pertvarkos pokyčiai numatomi nuo 2006-ųjų rugsėjo.
Nebeliks vidurinių mokyklų
Mokyklų tinklo pertvarka Lietuvoje laipsniškai vyksta nuo 1999 metų. Klaipėdos mieste buvo reorganizuota 10 vidurinių mokyklų į pagrindines, 4 vidurinėms mokykloms suteiktas gimnazijos statusas. Pagal galiojančius dokumentus visas vidurines mokyklas lietuvių ar rusų mokomąja kalba numatyta reorganizuoti į pagrindines ir gimnazijas.
Dar svarstant tinklo pertvarkos bendrąjį planą, siekiant sureguliuoti optimalų mokinių srautų pasiskirstymą mokyklose, apsispręsta „Varpo” vidurinės mokyklos, kurios dirbo dviem pamainomis, I-IV klases perkelti į Liudviko Stulpino pagrindinės mokyklos atsilaisvinusias patalpas. L.Stulpino pagrindinėje mokykloje visi vaikai dabar mokosi viena pamaina (jos užpildomumas pagerėjo nuo 41,4 iki 58 proc.). „Varpo” vidurinė mokykla taip pat dirba viena pamaina, joje, kaip būsimojoje keturmetėje gimnazijoje, prasidėjo vidurinio ugdymo programos akreditavimo procesai. Mokykla taps gimnazija, kai joje mokysis tik IX-XII klasės.
Taps gimnazijomis
Panaši situacija yra ir su kita būsimąja gimnazija – „Žemynos” vidurine mokykla, kurioje vidaus struktūros pertvarka pradėta anksčiau, ir šiemet jauniausi yra šeštokai. Šioje vidurinėje mokykloje sėkmingai vyko vidurinio ugdymo programų akreditacija, o gimnazijos statusą suteikti gali savivaldybės taryba tuo atveju, jei mokyklos bendruomenė pasiryš kreiptis į steigėją su prašymu 7-ąsias ir 8-ąsias klases perkelti į „Verdenės” pagrindinę mokyklą, kuri turi galimybę jas priimti. Kitu atveju „Žemynai” gimnazijos statusas galės būti suteiktas tik 2008-2009 mokslo metais pagal patvirtintą tinklo pertvarkos planą pamažu augant iki keturmetės mokyklos.
Dar trys vidurinės mokyklos („Žaliakalnio” – rusų dėstomąja kalba, „Aukuro”, Baltijos – lietuvių dėstomąja kalba), kurių pagrindu numatyta steigti gimnazijas, jau pradėjusios laipsniškai nepriimti mokinių į 1-ąsias ir 2-ąsias klases.
Bus daug pokyčių
Iš „Verdenės” pagrindinės mokyklos (I-VIII klasės) iškeltos rusų dėstomosios kalbos klasės. Joje baigta vidaus struktūros pertvarka. Ši mokykla pasirengusi priimti visus mikrorajono vaikus, kurie, baigę mokykloje 8 klases, turės galimybę tęsti mokymąsi šalia esančioje būsimojoje „Žemynos” gimnazijoje.
Vidaus struktūros pertvarka pradėta ir „Dviejų gaidelių” mokykloje-darželyje, nepriimant mokinių į 1-ąsias klases ir nukreipiant juos į kitas rusų dėstomosios kalbos vidurines ar pagrindines mokyklas, kuriose mokinių skaičius kasmet mažėja. Šiek tiek padaugėjo mokinių „Santarvės” vidurinėje mokykloje, sujungus ją su „Kuršių” vidurine mokykla.
Nuo rugsėjo bus baigta vidaus struktūros pertvarka ir Vytauto Didžiojo gimnazijoje. Ši gimnazija kitais mokslo metais pasirengusi priimti mokinius į 1-ąsias (9-ąsias) gimnazijos klases iš viso miesto.
Vidaus struktūros pertvarka vyksta ir „Pamario” vidurinėje mokykloje. Joje nebebus dieninėje pamainoje XI-XII klasių, tačiau šioje mokykloje, atsiradus poreikiui, bus plečiamas priėmimas į vakarines-pamainines lietuvių ir rusų dėstomosios kalbos klases.
Nebekomplektuos klasių
Be minėtų pokyčių Baltijos, „Aukuro”, „Žemynos”, „Varpo” vidurinėse mokyklose, „Dviejų gaidelių” mokykloje-darželyje, tinklo pertvarkos plane numatyta ir naujų. Pietinėje miesto dalyje nuo rugsėjo nebus pirmųjų klasių „Berželio” ir „Vyturėlio” mokyklose-darželiuose. „Vyturio” vidurinė mokykla nebekomplektuos 11-ųjų klasių, todėl bus pasiruošusi priimti daugiau mikrorajono pirmokėlių.
11-ųjų klasių nekomplektuoti numatyta ir „Smeltės” bei „Versmės” vidurinėse mokyklose. Šių mokyklų būsimieji vienuoliktokai galės rinktis jau esamas „Ąžuolyno”, Vytauto Didžiojo, „Vėtrungės” gimnazijas arba būsimąsias – „Varpo”, „Aukuro”, Baltijos gimnazijas ir kitas vidurines mokyklas. Panašūs pokyčiai numatyti ir Maksimo Gorkio, „Pajūrio”, „Santarvės” vidurinėse mokyklose, kurių būsimieji vienuoliktokai galės rinktis „Aitvaro” gimnaziją ar „Žaliakalnio” vidurinę mokyklą – būsimąją gimnaziją. Plane numatyta, atsižvelgus į mikrorajono mokinių poreikius, vienoje iš pietinės dalies rusų dėstomosios kalbos mokyklų („Santarvės” ar „Pajūrio”) formuoti 11-ąsias klases, kurios būtų priskirtos „Žaliakalnio” vidurinei mokyklai kaip filialas. Pastarajai mokyklai rengiantis vidurinio ugdymo programų akreditacijai, kuri planuojama 2007 m., pagrindinio ugdymo V-VIII klases numatyta perkelti į kitas mikrorajono mokyklas. Taip bus laisvinamos patalpos vyresniesiems mokiniams iš viso miesto.
Atlieka apklausą
Kaip matome, 2006-2007 mokslo metais mokyklose numatyta nemažai struktūrinių pokyčių, kuriems ruošiamasi šiandien. Šiuo metu atliekama 10-ųjų klasių mokinių apklausa dėl tolimesnių jų ketinimų. Atsižvelgus į pageidavimus ir užtikrinant psichologinį mokinių saugumą, neatmetama galimybė visą klasę perkelti į vieną ar kitą gimnaziją.
Dėl tinklo pertvarkos bendrojo plano, kaip numatyta savivaldybės tarybos sprendime, kasmet atliekamas tinklo pertvarkos plano įgyvendinimo monitoringas (stebėsena). Jo rezultatai šiuo metu aptariami sudarytoje darbo grupėje, Klaipėdos miesto savivaldybės tarybai rengiami siūlymai dėl tinklo pertvarkos numatytų pokyčių tęstinumo.
Klaipėdos miesto bendrojo lavinimo mokyklų tinklo pertvarka vyksta palaipsniui ir neturėtų gąsdinti klaipėdiečių, nes, mažėjant gimstamumui ir didėjant migracijos tendencijoms, kiekvienas vaikas yra laukiamas ir pagrindinėse mokyklose, ir esamose ar būsimosiose gimnazijose.
Virginija Kazakauskienė