Virš Lietuvos dviratininko Raimondo Rumšo ir jo žmonos Editos trejus su puse metų tvyrojusi nežinia vakar pagaliau išsisklaidė. Sutuoktinius ilgai krėtusios dramos atomazga – palyginti laiminga.
Prancūzijos Alpėse esančio Bonvilio teismas abiem sutuoktiniams skyrė po keturis mėnesius įkalinimo lygtinai. Tai bausmė už nelegalių preparatų, kurie gali būti vartojami kaip dopingas, įvežimą.
Dviratininko žmonai keletą vaistų receptų išrašęs ir už akių teistas lenkas gydytojas Krzysztofas Ficekas nubaustas griežčiausiai – metams įkalinimo lygtinai.
E.Rumšienei buvo pareikšti kaltinimai ir dėl dopingo siūlymo varžybose dalyvaujančiam sportininkui bei dėl šių preparatų pristatymo į varžybų vietą. Teismas šituos kaltinimus patvirtino.
Grėsmingi kaltinimai subliūško
„Tikėjausi, kad būsiu visiškai išteisintas. Prokuroro reikalautą bausmę teismas sumažino per pusę. Tai rodo, kad pateiktų kaltinimų pagrįstumu buvo abejojama.
Viskas baigėsi. Ir tai mus džiugina. Tačiau skaudu, kad byla tęsėsi ilgiau nei trejus metus. Iš jos buvo išpūstas didžiulis burbulas.
Atrodė, jog esame didžiausi nusikaltėliai, o nubausti buvome tik keturiems mėnesiams lygtinai”, – vakar „Lietuvos rytui” sakė nuosprendžio namuose Italijoje laukęs 34 metų dviratininkas.
Bonvilio prokuroras Vincent’as le Panereras praėjusių metų lapkričio 23 dieną vykusiame teisme prašė griežtesnių bausmių: 8 mėnesių įkalinimo lygtinai dviratininkui ir 6 mėnesių jo žmonai.
Nors E.Rumšienei buvo pareikšti sunkesni kaltinimai, prokuroras didesnės bausmės pareikalavo dviratininkui, nes nusikalstamą veiklą esą organizavo R.Rumšas.
„Didžiulis teisėsaugos kalnas pagimdė tik mažą dviratį pelytei”, – ironizavo pagrindinis Rumšų advokatas prancūzas Alexandre’as Varaut.
„Nuosprendis aiškiai rodo, kad nusikaltimo dėl dopingo nėra. Teismas nubaudė remdamasis įtarimais, o ne įkalčiais. Juos teisėsauga turėjo tik dėl muitinės taisyklių pažeidimo”, – antrino Rumšams šioje byloje taip pat atstovavęs Paryžiuje dirbantis lietuvis advokatas Mažvydas Michalauskas.
Neteks 13 tūkstančių eurų
E.Rumšienei buvo skirta ir 3 tūkstančių eurų (10 300 litų) bauda. Ją sumokėjus iškart bus taikoma 20 procentų nuolaida.
Lietuviams ir lenkui gydytojui taip pat paskirta 1510 eurų (5300 litų) bauda už muitinės taisyklių ir sveikatos kodekso pažeidimą.
Tai – dviguba E.Rumšienės automobilyje surastų medikamentų vertė.
Prancūzijos muitininkai pasienyje šalia Monblano tunelio lietuvę sulaikė 2002-ųjų liepos 28 dieną.
R.Rumšas tuo pat metu lipo ant garsiųjų dviračių lenktynių „Tour de France” pakylos – užėmė trečiąją vietą.
E.Rumšienė Bonvilio kalėjime praleido 75 dienas.
„Rumšai dabar galės užversti teisėsaugos puslapį, bet tų kalėjime praleistų pustrečio mėnesio ponia Rumšienė turbūt niekuomet nepamirš”, – žurnalistams kartėlio vakar neslėpė įkalintą lietuvę lankiusi advokatė Veronique Coudray.
E.Rumšienė buvo paleista už 20 tūkst. eurų (69 tūkst. litų) užstatą. Papildomą 10 tūkst. eurų (34 500 litų) užstatą teko palikti muitinei už jos konfiskuotą nusikaltimo įrankiu laikytą automobilį.
Automobilį atsiėmę Rumšai už jį Prancūzijos muitinei turės sumokėti 8400 eurų (apie 30 tūkst. litų).
„Tai – sunkiai pateisinama. Administracinio pažeidimo dėl medikamentų įvežimo neneigiame. Tačiau papildomo nusikaltimo nebuvo. Įdomu, kaip būtų, jei į Prancūziją žmogus atskristų privačiu lėktuvu ir pas jį būtų rasta vaistų.
Nejau konfiskuotų lėktuvą kaip nusikaltimo įrankį?” – su papildoma bei finansiškai skaudžiausia bauda sunkiai taikstėsi R.Rumšas.
Teismas iš dalies patenkino ir Prancūzijos dviračių federacijos ieškinį.
Už patirtą moralinę žalą jai priteista 1000 eurų (3450 litų).
Iš viso sutuoktiniai Prancūzijoje paliks apie 13 tūkst. eurų (apie 46 tūkst. litų). Likę užstato pinigai jiems bus grąžinti.
Skaudu dėl sužlugdytos karjeros
Vakar kalbėdamas su „Lietuvos rytu” R.Rumšas neslėpė, kad labiausiai jam apmaudu dėl sužlugdytos sportinės karjeros: „Tuos pusketvirtų metų negalėjau sportuoti. Tad tie, kurie norėjo sužlugdyti geriausius mano karjeros metus, savo pasiekė. Tai – faktas”.
Didelių vilčių sugrįžti į sportą R.Rumšas nepuoselėja: „Toliau treniruojuosi, ir jei man pasiūlys kokį nors kontraktą, mielai sutiksiu.
Tačiau man jau 34 metai.
Tad sportuoti galėsiu ne ilgiau kaip dvejus ar trejus metus.
Manau, kad reikės pradėti ieškoti kitokio darbo”.
Edita Urmonaitė