Einant į pabaigą Jungtinių Tautų (JT) generalinio sekretoriaus Kofio Anano kadencijai, vis dažniau kalbama apie jo įpėdinį. Ir vis dažniau minima Latvijos prezidentės Vairos Vykės-Freibergos kandidatūra.
Pirmą kartą žiniasklaida apie šią kandidatūrą prabilo rugsėjį, netrukus po to, kai prasidėjo dar viena JT Generalinės asamblėjos plenarinė sesija. Tada per iškilmingą priėmimą Niujorke, JT būstinėje, prie vieno stalo, esančio išskirtinėje vietoje, sėdėjo ketvertas politikų.
Atkreipė žurnalistų dėmesį
JT būstinėje dirbantys žurnalistai į šį ketvertą iš karto atkreipė dėmesį. Tiesa, nieko nestebino tai, kad prie to stalo sėdėjo generalinis sekretorius K.Ananas ir JAV prezidentas Džordžas V.Bušas. Abu jie – tam tikra dalimi buvo forumo šeimininkai.
Niekam nebuvo staigmena ir tai, kad prie jų prisijungė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kurį Amerikos prezidentas vadina savo bičiuliu. Tačiau žurnalistai nustebo, kai prie stalo prisėdo Latvijos prezidentė V.Vykė-Freiberga.
Ji, kai kurių laikraščių teigimu, tokioje kompanijoje atsidūrė neatsitiktinai. Latvijos spauda daug rašė apie tai, jog Dž.V.Bušas esą labai norėtų, kad būtent V.Vykė-Freiberga taptų K.Anano įpėdine. Bet tam reikia Rusijos pritarimo.
Galbūt todėl Latvijos prezidentė per iškilmingą priėmimą Niujorke ištisą pusvalandį kalbėjosi su V.Putinu. Anot Latvijos atstovų, iš penkių nuolatinių JT Saugumo tarybos narių: JAV, Kinijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Rusijos – tik pastaroji dar nepasakė savo nuomonės dėl V.Vykės-Freibergos kandidatūros. Kitos šalys iš šio penketo esą neprieštarautų, kad postą iš K.Anano perimtų Latvijos prezidentė.
Šilti atsiliepimai
Įtakingas ir gerai informuotas Prancūzijos laikraštis „Le Figaro” šiomis dienomis pažymėjo, kad „Latvijos prezidentės kandidatūra kol kas yra vienintelė ir gana patraukli”. Laikraštis primena, kad K.Anano kadencija baigiasi šiais metais.
„Le Figaro” kartu pastebi, kad, pagal nerašytą JT Saugumo tarybos taisyklę, generalinio sekretoriaus postas šiemet turėtų atitekti Azijos atstovui. Tačiau šiame žemyne neatsirado ryškios asmenybės, kurią paremtų JAV ir kitos didžiosios valstybės.
Tuo tarpu Amerikos prezidentas norėtų, kad K.Ananą pakeistų būtent Latvijos prezidentė. Baltųjų rūmų šeimininkas jai jau suteikė simbolinę paramą, kai praėjusiais metais su vizitu lankėsi Rygoje.
„Le Figaro” labai šiltai rašo apie V.Vykę-Freibergą: „Latvijos prezidentė – labai iniciatyvi politikė. Jos kandidatūros privalumas yra tas, kad ji Jungtinėse Tautose galėtų geriau ginti teises vadinamosios naujosios Europos, kuriai priklauso jos tėvynė, o JT veiklą padarytų daug efektyvesnę”.
Latvijos prezidentė jau dabar yra JT specialioji ambasadorė reformų klausimais ir aktyviai veikia šioje srityje. Ji paragino ne siųsti taikdariškas pajėgas į konfliktų apimtų regionus, bet siekti užkirsti kelią tokių konfliktų kilimui, koks, pavyzdžiui, nesiliauja Sudane.
Kliuvinių yra
K.Anano kadencija baigiasi šiais metais ir ji negali būti pratęsta. Tuo tarpu V.Vykės-Freibergos kaip prezidentės įgaliojimai baigiasi tik 2007-ųjų vasarą. Latvijos žiniasklaida nurodo, kad šią problemą nesunku išspręsti – prezidentė galėtų atsistatydinti pirma laiko.
Dabar svarbiausias yra vienas klausimas: ar V.Vykės-Freibergos kandidatūrai pritars Rusija? Kol kas aiškaus atsakymo nėra.
Latvijos prezidentės santykiai su Rusijos lyderiu yra kur kas šiltesni ir dažnesni negu kitų Baltijos valstybių vadovų. V.Putinui neabejotinai patiko tai, kad V.Vykė-Freiberga, vienintelė iš Baltijos valstybių vadovų, dalyvavo pergalės 60-mečio iškilmėse Maskvoje. Lietuvos ir Estijos vadovai tokį kvietimą ignoravo.
Dviejų Baltijos valstybių vadovų atsisakymas dalyvauti iškilmėse Maskvoje privertė pasaulį prisiminti nusikalstamą Molotovo ir Ribentropo paktą, pagal kurį Stalinas su Hitleriu pasidalijo Rytų Europą.
Būsimasis susitikimas Rygoje
Latvijos prezidentė garsėja savo ryšiais su pasaulio politikos elito atstovais. Rygos žiniasklaidos teigimu, kaip tik V.Vykė-Freiberga savo pažintimis, pirmiausiai su NATO generaliniu sekretoriumi Japu de Hopu Scheferiu, pasiekė, kad Aljanso aukščiausiojo lygio susitikimas šiais metais lapkritį vyktų Rygoje. Į forumą pakviestas ir prezidentas V.Putinas.
Pernai į analogišką forumą, vykusį Turkijoje, Rusijos prezidentas vietoje savęs pasiuntė užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą.
Interneto svetainė „Rosbalt.ru”, atidžiai stebinti įvykius Baltijos šalyse, pažymi, kad jeigu V.Putinas lapkritį atvyktų į Rygą, tai būtų ženklas, kad Rusijos prezidentas pritaria V.Vykės-Freibergos kandidatūrai JT generalinio sekretoriaus poste.
Bet iki tol laiko Rusijos ir Latvijos santykiuose dar daug kas gali pasikeisti, nurodo svetainė.
Leonas Žalys