Uostamiesčio gydymo įstaigose medikai gali garantuoti, kad pacientams perpilamas kraujas ar jo komponentai yra gerokai saugesni, nei prieš mėnesį ar keletą savaičių. Pastaruoju metu visų uostamiesčio donorų kraujo mėginiai yra gabenami į Vilnių, kur modernioje laboratorijoje patikrinama, ar donoras neserga hepatitais B ir C bei nėra ŽIV infekuotas. Modernūs tyrimai besislepiantį šių užkrečiamų ligų pavojų atskleisti padeda tris kartus anksčiau, nei iki šiol taikyti tyrimo metodai.
Veža į Vilnių
Informacija apie tai, kad Voroneže ŽIV užkrėstas kraujas galėjo būti perpiltas 208 vietos ligoninės pacientams, sukėlė šoką ne tik Rusijoje. Jau išaiškinti 70 žmonių, kuriems buvo perpiltas kraujas.
Kraujo, kuriame aptikta ŽIV infekcija, perpylimo stotyje buvo paimta iš 35 metų moters, kuri buvo nuolatinė donorė. Žmonės sunerimo, ar saugus kraujas yra mūsų mieste, kur gyvena trečdalis visų šalyje žinomų ŽIV infekuotų asmenų.
Klaipėdos kraujo centro vyriausiasis gydytojas Bronius Pliuškys nuramino, kad tikimybė užsikrėsti per kraują plintančiomis infekcijomis yra sumažėjusi iki minimumo. Jau antrą savaitę uostamiesčio donorų kraujo mėginiai yra gabenami į Vilnių. Nacionaliniame kraujo centre visų donorų kraujas tiriamas molekulinės biologijos laboratorijoje NAT. Nukleino rūgščių amplifikacijos tyrimas – pažangiausias šiuo metu pasaulyje atliekamas donorų kraujo tyrimas.
Virusą atranda anksčiau
Moderni laboratorija Nacionaliniame kraujo centre įdiegta rugsėjį. Čia atliekamais tyrimais siekiama maksimaliai užtikrinti surenkamo kraujo ir jo produktų saugumą bei sumažinti užkrečiamųjų ligų: hepatito B, hepatito C ir ŽIV perdavimo riziką kraujo perpylimo metu.
Molekulinės biologijos laboratorijoje taikoma tyrimo metodika leidžia ženkliai sutrumpinti virusų „lango periodą”, pavyzdžiui: ŽIV nuo 22 iki 8 dienų, hepatito B nuo 59 iki 34 dienų, hepatito C nuo 66 iki 19 dienų.
Veikia kaip Europoje
„Lango periodu” vadinamas laikotarpis nuo viruso patekimo į organizmą iki imuninės sistemos atsako, kai organizme pradeda gamintis antikūnai.
B.Pliuškys pasakojo, kad naujojo tyrimo dėka nereikia laukti, kol organizme pasigamins antikūnai.
Nukleininių rūgščių tyrimas nustato pačio viruso egzistavimą organizme.
Vieno tyrimo kaina siekia 68 litus, išlaidos bus padengiamos iš specialiai tam skirtų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.
Visame pasaulyje vienas iš svarbiausių kraujo donorystės įstaigų tikslų – maksimaliai užtikrinti kraujo ir jo preparatų saugumą.
Nuo 2003 metų tokios laboratorijos įdiegtos kraujo centruose Italijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje, Šveicarijoje ir Olandijoje. Daugelis Rytų Europos šalių molekulinės biologijos laboratorijų neturi.
Donorai būna užsikrėtę
Šiais metais Klaipėdos kraujo centre tarp donorų išaiškintas vienas ŽIV atvejis, 73 donorai turėjo hepatitą B, 66 – hepatitą C. B.Pliuškys teigė, kad pastaroji infekcija buvo rasta tik pas vieną nuolatinį donorą.
Visi kiti užkratų nešiotojai buvo nauji, pirmą kartą kraujo duodantys žmonės.
Nors Vilniuje atsirado naujos galimybės tirti kraują, tačiau Klaipėdos kraujo centre neatsisakyta iki šiol atliekamų įprastų tyrimų.
Visų donorų ar ketinančių jais tapti kraujas laboratorijoje tikrinamas dėl ŽIV, sifilio ir virusinių hepatitų B bei C. Taip pat kaskart nustatoma kraujo grupė. Atliekamas bendrasis kraujo tyrimas.
B.Pliuškys pasakojo, kad donorų kraujo naujausio tyrimo atsakymas iš Vilniaus Klaipėdą pasiekia per parą.
Todėl kai kraujo labai stinga, ligoninėms vis dar išduodamas ir NAT laboratorijoje netirtas kraujas. Kad taip neatsitiktų, Kraujo centras turi sukaupti gerokai didesnes atsargas.
Kol kas tai neblogai sekasi. Pasak centro direktoriaus, per dieną gydymo įstaigoms išduodama 40 – 50 kraujo ir jo pakaitalų maišelių, o ekspedicijoje šiuo metu laikoma tris kartus daugiau.
Jolanta Juškevičienė