Po tūkstančių pamokų – jubiliejiniai pasažai

Jubiliejiniame J.Naujalio muzikos gimnazijos koncerte grojo absolventai, kurių vardai jau yra tapę neatsiejama Lietuvos muzikinės kultūros dalimi, ir moksleiviai, kurie dar tik pakeliui į slėpiningus muzikos atsivėrimus.

Mokiniai Lietuvai ir pasauliui

Keturi J.Naujalio muzikos gimnazijos auklėtiniai – smuikininkas Rimantas Šiugždinis (1947 – 1996), kompozitorius Vidmantas Bartulis, dirigentas, altistas, muzikologas Donatas Katkus ir pianistė Rūta Šmigelskaitė-Ibelhauptienė – yra pelnę aukščiausią Lietuvos kultūros ir meno apdovanojimą – Nacionalinę premiją.

Ilgametis M.K.Čiurlionio kvarteto primarijus R.Šiugždinis šį garbingą apdovanojimą pelnė 1989-aisiais, tuomet, kai Lietuva de facto dar nebuvo laisva šalis, tačiau sena tiesa-mūsų šalyje kultūros pokyčiai visuomet vyksta pirmiau nei politiniai ar ekonominiai – rodė esanti ir šįsyk nekintanti.

Valstybės atkūrimo aušroje, tik atsivėrus sienoms, pasaulio koncertų salėse sužėrėjo šią mokyklą baigusių absolventų vardai: smuikininkas Vilhelmas Čepinskis pirmasis iš Lietuvos stygininkų koncertavo Niujorko „Carnegie Hall“. Galima sakyti, kad visą pasaulį išvažinėjo klarnetininkas Algirdas Budrys, altistas Petras Radzevičius ne tik tebeina garbingas LMTA styginių katedros vedėjo pareigas, bet ir daug koncertavo su prestižiniu Lietuvos kameriniu orkestru, vadovaujamu prof. S.Sondeckio.

Daug nuveikė nenuilstantis džiazo muzikos puoselėtojas Romualdas Grabštas, begalę aštrių ir analitinių recenzijų parašė muzikologė Živilė Ramoškaitė, Lietuvoje ir svetur dešimtis koncertų surengė Kauno kvartetas, kurio beveik visi nariai – šios mokyklos auklėtiniai. Kiekvienas šių žymių žmonių pradėjo kitados nuo labai paprastų ir mažų dalykų: pratimų, gamų. Kiekvienas jų turėjo mokytojų, dėstančių humanitarinius, tiksliuosius, specialybės dalykus.

Išugdytos garsios kūrėjos

Viena pirmųjų J.Naujalio gimnazijos absolvenčių – šviesios atminties Konstancija Brundzaitė, subtiliai ir labai šiuolaikiškai pradėjo moteriškąją kūrybos liniją lietuvių muzikoje. Šios kūrėjos chorines miniatiūras mėgo dainuoti įvairiausi mūsų šalies chorai, tarp jų ir garsiausias – Kauno valstybinis choras. Šio kolektyvo repertuare ilgai žėrėjo K.Brundzaitės „Patarlės“, mūsų ir užsienio koncertų salėse visad sutiktos ovacijomis.

Gražiai pradėtą, deja, nelauktai nutrūkusį K.Brundzaitės kūrybinį kelią, dabar tęsia jaunesniosios kartos „naujaliukės“: Jūratė Baltramiejūnaitė (dar besimokydama gimnazijoje ji kūrė operėles vaikams, kurių pastatymai sulaukdavo didžiulio pasisekimo), įvairių tarptautinių konkursų laureatė Raminta Šerkšnytė, gražiai prabilusi kūrybos vaikams autorė Giedrė Pauliukevičiūtė.

Gimnazijos lyderiai – pianistai

Daugybė dabar žinomų koncertuojančių virtuozų skambinimo fortepijonu pagrindus įgijo būtent J.Naujalio muzikos gimnazijoje. Prisiminkime pirmąjį M.K.Čiurlionio konkurso laureatą Augustiną Maceiną, seseris Haliną, Aldoną ir Mariją Radvilaites, Raimondą Kontrimą – pirmąjį pianistą, supažindinusį tautiečius su tuomet draudžiama V.Bacevičiaus muzika.

Plačiai šalyje žinomi tarptautinių konkursų laureatai Rokas Zubovas ir Živilė Karkauskaitė garsūs ne tik kaip puikūs savo instrumento žinovai ir praktikai. R.Zubovas yra konceptualaus ciklo „Čiurlionio amžius“ sumanytojas ir vedėjas, Ž.Karkauskaitė – pirmoji iš lietuvių atlikėjų tiek daug dėmesio skyrė aukščiausios prabos šiuolaikiniam repertuarui, ypač jautriai interpretavo sudėtingus ir rafinuotus O.Mesiano veikalus.

Eglė Janulevičiūtė buvo pirmoji lietuvių pianistė, tarptautinius laurus nuskynusi reikšminguose konkursuose už vandenyno (pianistė dabar įsikūrusi JAV, Santa Barbaros mieste, kur dėsto fortepijoną). Šviesei Čepliauskaitei praėjusią vasarą vienai iš nedaugelio pasaulio pianistų buvo suteikta garbė koncertuoti prie F.Šopeno paminklo Varšuvoje.

Daug absolventų, neseniai baigusių J.Naujalio muzikos gimnaziją, dabar mokosi arba yra įsikūrę svetur: tarptautinių konkursų laureatės Indrė Petrauskaitė ir Martyna Jatkauskaitė studijuoja Londone, Edvinas Minkštimas – Niujorke, seserys Ieva ir Vita Panomariovaitės šiuo metu gyvena Paryžiuje ir Londone.

Beje, šios gimnazijos fortepijono skyrių baigė ir dabartinis direktorius Aveniras Ūsas, šias garbingas pareigas einantis jau 23-ejus metus.

„Firminė“ mokykla

Ilgametis LMTA rektorius ir rektorių tarybos pirmininkas profesorius Juozas Antanavičius taip pat buvo vienas pirmųjų J.Naujalio gimnazijos absolventų ir pirmasis čia baigęs teorinį skyrių. Savo sveikinimo kalboje J.Antanavičius tarsi apibendrino visų susirinkusiųjų nuotaikas, šilumos sklidinus prisiminimus ir linkėjimus: „Visad malonu sugrįžti į namus – J.Naujalio muzikos gimnaziją. Kai mokiausi, buvo kitas jos pastatas, kitas adresas: ant kalno, Italijos gatvėje. Tačiau namai yra ne adresas, ne vieta, o šeima, joje kuriamos tradicijos, tarpusavio santykiai, grįsti meile ir pasitikėjimu. J.Naujalio gimnaziją galėčiau pavadinti firmine mokykla – ją baigę mokiniai lengvai įstoja į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, kitas šalies ir užsienio aukštąsias mokyklas.

Alina Ramanauskienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.