Pensija būtina rūpintis jau šiandien

Neretai žmogus, pradėjęs rinkti dokumentus pensijai paskirti, susiduria su nenumatytomis problemomis.

Teko nugirsti dviejų moterų pokalbį:

„Kaip gerai, kad sužinojusi apie duomenų kaupimą būsimai pensijai užsukau į „Sodrą”, – džiaugėsi viena jų. – Nors iki pensijos man dar toloka, tačiau susiskaičiavau, kad turiu 30 metų darbo stažą pensijai gauti ir nutariau nebedirbti. Reikia padėti sūnui vaikus auginti. Ir žinai, vos neapsigavau. Pensijų specialistė, patikrinusi mano darbo knygelę ir apskaičiavusi darbo stažą, pasakė, kad iki būtinojo darbo stažo senatvės pensijai skirti man trūksta 6 mėnesių. Pasirodo viena įmonė, kurioje dirbau prieš beveik 10 metų, nepateikė „Sodrai” duomenų apie tą laikotarpį, kai pas juos dirbau. Puoliau ieškoti įmonės, bet kur tu ją rasi, jei seniai išnyko be pėdsakų. O stažą įrodančio dokumento jokiuose archyvuose negaliu gauti.”

„Negali būti, – paprieštaravo draugė. – Juk mes turime dokumentus – darbo knygelę ir socialinio draudimo pažymėjimą, kuriuose surašyti visi darbo metai”.

„Štai čia ir yra šuo pakastas. Man į socialinio draudimo pažymėjimą darbdavys įrašė, kad dirbau pas jį, o „Sodrai” pranešti pamiršo.”

Raginami jau dvejus metus

Pasak „Sodros” Klaipėdos skyriaus direktoriaus pavaduotojos Ingridos Kiaurakienės, tai ne pavienis atvejis, kai žmogus, pradėjęs rinkti dokumentus pensijai skirti susiduria su nenumatytomis problemomis. Neretai darbo knygelė ar socialinio draudimo pažymėjimas buvo užpildyti netvarkingai: nėra atsakingų asmenų parašų, įmonių antspaudų, įsakymų numerių, įrašai ištaisyti ir pan.

Keičiantis ekonominei situacijai Lietuvoje, kinta įmonių, įstaigų ar organizacijų statusas, pavadinimas, dalis jų paprasčiausiai bankrutuoja ar nutraukia veiklą. Darbdaviai ne visada tinkamai pasirūpina savo darbuotojų dokumentais ir jie, deja, ne visada pasiekia archyvų lentynas. Dėl to sunku rasti dokumentus, įrodančius atitinkamo laikotarpio darbo stažą ir draudžiamąsias pajamas (atlyginimą).

Kad gyventojai išvengtų panašių nesusipratimų, jau antrus metus „Sodros” Klaipėdos skyriaus duomenų apie stažą ir pajamas kaupimo specialistai ragina klaipėdiečius ir Klaipėdos rajono gyventojus pasirūpinti dokumentais būsimai pensijai skirti iš anksto, nelaukiant senatvės pensijos sukakties dienos. Kuo anksčiau dokumentai bus pradėti rinkti, tuo daugiau žmogus turi galimybių atkurti visus darbo laikotarpius ir draudžiamąsias pajamas. Kuo didesnis valstybinio socialinio pensijų draudimo stažas ir draudžiamosios pajamos, tuo bus didesnė ir pensija.

Todėl pensijos skyrimui yra labai svarbu pateikti visus reikalingus dokumentus, įrodančius įgytą valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą bei turėtas draudžiamąsias pajamas. Džiugu, kad dalis gyventojų jau suprato šio darbo svarbą ir, nelaukdami pensinio amžiaus, susitvarkė dokumentus būsimai pensijai gauti. Sulaukę pensinio amžiaus, jie tik užsuks į pensijų skyrių parašyti prašymą senatvės pensijai skirti.

Kitokioje padėtyje atsidurs tie žmonės, kurie tik sulaukę pensinio amžiaus ims rūpintis dokumentais pensijai skirti. Jie paprasčiausiai gali neberasti savo buvusių darboviečių, darbo knygelių ir panašiai.

Svarbus įmonių vadovų požiūris

„Sodros” duomenų kaupimo specialistai ne tik laukia žmonių pensijų skyriuose, jie pasiruošę atvykti į bet kurią įmonę, įstaigą ar organizaciją, kurios vadovas suteiks sąlygas ir galimybę savo darbuotojams dokumentus būsimai pensijai pateikti jų darbo vietoje.

Į „Sodros” specialistų rūpinimąsi žmonėmis daugelis įmonių reaguoja geranoriškai. Daugiausiai dokumentų būsimai pensijai pateikė AB „Baltijos” laivų statykla, AB „Klaipėdos duona”, AB „Klaipėdos mediena”, AB „Pajūrio mediena”, Jūrininkų ligoninėje, Klaipėdos apskrities ligoninėje, Klaipėdos miesto savivaldybėje dirbantys asmenys. Mes dėkojame šių įmonių ir įstaigų vadovams už supratingumą ir bendradarbiavimą vykdant Vyriausybės nutarimą.

Deja, tenka pripažinti, kad kai kurie vadovai, kaip ir pavieniai asmenys, duomenų kaupimui neskiria reikiamo dėmesio, manydami, kad šis procesas neskubus, o jų darbuotojai bus apkraunami papildomu darbu. Tokio požiūrio dažniausiai laikosi neseniai įsikūrusių įmonių vadovai, kuriose dirba daug jaunų žmonių. Vadovai neteisūs, nes anksčiau ar vėliau parengti dokumentus būsimai darbuotojo pensijai vis tiek reikės. Tik vėliau tai teks padaryti per trumpesnį laiką.

Reikalingi dokumentai

Dokumentų „Sodrai” nereikia pateikti tiems asmenims, kurie jau gauna senatvės pensiją arba pradėjo dirbti po 1995 m. sausio 1 d.

1. Jeigu pensinis amžius sukaks iki 2008 m. gruodžio 31 d. (moterys gimusios iki 1948 m. gruodžio 31 d., vyrai gimę iki 1946 m. birželio 30 d.) reikia pristatyti:

darbo (kolūkiečio) knygelę;

karinį bilietą (jeigu atliko karinę tarnybą);

darbdavių ar archyvų išduotas pažymas apie draudžiamąsias pajamas (atlyginimą), gautas nuo 1984 m. sausio 1 d. iki 1993 m. gruodžio 31 d.

2. Jeigu pensinis amžius sukaks po 2009 m. sausio 1 d. (moterys gimusios po 1949 m sausio 1 d., vyrai gimę po 1946 m. liepos 1 d.) reikia pristatyti:

darbo (kolūkiečio) knygelę;

karinį bilietą (jei atliko karinę tarnybą);

darbdavių ar archyvų išduotas pažymas apie draudžiamąsias pajamas, gautas nuo 1991 m. birželio 1 d. iki 1993 m. gruodžio 31 d. arba pažymą, kuri patvirtina, kad 1991 m. birželio 1 d. – 1993 m. gruodžio 31 d. asmeniui buvo priskaičiuotas atlyginimas.

Duomenys apie socialinio draudimo ligos, nėštumo ir gimdymo išmokas „Sodroje” yra užfiksuoti tik nuo 1995 m. sausio 1 d., todėl, jei asmuo sirgo ar gavo nėštumo ir gimdymo pašalpas 1994 metais, papildomai reikia pristatyti pažymą apie 1994 metais gautas pajamas.

Be minėtų dokumentų ateinant į „Sodros” skyrių ir atnešant nurodytus dokumentus, su savimi reikia turėti:

asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą (jeigu tokį turite);

jei keista pavardė, dokumentą liudijantį pavardės keitimą.

Kreipkitės į „Sodrą”

Iškilus neaiškumams prašome kiekvienu atveju kreiptis į „Sodros” Duomenų kaupimo skyriaus specialistus. Jums bus suteikta išsami ir kvalifikuota informacija, bei pareikalauta tų dokumentų, kurių pateikti Jūs neturite galimybių.

Kviečiame visus klaipėdiečius ir rajono gyventojus nelaukti senatvės pensijos dienos ir pensijai skirti reikalingus dokumentus pateikti jau šiandien.

Liaudies išmintis sako, jog roges žiemai reikia ruošti vasarą, o „Sodros” specialistų darbo patirtis rodo, kad dokumentus būsimai pensijai reikia ruošti iš anksto.

Dokumentus priima ir informaciją teikia:

VSDFV Klaipėdos skyrius, Vytauto g. 24, 206 kab., tel. 39 07 95, mob. tel. 8 610 54040; Gargždų skyrius, Kvietinių g. 9a, 101 kab., tel. 47 06 82, mob. tel. 8 610 54158.

Užs. Nr. 52

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Specialistai konsultuoja su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.