Panevėžys – negimusių vaikų kapinės

Panevėžio valdžios pasamdyti ekspertai jai pasiūlė pasukti galvą, kaip miestiečius išmokyti šeimos planavimo. Savivaldybės užsakymu pirminės sveikatos priežiūros įstaigų tinklo įvertinimą atlikusi viešoji įstaiga Mokymų, tyrimų ir vystymo centras (MTVC), be kita ko, konstatavo, jog Panevėžyje nužudoma daugiausia negimusių gyvybių visoje Lietuvoje.

Pagal abortų skaičių miestas kone du kartus lenkia šalies vidurkį. 100 tūkstančių vaisingo amžiaus panevėžiečių moterų tenka 32 abortai. Tuo tarpu Lietuvoje tokiam pačiam moterų skaičiui tenka 19 abortų.

MTVC vadovė Liuba Murauskienė šią statistiką oficialiai pristatė miesto savivaldybėje ir pasiūlė pamąstyti, kaip pagerinti gyventojų lytinį švietimą.

Pristatyme dalyvavę medikai buvo priblokšti. Panevėžio poliklinikos vyriausiojo gydytojo pavaduotoja ginekologė Danguolė Matulienė net suabejojo, ar neįsivėlė klaida.

Gydytoja ekspertų pasiteiravo, kokius rodiklius jie lygino – abortų ir gimdymų skaičiaus ar abortų ir vaisingo amžiaus moterų santykį.

„Poliklinika fiksuoja abortų ir gimdymų santykį, t.y. kiek abortų tenka vienam gimdymui. Pagal šį rodiklį nėštumo nutraukimų mūsų įstaigoje netgi sumažėjo”, – stebėjosi D.Matulienė.

MTVC vadovė patikino, kad klaidos nėra, esą buvo atsižvelgta į abu minėtus rodiklius. „Nežinau priežasčių, kodėl pas jus atliekama tiek daug abortų, tačiau tokia yra situacija”, – sakė L.Murauskienė.

Jaunavedžiai abortų nesmerkia

Panevėžio savivaldybės sveikatos tarnybos vedėjas Mindaugas Burba sakė, kad moksleivius šeimos planavimo klausimais šviečia visuomenės sveikatos ugdymo centras.

Jame moksleivius konsultuoja psichologė bei akušerė, be to, skaitomos paskaitos mokyklose. M.Burba svarstė, kad mokinių švietimo veikla nepakankamai gerai išvystyta ir ją reikėtų sustiprinti, tačiau jis nesumojo, ką daryti su suaugusiaisiais.

Panevėžiečiai medikai pokalbiuose apie nepakankamą gyventojų seksualinį išprusimą nevengia mestelėti akmens į Panevėžio vyskupijos šeimos centrą, kuris būsimus sutuoktinius esą ragina nenaudoti kontracepcijos priemonių.

Tačiau vyskupijos šeimos centro vadovė Jūratė Šaumanienė „Panevėžio rytui” teigė, kad jaunavedžiai nėra nuteikinėjami prieš kontracepciją.

„Jie supažindinami su natūralaus šeimos planavimo metodu, kurio panevėžiečiai medikai nepripažįsta. Beje, jaunoms šeimoms visada pasakome, kad jie turi teisę rinktis”, – aiškino J.Šaumanienė.

Vyskupijos šeimos centro vadovė apgailestavo, kad būsimieji sutuoktiniai nerodo didesnio susidomėjimo natūralaus šeimos planavimo metodu.

Medicinos felčerės ir biologės išsilavinimą turinti J.Šaumanienė domėjosi, koks jaunavedžių požiūris į abortus. Pasak jos, dauguma apklaustųjų mano, kad moteris turi teisę rinktis – gimdyti ar ne.

Psichiškai sveikiausi, bet žudosi

Ekspertų išvados atskleidė ir daugiau paradoksų. Paaiškėjo, kad panevėžiečių psichinė sveikata yra bene geriausia Lietuvoje. Tačiau miestas kažkodėl pirmauja pagal vyrų savižudybių skaičių.

L.Murauskienė siūlė pasvarstyti, ar panevėžiečiams pakankamai gerai prieinamos psichinės sveikatos priežiūros paslaugos.

Taip pat buvo konstatuota, kad Panevėžyje labai aukšti sergamumo vėžiu rodikliai. Miesto medikai šį faktą linkę traktuoti kaip įrodymą, jog jie gerai dirba onkologinių susirgimų diagnostikos srityje.

Pasigenda malonesnio aptarnavimo

L.Murauskienė sakė, kad apklausus Panevėžio poliklinikos, stomatologijos poliklinikos bei privačių pirminės sveikatos priežiūros įstaigų pacientus paaiškėjo, jog žmonės nepatenkinti ilgomis eilėmis prie gydytojų kabinetų durų, nepaslaugiu personalu.

Paradoksaliai atrodo tai, kad, norint užsiregistruoti pas šeimos gydytoją ar specialistą, tenka laukti savaites ar net mėnesius, nors Panevėžys kitus šalies miestus lenkia gydytojų gausa. Dešimčiai tūkstančių panevėžiečių tenka 38,7 gydytojo, Lietuvos vidurkis – 26,9 gydytojo.

Ekspertai padarė išvadą, kad gydymo įstaigos tarpusavyje konkuruoja ne siūlydamos pacientams kokybiškesnes paslaugas, o chaotiškai.

MTVC specialistai siūlė sujungti stomatologijos ir Panevėžio poliklinikas bei miesto ir rajono greitosios medicinos pagalbos tarnybas.

M.Burba sakė, kad miesto taryba jau anksčiau apsisprendė nekeisti poliklinikų statuso, tik sumažinti jų darbuotojų skaičių, o greitosios pagalbos tarnybų perspektyva esą yra diskutuotinas klausimas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.