Suabejojo dviejų miesto vadovų gera atmintimi

Vilniaus gatvės 14-ojo namo gyventojai apgailestauja, kad Panevėžyje nevyksta „Auksinių svogūnų“ apdovanojimai.

Jei tokie būtų, tai panevėžiečiai pagrindinį apdovanojimą skirtų, jų teigimu, visiškai apsimelavusiam merui Vitui Matuzui, o visus kitus mažesnius svogūnėlius – administracijos direktoriui Visvaldui Matkevičiui ir kitiems smulkesniems valdininkams.

Į kurį iš valdžios atstovų per keletą metų kreipėsi miesto centre esančio namo gyventojai, – nė vienas iš jų nepadėjo. Tik esą vis žadėjo.

Namo bendrijos pirmininkas Bronislovas Tamošiūnas savo žygius pas merą tikina pradėjęs vos pastarajam grįžus iš Seimo vadovauti Panevėžiui.

Prieš dvejus metus rugsėjo 4 dieną B.Tamošiūną su namo atstovais meras priėmė ir išklausė jo prašymą sutvarkyti kiemą bei įvesti apšvietimą. Esą pažadėjo jį tikrai įvykdyti.

Gailisi neįsirašę mero pažado

Žurnalistei suabejojus, ar V.Matuzas tikrai galėjo žadėti patenkinti prašymą, gal jis tik žadėjo pasidomėti tuo klausimu, B.Tamošiūnas ir kartu su juo buvusi bendrijos valdybos narė Janina Kažukauskienė garantavo, jog taip iš tiesų ir buvo.

„Meras mus išdūrė tikrai. Jis buvo pažadėjęs reikiamas lėšas į 2004 metų biudžetą įtraukti. Gaila, kad diktofono neturėjome, dabar būtų paprasčiau jam tą priminti“, – tikino abu.

Vietoj savęs atsiuntė mašiną

Tiesiog juokinga situacija susiklostė praėjusiais metais su administracijos direktoriumi V.Matkevičiumi.

Direktorius buvo pažadėjęs atvykti pas gyventojus ir apie 70 žmonių kieme jo laukė, anot B.Tamošiūno, „su duona ir druska“.

Tačiau užuot atėjęs kelis šimtus metrų iš savivaldybės pėsčiomis, V.Matkevičius atsiuntė automobilį, kad tas pirmininką pas jį į kabinetą pristatytų.

Tada jau užsispyrė pirmininkas – jis žmonių nepaliks.

Teko V.Matkevičiui pasirodyti. Žmonės jam tada davę pylos kaip reikiant.

Tačiau V.Matkevičius per susitikimą jau nieko nežadėjo. „Pažiūrėsim, paspręsim“, esą buvę tokie jo žodžiai.

B.Tamošiūnas ir toliau savivaldybę atakavo raštais ir savo vizitais, aplankė daugelį valdininkų, tačiau šie kaip užsukti kartojo: „Nėra lėšų“.

Pastarasis vizitas prieš kelias dienas baigėsi panašiu atsaku.

„Jie man vėl liepė rašyti naują prašymą. Tada aš jiems parodžiau, kokia stora papkė susidarė nuo tų raštų ir kategoriškai atsisakiau tą daryti“, – aiškino B.Tamošiūnas.

Puola tiesiai ant mašinų

Miesto centre stovintis namas – bene vienintelis Panevėžyje, neturintis šaligatvio. Vos išėjęs iš laiptinės į kiemą, žmogus žengia tiesiai ant asfalto, kuriuo važinėja automobiliai.

Mašinos čia zuja nuolatos, o turgaus dienomis kiemą tiesiog okupuoja, nepaisydamos draudžiamojo ženklo.

J.Kažukauskienė teigė pati kartą atsitrenkusi į automobilį, laimei, šis negreit važiavęs.

O vienas vairuotojas taip nuvairavęs, kad nunešė lietvamzdį, įtvirtintą naują medinį suolelį ir per milimetrą pračiuožė pro pat dujų vamzdį.

„Jei tuo metu žmogus būtų ėjęs, tai jam jau būtų amen“, – sakė B.Tamošiūnas.

Tamsoje gresia pavojai

Bijodami gresiančių nelaimių, gyventojai prašė valdžią asfaltą kiek pakelti į žaliąją veją ir prie pat namo pakloti šaligatvį.

Tačiau valdininkai neseniai pradėję aiškinti, jog gali padengti nebent pusę išlaidų, o kitą pusę tegul finansuoja patys gyventojai. Visas šaligatvio tiesimas kainuotų 74 tūkstančius litų.

Dar buvo siūlomas kitas variantas – ne šaligatvis, o kuoleliai, atskiriantys važiuojamąją dalį nuo vaikščiojamosios. Tačiau ir tam nesą pinigų. Be to, gyventojai įsitikinę, kad šaligatvis būtų naudingiau.

Dėl apšvietimo valdininkai taip pat, anot B.Tamošiūno, neina į kalbas. Jiems nė motais, kad visa didžiulė aikštė tarp namų skendi tamsoje ir gresia nusikaltimais. O jų jau buvo. Vienas iš įsimintinesnių – kai praėjusiais metais prieš Seimo rinkimus buvo apiplėšta biuletenius nešiojusi moteris.

Namas šviečia tvarkingumu

Vilniaus gatvės 14-asis namas stovi prie pagrindinės miesto sankryžos. Jame įsikūręs paštas, vaistinė, knygynas, kitos firmos. Nors verslo atstovams, kaip teigė B.Tamošiūnas, visai nerūpi namo fasado grožis, tačiau jo gyventojams tai labai svarbu – jie nori, kad jų namas nedarytų gėdos centrui.

Bendrija per nedaugelį metų pasiekė, kad namas būtų vienas geriausiai prižiūrimų mieste. Dabar jis išsiskiria vienspalviais, nauja ekologiška medžiaga apkaltais balkonais, ypatinga koridorių, laiptinių ir kiemo švara.

Vidiniame kieme viskas preciziškai sutvarkyta, nudažyta, pastatyti suolai, nudažyti stovai, nušluoti takai ir net didelė dalis priešais esančios žalios aikštės.

Už nuoskaudas pamokys valdžią

Panevėžio valdžia neseniai pareiškė padėką ir šio namo bendrijai, pagailėjusiai neturtingos savivaldybės ir pasišovusiai savo jėgomis šluoti ne tik kiemą, bet ir aikštę, net ir prie pagrindinio kelio esančią gatvės dalį, kuria daugiau vaikšto ne jų namo gyventojai, o visi miestiečiai.

„Jie mūsų sąskaita sutaupo miesto valymo pinigų. Juk jau 5 metus pagal įstatymus savivaldybė turėtų teritorijas už savo lėšas prižiūrėti. Tiek pinigų, kiek sutaupyta, būtų pakankamai mūsų prašymams išpildyti“, – aiškino B.Tamošiūnas.

Pastaruoju metu valdžios atstovai – tiek Miesto ūkio skyriaus vedėjas Gediminas Juozaitis, tiek jo pavaldinys Viktoras Trofimovas pradėję šio namo gyventojams aiškinti, kad viskas išsispręs, kai bus parengti detalieji planai, pagal kuriuos bendrijoms bus priskirtos valyti teritorijos.

Tačiau B.Tamošiūnas juokiasi, kad čia jau valdžia jų neapmaus.

„Nors mes ir savanoriškai dabar valomės, bet tegul nemano, kad mus išdurs ir su detaliaisiais planais, – mes jokių parašų nedėsime ir teritorijų neprisiimsime“, – garantavo bendrijos pirmininkas.

Taip pat jis įspėjo valdžią, kad ši negąsdintų žmonių paskutinių likusių tarp daugiabučių žaliųjų plotelių grąžinimu žemių savininkams.

„Yra įstatymu nurodytos normos, kiek žmonėms reikia žalumos, ir tegul žino, kad prie mūsų esantį skverą mes ginsime mūru“, – sakė B.Tamošiūnas.

Apkaltino tuo pačiu

Meras V.Matuzas neprisiminė, kad būtų priėmęs B.Tamošiūną ir jo bendrijos atstovus 2003 metais. Pagal dokumentus jis surado, jog tikrai priėmė šį gyventoją tik šiais metais.

„Tai gal tada jis meluoja“, – spėjo V.Matuzas ir pridūrė, kad negali gi jis išasfaltuoti tų jo gatvių, nes to prašo visas miestas.

Patikslinus, kad bendrijos atstovai prašo ne asfalto, o šaligatvio ir apšvietimo, meras iš tiesų savo raštuose tai rado.

„Aš negalėjau nieko žadėti. Negi aš už savo pinigus jiems padarysiu? Aš tik sakiau – spręsim. Taigi kas nuo manęs priklauso, padariau. O toliau jau turėjo spręsti V.Matkevičius. Jo ir klauskit“, – sakė meras.

Meras, cituodamas Miesto ūkio skyriaus vadovo G.Juozaičio atsakymus namo bendrijai, irgi rado nelogiškumų. Praėjusio vasario 4 dieną buvo rašyta, kad saugų eismą garantuojančių priemonių bus imtasi, o liepos 1 dieną jau nurodoma, jog dėl lėšų trūkumo prašymai nebus patenkinti.

Biurokratiška tvarka privaloma

„Aš tikrai jiems nieko nežadėjau. Net ir negaliu žadėti, nes tai ne mano rankose. Ūkio komitetas sprendžia“, – sakė V.Matkevičius.

Priminus, kad šis komitetas yra pripažinęs, jog reikia įkalti stulpelius nuo važiuojamosios dalies, administracijos direktorius atsakė, kad, jei jo atmintis nemeluoja, gyventojai tų kuolelių lyg ir atsisakę.

V.Matkevičius sakė besidžiaugiąs pavyzdinga namo bendrija, tačiau nematė galimybės už tai atsidėkoti apšvietimu ir šaligatviu, nes viskam yra bendra tvarka.

„Tegul tai ir biurokratija, tačiau mes kitaip negalime – jie dabar vėl turi rašyti raštą, jog jų problema neišspręsta, ir tada mes vėl rengsime klausimą Ūkio komitetui“, – aiškino V.Matkevičius.

Limina Kepalaitė

„Panevėžio rytas“

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.