Mergaičių skundai įklampino kunigą

Laisvės atėmimas iki dvejų metų, areštas, laisvės apribojimas arba bauda.

Tokia bausmė gresia Ukmergės rajono Lėno ir Panevėžio rajono Vadoklių parapijų klebonui 43 metų Vidmantui Kareckui, jei Ukmergės policijos komisariate tiriama byla pasieks teismą.

V.Kareckui Ukmergės rajono teisėsaugininkai pareiškė įtarimus dėl mergaičių tvirkinimo.

Į apklausą su advokatu atvykęs klebonas savo kaltę neigė.

Jis neprisipažįsta, kad nepadoriai elgėsi su dviem Ukmergės rajono Taujėnų vidurinės mokyklos Užugirio A.Smetonos pradinio ugdymo skyriaus pirmokėmis.

Kreipėsi mergaičių motinos

Skandalas šią mokymo įstaigą sudrebino daugiau nei prieš dvi savaites, kai dviejų čia besimokančių šešiamečių mergaičių motinos paprašė mokyklos vadovybės, kad jų dukterims vietoj tikybos būtų dėstoma etika.

Moterys nurodė ir priežastį – tikybą dėstantis dvasininkas tvirkina jų dukteris.

Viena pirmokė savo šeimos nariams prasitarė, kad kunigas pamokos metu glostė jai tarpukojį.

O jos suolo draugė motinos paprašė užmauti tokias kelnytes, kad kunigas negalėtų už jų užkišti savo šaltų rankų.

Moksleivės pasakojo, kad kunigas su jomis šitaip elgėsi pamokų metu atsiklaupęs ar atsitūpęs šalia bei įdavęs vartyti storą knygą.

Prie vadovėlių tuo metu būdavo palinkę ir dar penki pamokoje dalyvavę 2-4 klasių mokiniai.

„Dukters ne sykį klausiau, ar ji nemeluojanti, ar neišsigalvojusi viso to. Ji tai patvirtino ne tik man, bet ir per apklausą teisme“, – „Lietuvos rytui“ sakė vienos mažamečių motina.

Pasiprašė nemokamų atostogų

Kai Taujėnų vidurinės mokyklos vadovas Stasys Kaplūnas paprašė teisėsaugininkų pagalbos, V.Kareckas laikinai buvo nušalintas nuo darbo mokykloje.

Nenorėdamas, kad kristų šešėlis kitai jo darbovietei, Panevėžio rajono Vadoklių vidurinei mokyklai, klebonas jos direktoriui įteikė prašymą išleisti nemokamų atostogų.

„Visas mūsų kolektyvas kleboną gali apibūdinti tik kaip reiklų ir veiklų žmogų. Jokių problemų dėl jo nebuvo.

Pedagogai netiki, kad kunigas galėjo taip elgtis, o mokiniai, aišku, turi visokių nuomonių“, – vakar kalbėjo Vadoklių vidurinės mokyklos direktorius Stasys Lisanka.

Klebonas tiktai spėlioja

– Kaip galite pakomentuoti jums pareikštus įtarimus? – vakar „Lietuvos rytas“ paklausė mažamečių tvirkinimu įtariamo klebono V.Karecko.

– Kol vyksta tyrimas, sunku ką nors pasakyti. Tikrai nieko panašaus, kuo esu kaltinamas, nebuvo ir negalėjo būti, juolab klasėje.

Aš nežinau, kaip tai komentuoti. Ar kaip vaikų įsivaizdavimą, ar kaip kokią nors gyvenimišką patirtį, ar galbūt televizijos filmuose matytus vaizdus. Sunku spręsti.

– Nejaugi mažametės visa tai galėjo iš piršto išlaužti?

– Suprantate, galbūt išsigando. Kad tai dėdė, juodas žmogus, juodas kunigas. Gal kokia nors baimė buvo užvaldžiusi ar dar kas nors. Na, tarkim, pabarimas, pirmos patirtys, pirmos pamokos.

– Jūs – griežtas mokytojas?

– Nesakyčiau. Bet būna atvejų, kai tenka ir pabarti, ir perspėti.

Gal tos mergaitės susikūprinusios sėdėjo, gal bandžiau patiesinti kurią. Aš net neatsimenu. Juk to vaiko tiek nedaug yra.

Ir neaišku, kaip kiekvienas jų gali suprasti ir įsivaizduoti bet kokį prisilietimą.

– Ar žinote, kurios mokinės jus taip apkaltino?

– Neatsimenu. Bijau ką ir sakyti. Iš viso kelias pamokas ten teturėjau. Nedaug tų vaikų, tik septyni tebuvo. Turbūt kaltino pačios mažiausios. Nelabai jas pažinau. Nespėjau pažinti.

– Viena jų pareiškė neisianti į tikybos pamokas, net jeigu jas vestų kitas kunigas.

Kaip manote, kodėl mergaitė taip pasakė?

– Gal baimė? Aš nežinau. Sunku man spręsti ir analizuoti tokius psichologinius dalykus. Atsakymą į tai gal galėtų pateikti psichologai ar dar kas nors.

– Iš kokių vadovėlių jūs mokote vaikus tikybos?

– Skirtingoms klasėms buvo išdalyti skirtingi vadovėliai. Jie seni. Galbūt jie nelabai patiko vaikams. Kaip tik rengiausi naujus vadovėlius įsigyti.

Ir kaip tik ta staigmena, netikėtumas. Aš net iš pradžių maniau, jog motinos mergaites perkėlė į etiką dėl to, kad joms neįdomu mokytis iš tų senų vadovėlių.

– Ar esate kada nors patekęs į panašią situaciją?

– Be abejo, kad pirmą kartą taip atsitiko. Kunigui sunku visiems patikti ir įtikti. Labai sunku.

Lėno parapija yra trečioji mano aptarnaujama teritorija. Dar dirbu Vadokliuose. Prieš tai keliolika metų praleidau Pasvalio rajone.

Parapijiečiai palaiko kunigą

V.Kareckas ir toliau laiko mišias abiejų savo parapijų bažnyčiose.

Tiek Lėno, tiek Vadoklių parapijų gyventojai remia ir palaiko į skandalą pakliuvusį kleboną.

„Pas mus jis atvažiuoja tik kartą per savaitę arba tuo atveju, jeigu yra užsakytos mišios ar laidojamas žmogus.

Nors ir retai mato, žmonės labai ji gina. Aš negirdėjau jokių nusiskundimų dėl klebono darbo“, – sakė Ukmergės rajono Taujėnų seniūnė Elvyra Tulušienė.

Anot jos, V.Kareckas labai rūpinasi Lėno Šv.Antano bažnyčia, siekia, kad ji būtų įtraukta į šalies kultūros paveldo sąrašą – kad būtų gauta lėšų šiam unikaliam pastatui remontuoti.

„Aš gandų neklausau ir kitiems nerekomenduoju to daryti. Tai, kas dabar atsitiko mūsų klebonui, – neįtikėtina.

Į Vadoklius iš Panevėžio jis atvyksta kasdien, niekas jam neturi pretenzijų. Juk yra normalus žmogus, mano bendraamžis, o ką laisvalaikiu jis veikia – aš nežinau“, – tvirtino Panevėžio rajono Vadoklių seniūnas Antanas Pocius.
Daiva Zimblienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.