Socialdemokratai pabandė pagąsdinti koalicijos partnerę Darbo partiją, kurios lyderis Viktoras Uspaskichas nuolatos užsipuola kairiųjų lyderį premjerą Algirdą Brazauską.
Vakar posėdžiavęs Socialdemokratų partijos prezidiumas paskelbė oficialų pareiškimą. Jame perspėjama, jog tuo atveju, jei premjerui „būtų sutrukdyta tęsti darbą”, socialdemokratai trauktųsi iš Seimo daugumos ir Vyriausybės.
„Tai – signalas, ženklas partneriams, kad mes nusiteikę rimtai – arba dirbame, arba ne”, – paaiškino Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Česlovas Juršėnas.
Č.Juršėnas taip pat tikino, kad partija sutartinai remia savo puolamą lyderį ir neragina jo trauktis iš posto pačiam.
Paklaustas, kas konkrečiai puola premjerą, Č.Juršėnas paaiškino, kad „puolimas yra senokai iš visų pusių, ir tai gali atsiliepti darbui”.
Po pareiškimo tekstu buvo įrašytas ir prierašas: „Prezidiumas šį pareiškimą priėmė vienbalsiai”.
Tuo tarpu šaltiniai šioje partijoje tvirtina, jog vis garsėja balsas tų bičiulių, kurie mano, kad A.Brazauskui nebegalima toliau laikytis ir premjero, ir partijos pirmininko postų.
Komentarai buvo šykštūs
Pats A.Brazauskas vakar į partijos būstinę atvyko likus valandai iki prezidiumo posėdžio, kol dar nebuvo susirinkę žurnalistai.
Susirinkimui įpusėjus Č.Juršėnas perspėjo, kad, jo nuomone, laukti kokių nors A.Brazausko komentarų nėra tikslinga.
Č.Juršėnas, šykščiai atsakinėdamas į klausimus, nenorėjo vertinti V.Uspaskicho viešai išsakomų pranašysčių apie greitą premjero atsistatydinimą bei Darbo partijos planus pačiai užimti valdžią.
Taip pat socialdemokratas nenorėjo komentuoti V.Uspaskicho premjero adresu svaidomų patyčių per susitikimus su rinkėjais.
Nors ir pavadinęs prezidiumo pareiškimą „žinia Lietuvai ir partneriams”, Č.Juršėnas neigė, kad šiuo dokumentu Darbo partija yra šantažuojama ir gąsdinama.
Šis pareiškimas buvo iš karto išsiųstas ne tik Darbo partijai, bet ir Naujajai sąjungai bei Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungai.
Deklaruojama vienybė trupa
„Lietuvos ryto” paklaustas, ar kurie nors prezidiumo nariai nesiūlė premjerui pačiam palikti postus, o partijai trauktis į opoziciją, Č.Juršėnas išvengė tiesaus atsakymo: „Diskusijų buvo įvairių, bet tokio siūlymo aš neatsimenu”.
Tuo tarpu šaltiniai Socialdemokratų partijoje „Lietuvos rytui” tvirtino, kad vidaus įtampa, paaštrėjusi dėl Darbo partijos spaudimo ir nesėkmingų paties premjero viešųjų ryšių veiksmų, aštrėja.
Teigiama, jog ne vienas bičiulis mano, kad A.Brazauskui reikėtų trauktis iš valdžios. Tarp tokių – ir finansų ministras Zigmantas Balčytis. Jis laikomas vienu realiausių pretendentų vadovauti partijai.
Įžvelgė naujų derybų pradžią
„Šis socialdemokratų pareiškimas – aiški derybų dėl būsimos Vyriausybės ir postų joje pradžia.
Lygiai kaip anksčiau buvęs panašus V.Uspaskicho pareiškimas dėl to, kad tik Darbo partijos atstovai pretenduotų į premjero postą A.Brazauskui pasitraukus”, – vakar BNS komentuodamas paskelbtą LSDP prezidiumo pareiškimą sakė konservatorius Andrius Kubilius.
Opozicijos lyderio manymu, po šio pareiškimo matyti, kad socialdemokratai jau yra aiškiai numatę savo lyderio A.Brazausko traukimosi iš premjero posto galimybę kaip visiškai realią.
Įvardijo kaip „jų reikalą”
Dar prieš Socialdemokratų partijos prezidiumo posėdį paklaustas, kaip vertina partnerių svarstymus apie išlikimą koalicijoje Darbo partijos pirmininkas V.Uspaskichas BNS atsakė: „Tai yra jų reikalas, ką jie svarsto. Mes irgi svarstėme tokį klausimą – tuo metu tai buvo mūsų reikalas”.
Pasak V.Uspaskicho, jei socialdemokratai ir sugalvotų trauktis iš valdančiosios koalicijos, turėtų nurodyti aiškią priežastį, kodėl taip elgiasi: „Gal jie nesusitvarko su savo užduotimis? Aš nežinau, dėl ko jie gali trauktis”.
V.Uspaskichas vakar priminė, jog valdančiųjų partijų politinė taryba prieš mėnesį buvo pareiškusi pasitikėjimą premjeru ir tada išgirdo A.Brazausko patikinimą, kad jis dirbs toliau.
Darbo partijos lyderio teigimu, nuo to laiko padėtis nėra pasikeitusi.
Susitikimuose šmaikštauja
Tuo tarpu pastaruoju metu važinėdamas po šalį V.Uspaskichas premjerui vis pabarsto dyglių.
Kaip jau rašė „Lietuvos rytas”, praėjusią savaitę Marijampolėje šis politikas premjerą pavadino vargšu, kuris padarė klaidų, bet galėjo lengviau išsisukti iš skandalo.
„Algirdui ir Kristinai reikėtų padovanoti Žilvino Žvagulio dainos su žodžiais „tu makaronų man nebekabink” įrašą”, – pašmaikštavo Darbo partijos vadovas.
Vilniuje kalbėdamas apie premjero reikalus V.Uspaskichas šaipėsi atsargiau: „Vienintelė A.Brazausko kaltė – jis paėmė žmoną su privatizuotu viešbučiu”.
Neplanuotas pokalbis
Nerimaudamas dėl dabartinės Vyriausybės stabilumo, antradienį šalies vadovas Valdas Adamkus dėl valdančiosios koalicijos ateities neplanuotai kalbėjosi su Seimo ir Naujosios sąjungos pirmininku Artūrus Paulausku.
Šaltinių teigimu, prezidentas stengėsi A.Paulauską įtikinti, kad būtina išlaikyti dabartinę keturių partijų koaliciją ir blogiausiu atveju, jeigu atsistatydintų premjeras A.Brazauskas, pakeisti tik Vyriausybės vadovą.
Nei Prezidentūra, nei A.Paulauskas šio pokalbio nekomentavo.
Paklaustas, kokia gali būti valdančiosios koalicijos ateitis, Seimo vadovas tiesaus atsakymo vengė: „Esu labai blogas prognozuotojas, visada būna priešingai, nei aš numatau”.
Svarstomi įvairūs variantai
Prezidentūroje svarstoma, jog mažiausia blogybė esančioje politinėje situacijoje būtų tai, kad pasikeistų tik premjeras ir kad jo postas atitektų kam nors iš socialdemokratų.
Tarp galimų kandidatų realiausia būtų finansų ministro Z.Balčyčio kandidatūra.
Šalies vadovo komanda taip pat dėlioja problemų sprendimo būdus, kad nereikėtų keisti visos Vyriausybės sudėties.
Jeigu Darbo partija ir jos lyderis V.Uspaskichas su tokiu scenarijumi nesutiktų, tada ketinama tartis, kas iš šios partijos atstovų galėtų tapti premjeru.
Politiniuose užkulisiuose minimos sveikatos apsaugos ministro Žilvino Padaigos ir Seimo vicepirmininko Viktoro Muntiano pavardės. Tačiau pastarojo kandidatūrai gali nepritarti V.Uspaskichas.
Vytautas Bruveris, Birutė Vyšniauskaitė