Lietuvoje pirmą kartą negiminingu kaulų čiulpų donoru bus lietuvis!

Įprastai, bet unikaliai kaulų čiulpų transplantacijai ruošiasi VUL Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro medikai – pirmą kartą negiminingu kaulų čiulpų donoru bus lietuvis.

Iki šiol visų atliktų negiminingų kaulų čiulpų transplantacijų Lietuvoje donorai būdavo užsienio piliečiai. „Lietuvos Nacionaliniame negiminingų donorų registre yra registruota labai mažai donorų, todėl tikimybė jame surasti tinkamą – labai maža. Dėl šios priežasties visi negiminingi donorai lietuviams yra ne iš Lietuvos.” – sako gydytojas hematologas Laimonas Griškevičius. Ir pabrėžia, jog Lietuviui pacientui turėtų būti didesnė galimybė rasti donorą Lietuvos kaulų čiulpų registre, kadangi istoriškai ir genetiškai yra susiformavęs bendras genofondas. Ne be reikalo Lietuva vadinama „Giminių kraštu”.

Tėvai retai gali būti donorais savo vaikams. Tačiau pastaruoju metu pastebima tendencija, jog tai keičiasi. Kuo tampresni ryšiai giminėje, tuo didesnė tikimybė, jog unikalus imuninis kodas atitiks. Pastebėjus, kad Lietuvoje vis daugiau tėvų gali tapti donorais, spėjama, jog ankstesnėse kartose protėviai galėjo būti giminaičiai. Lietuvoje jau trims sergantiesiems piktybinėmis kraujo ligomis gyvybes išgelbėjo jų pačių tėvai tapę kaulų čiulpų donorais.

Negiminingų donorų registre kol kas yra tik 270 lietuvių, pasiruošusių tapti kaulų čiulpų donorais. Dauguma jų, tai sirgusiųjų giminaičiai, pareiškę norą padėti. Tačiau neatitikus imuniniam kodui, pagal kurį atrenkamas donoras, jie sutiko registruotis nacionaliniame kaulų čiulpų registre.

Siekiant padidinti potencialių kaulų čiulpų donorų skaičių ir sumažinti gyvybes kainuojančių transplantacijų laukimą pradedamas projektas „Būk geras” („Be good”). Jo metu galima išsikviesti medikų komandą į savo biurą, jei jame yra bent penki norintys tapti potencialiais kaulų čiulpų donorais žmonės.

Išsikviesti medikų komandą galima užsiregistravus projekto tinklapyje www.begood.lt

Projektą organizuoja Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centras, Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas” ir viešųjų ryšių agentūra „Bendravimo formos”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.