Vilniui tapus Europos kultūros sostine, Lietuvos meno elito laukia peštynės dėl milijonų.
Kam atiteks milijonai?
Vilnius vakar kėlė šampano taures. Meno kūrėjai, politikai šventė oficialų Vilniaus paskelbimą 2009 metų Europos kultūros sostine. Dangų nušvietė fejerverkai, miesto gatvės puošiamos Kultūros sostinės simbolika.
Tačiau ar viskas iš tiesų yra taip gražu? Vien šios programos reikmėms iš valstybės biudžeto bus skiriama net per 80 mln. litų. Didžiule suma prisidės ir Vilniaus savivaldybė.
Kiekvienos sferos menininkai reikalauja kuo didesnio finansavimo būtent jų atstovaujamai meno sričiai ar būtent jų kūrybai.
Pasigirdo minčių, kad turi būti sudarytas ypatingai nusipelniusių Lietuvai menininkų sąrašas, kuriems be jokio konkurso ar projekto turi būti skirtas finansavimas. Siūlyta net 100 tūkst. suma kiekvienam, nenurodant ir nesikišant į tai, ką jie turi sukurti 2009-aisiais.
Menininkai valdininkus jau metus atakuoja siūlydami savo projektus. Kiekvienas nori būti pirmas ir garantuotas finansavimu. Iki šiol savivaldybės ir ministerijos valdininkai nuo menininkų atsimušinėdavo frazėmis: mes nieko nesprendžiam, rudenį įsikurs Kultūros sostinės direkcija, į ją ir kreipkitės.
Lincas skelbė konkursą
Su Vilniumi kultūros sostine 2009 metais paskelbtas ir Austrijos miestas Lincas. Tačiau šio miesto valdžia pasielgė gudriau – paskelbė tarptautinį konkursą meno vadovo pareigoms.
Pirmas ir svarbiausias kriterijus – kandidatas turi būti ne vietinis, ir netgi ne austras. Mat austrai laikosi nuomonės, kad tik tokiu būdu pavyks rasti nepriklausomą žmogų. Meno vadovu tapo žymus Šveicarijos meno vadybininkas Walteris Putshoglas, nesusijęs nei su politiniu, nei su vietiniu meno elitu.
Į klausimą, kas spręs, kokie projektai turi būti įtraukti į programą ir finansuojami, naujasis meno vadovas atsakė nedvejodamas: „Spręsiu aš. Tokia mano sąlyga”.
Taip pat kaip Lincas elgėsi ir kitos buvusios kultūros sostinės.
Įžvelgia du pavojus
„Ekstra žinioms” pavyko pasikalbėti su šių metų Kultūros sostinės – Airijos miesto Kroko – vienu iš vadovų rašytoju Tomu McCarthy. Jo teigimu, programą gali sudarkyti du pavojai.
„Visų pirma – politikų kišimasis. Tarkim, sūnaus pažįstamo, vaikystės draugo ar partijos kolegos giminės projektai turi būti įtraukti į programą ir finansuojami”, – kalbėjo T.McCarthy.
Pasak rašytojo, įsižiebs ir meno elito bei programos kūrėjų konfliktas.
„Paskelbę viešą idėjų konkursą mes gavome apie 2000 paraiškų. Įdomių buvo 200. Tačiau atstumdami likusius, įsigijome 1800 priešų. Toks atstumtųjų pasipiktinimas visada įdomus spaudai, todėl trejus metus skaitėme apie Kultūros sostinės organizatorių nekompetenciją ir korupciją”, – pasakojo T.McCarthy.
Lenktynės – dar šiemet
Artimiausiu metu Vilniaus miesto savivaldybė ir Kultūros ministerija įsteigs viešąją įstaigą „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009” programai rengti. Bus paskelbtas direktoriaus – meno vadovo konkursas.
Jau apie Naujuosius metus prasidės iki šiol nematytos Lietuvos kultūrininkų lenktynės dėl milijonų. Kuo jos baigsis?
„Ekstra žinios”