Jei šeštadienį per Liberalų ir centro sąjungos Tarybos posėdį nepavyks ant menčių paguldyti dabartinės partijos vadovybės, bus atkurta Lietuvos liberalų partija.
Taip „Vakarų ekspresui” teigė parlamentaras Eligijus Masiulis, kurio žiniomis, savaitgalį į posėdį susirinkę partijos skyriai turėtų bandyti pareikšti nepasitikėjimą liberalcentristų lyderiu Artūru Zuoku ir valdyba.
Tačiau noras atkurti senąją Liberalų partiją kol kas turi tik saujelę šalininkų – tokią idėją skeptiškai įvertino ir europarlamentaras Eugenijus Gentvilas, ir Klaipėdos miesto meras Rimantas Taraškevičius.
Atsirado entuziastas
Pagal oficialią darbotvarkę, šeštadienį planuojamame liberalcentristų Tarybos, kuriai priklauso visų 59 partijos skyrių vadovai bei jų pavaduotojai, posėdyje bus svarstomi paprasti darbiniai klausimai.
Spalį už nepaklusnumą partijos vadovybės nulinčiuotas E. Masiulis mūsų dienraščiui tvirtino, kad minėtame posėdyje turėtų būti sprendžiamas dar vienas klausimas.
„Posėdis bus tam tikras atskaitos taškas. Nuo to laiko, kai iš partijos buvo pašalinti penki jos nariai, įvyko per 20 Sąjungos skyrių susirinkimų, kuriuose buvo išreikšta nuomonė apie dabartinę situaciją partijoje. Skyriai turi priimti sprendimą, ar jie nori būti tokioje partijoje, kuriai vadovauja A. Zuokas, ar mėgins pakeisti situaciją joje”, – sakė Seimo narys.
Jo žiniomis, bus bandoma papildyti posėdžio darbotvarkę ir į ją įtraukti balsavimą dėl nepasitikėjimo A. Zuoku bei valdyba.
„Jei didžioji skyrių dalis parodys, kad nereikia nieko keisti, aš nematau prasmės turėti ką nors bendro su tokia partija. Sakiau, kad į Liberalų ir centro sąjungą grįšiu tik tuomet, kai joje nebebus A. Zuoko. Jie Taryba pademonstruos nepasitikėjimą dabartine partijos vadovybe, bus vilties ją pakeisti”, – teigė politikas.
Tačiau net ir surinkus daugiau nei pusę A. Zuoką neremiančių Tarybos narių balsų, Vilniaus meras neprivalėtų atsistatydinti, nors ir kiltų institucijų krizė partijoje.
„Yra alternatyva – atkurti Lietuvos liberalų partiją. Atėjo laikas pažvelgti realybei į akis – negalima užsižaisti vidiniuose partiniuose žaidimuose”, – sakė E. Masiulis.
Tam, kad Vyriausioji rinkimų komisija užregistruotų naują politinę jėgą, reikia ne mažiau kaip 1 tūkst. partijos narių. Tiek žmonių, anot E. Masiulio, pavyktų surinkti.
Skyriai nerizikuoja
Po audringo ir platų rezonansą sukėlusio bei prieš keletą savaičių vykusio liberalcentristų Klaipėdos skyriaus suvažiavimo ir priimtos A. Zuoko vadovavimą smerkiančios rezoliucijos situacija mažai pasikeitė.
Anot Liberalų ir centro sąjungos atsakingojo sekretoriaus Klemenso Rimšelio, partijos būstinę esą pasiekė vos trijų skyrių rezoliucijos, kuriose, kaip ir klaipėdiečių, yra smerkiamas A. Zuokas bei siūloma sušaukti neeilinį partijos narių suvažiavimą ir perrinkti vadovybę.
„Yra visokių nuomonių. Bendra situacija skyriuose yra normali, perversmo nuotaikų nėra. Ir patys klaipėdiečiai vėliau atsiuntė daug švelnesnį rezoliucijos tekstą”, – „Vakarų ekspresui” sakė buvęs parlamentaras.
Anot Seimo Liberalų frakcijos seniūno Algio Kašėtos, jis nenustebtų, jei partijos Tarybos posėdyje būtų pasiūlyta atstumti partijos vadovybę.
„Bet kokiu atveju Tarybos posėdis bus tam tikras atskaitos taškas, nes mes raginome skyrius prisidėti prie mūsų ir pareikšti nepasitikėjimą partijos vadovybe. Norėtųsi, kad skyriai išreikštų savo poziciją. Jei tai neįvyks, svarstysime, ką daryti toliau”, – mūsų dienraščiui teigė A. Kašėta.
Vertinimai – skeptiški
Savo žodį dėl naujos partijos steigimo vakar tarė ir Klaipėdos miesto meras bei uostamiesčio liberalcentristų lyderis Rimantas Taraškevičius.
„Aš nedalyvausiu Tarybos posėdyje, nes išvykstu į Baltarusiją. Naujų partijų kūrimui nepritariu, nes dabar mums reikia civilizuotai susikalbėti partijos viduje. Kiek žinau, dauguma Klaipėdos skyriaus narių taip pat yra panašios nuomonės. Reikia pažvelgti atgal ir suvokti, kas buvo blogai”, – mūsų dienraščiui sakė R. Taraškevičius.
Vienas aršiausių A. Zuoko oponentų, europarlamentaras E. Gentvilas teigė esąs kiek atitrūkęs nuo partinių naujienų, tačiau „Vakarų ekspresui” patikino, kad jis nebūtų tarp naujos partijos steigimo iniciatorių.
„Žinoma, dvasiškai labiau suartėčiau su Liberalų partija, todėl neneigiu, kad gali atsitikti taip, jog aš pereisiu į tą partiją, kuri turės politinį stuburą”, – teigė buvęs liberalų lyderis.
Jis skeptiškai įvertino kalbas apie galimą partijos skyrių sukilimą Tarybos posėdžio metu dėl paprastos priežasties – pinigų.
„Dabar yra tarsi balos atmosfera. Partija gaus pinigų iš biudžeto, todėl skyrių pirmininkai, norėdami gauti savo dalį iš būstinės, vargu ar norės atvirai konfliktuoti su partijos pirmininku”, – teigė politikas.
Naujos partijos kūrimui nepritarė ir Klaipėdos miesto vicemeras Vidmantas Plečkaitis: „Tegul jie pirmiau įvardija, kas bus tos naujos partijos lyderis. Aš nelinkęs keisti partijų, todėl labiau noriu, kad problemos būtų išspręstos partijos viduje”, – „Vakarų ekspresui” sakė V. Plečkaitis.
Skeptiškai į E. Masiulio idėją žvelgė ir Klaipėdos skyriaus suvažiavime oratoriniais sugebėjimais sužibęs Klaipėdos miesto Tarybos sekretorius Artūras Šulcas.
Denisas Nikitenka