Muzikos grupės „Delfinai” lyderis Stano savo nuomonę turi įvairiausiais gyvenimo klausimais. Tačiau ne dėl to susidaro įspūdis, kad jo diena – ilgesnė nei įprastinė.
Bandė narkotikų
„Šiandien (pokalbis vyko praėjusį penktadienį, aut. past.) dalyvavau narkomanijos prevencijos renginyje. Man patinka tokie dalykai, kai galima paaiškinti jaunimui. Nors stengiuosi niekad niekam tiesiogiai neprimesti savo nuomonės, o tiesiog dalytis savo patyrimu. Negaliu sakyti, ko jums nedaryti gyvenime. Svarbiausia, kad žinotumėte, ką darote”, – kalbėjo muzikantas.
Paklaustas, ar yra bandęs narkotikų, jis trumpam sutriko. „Esu bandęs „žolės”. Stipresnių narkotinių medžiagų nebandžiau, nes bijau. Visi, kurie tuo domisi, gali prisiskaityti apie baisias pasekmes, bet tas prisiskaitymas ne visuomet padeda. Pavyzdžiui, kai aplinka yra vartojanti. Vilniuje ir ypač šou versle yra daugiau nei kitur narkotikus vartojančių žmonių. Tai yra ir pliusas, ir minusas. Yra daugiau pagundų, bet matai, kas gali būti įpratus prie narkotinių medžiagų. Todėl aš bijau jas vartoti”, – neslėpė Stano.
Baigėsi blogai
Muzikanto nuomone, geriau nežinoti kvaišalų poveikio. „Galiu labai paprastai pasakyti. Nėra šimtaprocentinės apsaugos nuo nieko, taip pat ir nuo pripratimo prie narkotikų. Juk ir mylėdamasis esi saugus tik devyniasdešimt devyniais procentais. Sveikstantis narkomanas vis tiek lieka narkomanu, nes yra tikimybė, kad vėl ims vartoti. Vienintelis dalykas, galintis apsaugoti nuo pasekmių, – nebandyti. Nežinosi, kas tai yra, kad tai gali būti alternatyva įprastoms gyvenimo pramogoms, ir neturėsi didelių problemų. O jeigu vieną kartą pabandei, tuomet reikia žinoti, ką darai”, – dėstė „delfinas”.
Geriausia alternatyva kvaišalams, pasak Stano, yra bendravimas. „Mano manymu, esminė svaiginamųjų priemonių vartojimo priežastis – bendravimo trūkumas, vienišumas.
„Kodėl pats bandžiau „žolės”? Įdomu buvo. Prieš porą ar trejus metus su draugais buvome Amsterdame. Ten tokia kultūra, šalis, laisviau žiūrinti į lengvus narkotikus. Kaip viskas baigėsi? Blogai baigėsi. Buvo ne pyragai. Mes buvome pervargę. Atskridę visą dieną vaikščiojom, o į vakarą parūpo „žolės” parūkyti. Buvo labai keista. Visiškai atsijungiau. Ir ačiū Dievui, kad buvo bloga, nes daugiau bandyti tikrai nesinori”, – kalbėjo muzikantas.
Vedė duotas žodis
„Iki pirmadienio reikia baigti įrašyti albumą, todėl nakvoju studijoje. MTV apdovanojimų nežiūrėjau, nebuvo laiko. Bet žinau, kas laimėjo. Daugiausiai apdovanojimų gavo „Green day”. Man tai yra kažkoks nesusipratimas. Anksčiau jie grojo normalų pankroką, o dabar – poproką, popmuziką, net nežinau, kaip pavadinti. Prasidėjo savęs parsidavinėjimas”, – vertino Stano.
Tačiau į laiko trūkumą jis neatsižvelgė, dalyvaudamas prevenciniame renginyje. „Jis labdaringas buvo. Tačiau prevencija yra prevencija, kol nežinai, ką reiškia nemiegot visą naktį, o po to kažkur važiuoti koncertuoti. Tada nebesvarbi tampa prevencija, lieka tik sąžinė. Pažadėjai, todėl ir važiuoji”, – aiškino dainininkas.
Jis neneigė, kad yra sulaužęs pažadų. „Bet turiu aiškias moralines vertybes, nuostatas. Ir jei aš pažadą sulaužau, nesijaučiu labai gerai”, – tikino vaikinas.
Naivūs įrašai
Stano muzikuoja jau septynerius metus. „Esu išleidęs šešis albumus. Manau, kad geri yra tik pirmas ir paskutinis, kuris dar bus. Pastebėjau, kad nebeliko nuoširdaus nepatyrimo. Esu tiek įtrauktas į ratą, kad nebeatsimenu, kas tai yra naivumas. Jį pajuntu klausydamasis savo pirmojo albumo, kuris man tuo ir patinka”, – pasakojo muzikantas.
Mesti kūrybos jis kol kas tikrai neketina, nors koncertai ir kita jo veikla reikalauja labai daug jėgų. „Kol turiu idėjų, nieko keisti nenorėčiau, net daryti pertraukų. Aišku, kyla ir tokių minčių. Ne, meluoju. Man tik nusibosta, pavargstu, kai būna daug koncertų. Tuomet galvoju, kad noriu mėnesio atostogų, o per jas nieko neveikti. Bet muzika man yra įdomiausia sritis gyvenime ir jos išmainyti nežadu. Netgi randu laiko kitiems. Spėjau padėti ir Atlantai, ir Tajai, Tabu, Miai”, – vardijo Stano.
Vėl tapo „fuksu”
Be muzikos Stano neįsivaizduoja, ką veiktų. „Pagal specialybę dirbti? Turiu, vieną diplomą turiu, tuoj ir antrą gausiu. Ką nors tikrai veikčiau”, – tikino studentas.
Šiuo metu jis yra Lietuvos muzikos akademijos pirmakursis. Stano pasirinko kino ir teatro vadybą. Jos mokysis dar trejus metus.
Muzikanto gyvenimo tempas, švelniai pasakius, ne iš lėtųjų. Kodėl dar viena veikla užsiėmė? „Nežinau. Man nereikėjo ir filologo specialybės, kurią jau įgijau, nei vadybos reikia, – šypsojosi „fuksas”. – Lietuvių filologiją Vilniaus universitete ėmiau studijuoti tam, kad labiau įsigilinčiau į lietuvių kalbą, morfologiją, kad būtų paprasčiau kurti dainų tekstus”.
Nesigaili likęs namuose
Gyvendamas netoliese Seimo, Stano prieš mėnesį rengtą studentų mitingą stebėjo iš namų. Renginyje nedalyvavo ir dėl to nesigaili. „Studentai ėjo, streikavo, tik ne visi žinojo, kodėl. Stoviniavo ir nieko pasakyti negalėjo. Ten greičiau viskas pasitarnavo ne studentų labui, o studentų lyderių reitingams”, – kalbėjo muzikantas ir pridūrė, kad jam labai pasisekė.
„Ir dabar, ir pirma studijavau nedidelėje grupėje. Jeigu studijuočiau Vilniaus Gedimino technikos universitete informatiką, kur kurse daugybė žmonių, o kiekvieno dalyko dėstytojas – tik vienas, gal irgi būčiau ėjęs streikuoti. Bet Vilniaus universitete mano kurse buvo dvylika, dabar LMA – penkiolika, todėl skundų dėl studijų kokybės tikrai neturiu. Ir su kitomis studentiškomis problemomis niekada nebuvau susidūręs”, – sakė Stano.
Nesugebėtų parašyti eilėraščio
Knygos „Kiek kainuoja ilgesys?” autorius antrai knygai neturi laiko. „Ketinau Kalėdoms išleisti pasakų knygą, bet spėjau parašyti tik jos dalį – apie keturiasdešimt puslapių. Todėl jau parašytas pasakas nusprendžiau išspausdinti ant naujausio albumo viršelio. Jis bus tarsi knygutė”, – pasakojo Stano.
Pasakos jam patinka tuo, kad tai labai platus žanras. „O kurti eiles yra jau mano darbas. Eilėraščio tikriausiai jau nebesugebėčiau parašyti, nes per daug įsikaliau į galvą šablonus, klišes, sistemą, pagal kurią rimuoti”, – sakė vaikinas.
Ar dalyvautų kuriame nors iš šiuo metu rodomų muzikinių realybės šou? „Taip, jei būčiau pradedantysis. Bet nepamirškime, kad Lietuvoje nėra nė vieno vokalo dėstytojo, kuris mokytų estradinio dainavimo. Ten patarimus dalija akademinio dainavimo specialistai, o jau daug pasiekusiems popatlikėjams ne visiems pavyksta būti gerais dėstytojais ir patarėjais. Yra kelios asmenybės, kurių viena – Andrius Mamontovas”, – kalbėjo būsimasis vadybininkas ir pridūrė, kad nereikia pamiršti ir kai kurių leidybinių kompanijų vadovų, prodiuserių.
Stano tikriausiai pasiners ir į dar neišbandytą sritį – vaidybą. „Nerealiai gera režisierė pasiūlė vaidinti kine. Jei pasiseks bandymuose, mano vaidmuo būtų ne pagrindinis, bet ir ne visiškai šalutinis. Turėčiau būti beveik pačiu savimi: ne dainininku, bet romantiškas, jaunas, įsimylėjęs”, – dėstė muzikantas.
Jurgita Murauskaitė