Korumpuoti politikai galės nesibaimindami tvarkyti reikalus telefonu.
Valstybinėse įstaigose dirbantys kyšininkai ir aferistai netrukus galės drąsiai telefonu aptarinėti net ir juodžiausius savo reikalus.
Toks įspūdis susidaro klausantis Vyriausybinių ryšių centro (VRC) atstovų planų aprūpinti pareigūnus, valdininkus ir politikus nuo pasiklausymo visiškai apsaugota ryšio įranga. Tam ketinama išleisti milijonus litų.
Jei telefono ryšys bus visiškai slaptas ir tobulai užšifruotas, kaip specialiųjų tarnybų agentai kovos prieš korupciją, rinks įrodymus apie kitus nusikaltimus? Atsakymų į šiuos klausimus ieškoti sunkiau žinant tai, kad VRC yra pavaldus Valstybės saugumo departamentui.
Vyriausybinių ryšių centre „Ekstra žinioms” pradėjus domėtis numatomomis naujovėmis, paaiškėjo keistų dalykų.
Pasirodė, kad VRC direktorius Vytas Gaidelis pyksta ant savo pavaduotojo Vytauto Janušio, informavusio visuomenę apie planuojamas įdiegti šifruoto ryšio linijas.
„Žinot, gal nereikėtų apie tokį dalyką rašyti. Nesinorėtų, kad tokie dalykai būtų platinami, viešinami. V.Janušis be reikalo davė tą informaciją, kad kažkam rengiamasi, kažkas mąstoma. Kam to reikia? Kam jaudinti tuos, kurie gal iš tikrųjų yra suinteresuoti? Jeigu jiems duosi papildomą informaciją per spaudą, jiems tik labiau norėsis tą dalyką daryt”, – paslaptingai svarstė VRC vadas V.Gaidelis.
Centro vadovas mįslingai pasakojo ir apie tai, kokio lygio slaptumo siekiama diegiant naują įrangą: „Nepasiklausomų ryšių iš principo negali būti. Bet jei norima, kad nors ir pasiklausę iš pirmo karto nesuprastų pokalbio turinio, yra taikomi įvairūs papildomi užšifravimo įrenginiai. Užslaptinimo lygis priklauso nuo lėšų ir nuo naudojamų technologijų”.
V.Gaidelis patvirtino, kad superslapto ryšio linijomis galės naudotis tik ypač svarbūs asmenys: „Ne visiems juk abonentams daromi tokie dalykai”.
VRC planai aprūpinti valstybines įstaigas superslaptu ryšiu sukėlė įtarimų ilgametei Seimo antikorupcijos komisijos aktyvistei Nijolei Steiblienė.
„Jei kitais keliais būtų surinkta operatyvinė informacija apie galimą nusikaltimo padarymą ir prasidėtų ikiteisminis tyrimas, privalėtų tą apsaugą nuo pasiklausymų nuimti. Aš manau, kad ryšys negali būti 100 proc. užšifruotas. Ir neapsiribokime vien korupcija bei kyšininkavimu – baudžiamajame kodekse yra labai daug straipsnių, pagal kuriuos reikia kovoti su negerovėmis”, – sakė N.Steiblienė.
„Ekstra žinios”