Naujaisiais Santakos garbės ženklais apdovanoti nusipelnę Kaunui muzikai, policininkas, gaisrininkas, mecenatas, bibliotekininkas
Vakar Rotušėje iškilmingai įteikti Santakos garbės ženklai. Šiemet įsteigti trijų laipsnių garbės ženklai papildo už nuopelnus Kaunui skirtų apdovanojimų sąrašą. Santakos garbės ženklai pagal svarbą įsiterpia tarp Miesto garbės piliečio vardo ir simbolinių „Gerumo plytų”.
Trys – iš muzikos festivalio komandos
Pirmojo laipsnio Santakos garbės ženklais įvertinti mecenato Serdžio Paterlinio ir Pažaislio muzikos festivalio meno vadovo Petro Bingelio nuopelnai Kaunui ir kauniečiams. S.Paterlinis pagerbtas už našlaičių, senelių, socialinės rizikos šeimų rėmimą bei socialinių projektų įgyvendinimą. P.Bingelis Santakos garbės ženklu įvertintas už puikų jau dešimtmetį rengiamą muzikos festivalį, garsinantį Kauno vardą visoje Europoje. Naujaisiais garbės ženklais apdovanoti dar du Pažaislio muzikos festivalio rengėjų komandos nariai. Kauno filharmonijos direktoriui, festivalio sumanytojui Justinui Krėpštai įteiktas antrojo laipsnio Santakos garbės ženklas, o darbo su festivalio rėmėjais koordinatoriui Juozui Gudzinevičiui – trečiojo laipsnio ženklas.
Kauno priešgaisrinės tarnybos viršininkas Vitas Rimkus ir Kauno vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Algirdas Kaminskas apdovanoti antrojo laipsnio Santakos garbės ženklu. Verslininkas Fredis Opsomeris ir V.Kudirkos viešosios bibliotekos direktorius Zenonas Petras Vaškevičius – trečiojo laipsnio garbės ženklu.
Nors Santakos garbės ženklų teikimo iškilmėse buvo kalbama apie naujos tradicijos ištakas, tačiau tai nebuvo pirmieji už nuopelnus Kauno miestui skirti ženklai. Du savo savininkus pasiekė jau anksčiau. Baigusiam kadenciją Čekijos ambasadoriui Peteriui Voznicai Santakos garbės ženklas įteiktas Vilniuje, o Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus direktoriui Osvaldui Daugeliui – jo darbo vietoje.
Pajuokavo įgijęs leidimą pas merą
S.Paterlinis, gavęs apdovanojimą, prisipažino esąs labai susijaudinęs. Vos ne su ašaromis akyse jis prisiminė visas per 11 metų įvykusias keliones į Lietuvą ir Kauną. Daugybę labdaros į mūsų miestą atvežęs mecenatas prisipažino, kad tiek daug nebūtų nuveikęs, jei ne darni jam padedančių lietuvių komanda. „Šiuo apdovanojimu dalijuosi su monsinjoru Vytautu Kazlausku, supažindinusiu su vaikų namuose augančių kauniečių problemomis, Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojomis, bei su amžinatilsiu krepšinio specialistu Arūnu Pakula – savo draugu, kuris man buvo tikro lietuvio pavyzdys ir kurio man labai trūksta. Atsiprašau, esu labai susijaudinęs”, – taip savo padėkos kalbą baigė S.Paterlinis.
V.Kudirkos viešosios bibliotekos direktorius Z.P.Vaškevičius svarstė, kad teoriškai jis Santakos garbės ženklo neturėjo gauti, ir su humoru vardijo, kam paprastai yra teikiami apdovanojimai. Tiems, kurie šmėžuoja scenoje ar per TV, uniformuotiems ir jei valdžios atstovai – ligoti, medikams. Konstatavęs, kad nepriklauso išvardytiesiems, Z.P.Vaškevičius pajuokavo dabar įgyjantis teisę dėl bibliotekų problemų kreiptis tiesiai į aukščiausią miesto valdžią. „Įsisegsiu šį apdovanojimą ir drošiu tiesiai į mero kabinetą”, – žadėjo jubiliejų ką tik atšventęs bibliotekos vadovas.
Apdovanojimą laikys namuose
Pažaislio festivalio sumanytojas, Kauno filharmonijos direktorius J.Krėpšta didžiavosi, kad net trys festivalio rengėjai pagerbti Santakos garbės ženklais. Jis irgi vardijo, kam esąs dėkingas: savo komandos nariams, publikai, jau dešimtą vasarą pasirinkusiai ne savaitgalį kurorte, o festivalio koncertus, muzikantams, grojusiems bet kokiu oru. „Festivalio sėkmė – tai didelio simbolinio „Pažaislio klubo” nuopelnas”, – sakė J.Krėpšta, bet prisipažino Santakos garbės ženklą visgi laikysiantis ne savo biure, o namuose.
Kauno regiono biuro Briuselyje, veikusio 2000-2002 metais, įkūrėjas, viešosios įstaigos „Sugiharos fondas – diplomatai už gyvybę” iniciatorius Fredis Opsomeris apdovanojimų teikimo iškilmėse nedalyvavo. Tačiau atsiųstame padėkos rašte pažadėjo „su dar didesne energija ir atsidavimu dirbti Kauno – būsimo multimodalinio centro – labui”.
Pasigedo moterų
Įteikus juvelyro Aloyzo Jonušausko sukurtus apdovanojimus, pasipylė sveikinimų kruša. Būrys policininkų teikė gėles ir fotografavo savo vadovą, gaisrininkai – savąjį. S.Paterlinį sveikino ne tik jo talkininkai lietuviai, A.Pakulos našlė Tamara, bet ir iš Italijos atvykęs brolis Pjeras Čianis. Pirmą kartą į Lietuvą atvykusio P.Č.Paterlinio viešnagės laikas nebuvo priderintas prie brolio pagerbimo datos. Iškilmės Rotušėje jam tapo malonia staigmena.
Po apdovanojimų įvykusiame furšete prie vyno taurės buvo diskutuojama apie tai, kad tarp apdovanotųjų kol kas nėra moterų. „Tikiuosi, jų atsiras, – kalbėjo Apdovanojimų tarybos pirmininkas, vicemeras Erikas Tamašauskas. – Viskas priklauso nuo visuomenės. Ji siūlo kandidatūras, o mes jas tik tvirtiname”.
Žilvinė Petrauskaitė