Šiemet Vyriausybė papildomai Kaunui skyrė 13,3 milijono litų nuosavybės teisių atkūrimui paspartinti, tačiau valdininkai nesugebėjo išvengti skandalo
Pirkdama būstą grąžintinuose namuose gyvenantiems nuomininkams, Kauno miesto savivaldybė vėl neišvengė skandalo. Rugsėjį Ekonomikos departamento direktoriaus Alvydo Gineito vadovaujama komisija už senuose blokiniuose namuose esančių butų vieną kvadratinį metrą konkurso dalyviams buvo užsimojusi mokėti net iki 3500 Lt. Dosniai Vyriausybės pinigus mėginę išžarstyti valdininkai dėl įtarimą sukėlusio skandalo kaltina vieni kitus.
Vietoje planuotų 50 butų, kuriuos šiemet norėta nupirkti nuomininkams, iš grąžintinų namų į naują būstą įsikels tik 13 šeimų.
Apgailėtinos derybos
Skandalinga informacija apie Ekonomikos departamento direktoriaus A.Gineito vadovaujamą Butų pirkimo komisiją „Kauno dieną” pasiekė iš Savivaldybės, kuri pati pradėjo tirti jos darbo aplinkybes. Administracijos direktoriaus Giedriaus Buinevičiaus liepos 26 d. patvirtintos Butų pirkimo komisijos posėdžių protokole, datuotame rugsėjo 16 d., komisija nustatė derybų su butų pardavėjais laimėtojus. Kainos, pasiūlytos už butus, šokiruoja.
Pavyzdžiui, pritarta siūlymui iš UAB „Darbo garantas” nupirkti du vieno kambario butus blokiniuose namuose Šarkuvos gatvėje po 125 tūkst. ir 126 tūkst. Lt. Vieno kvadratinio metro kaina šiuose butuose siekia atitinkamai 3432 ir 3385 Lt.
Kelis dviejų kambarių butus senuose namuose Taikos prospekte, Kovo 11-osios ir Baltijos gatvėse užsimota pirkti po 145-165 tūkst. Lt, nors nekilnojamojo turto rinkoje gausu butų už 100-120 tūkst. Lt. Derybos dėl trijų kambarių butų taip pat prasilenkė su sveiku protu. Už būstą viename senesnių mieste Dainavos mikrorajone, komisija pasiūlė sumokėti net iki 185-195 tūkst. Lt. Nepasirodė per brangus ir keturių kambarių butas K.Škirpos gatvėje (255 tūkst. Lt). Dauguma iš 25 butų yra seno tipo blokiniuose namuose.
Pirmininkas atsistatydino
Komisija nesirėmė Valstybės įmonės Registrų centras apskaičiuotomis vidutinėmis būsto rinkos kainomis, užsimojusi mokėti ne daugiau kaip 3500 Lt už kv. m, nors statybos bendrovės Kaune siūlo įsigyti pigesnius ir netgi visiškai naujus butus. Pavyzdžiui, UAB „Baltijos ąžuolas” siūlo pirkti butus už kvadratinį metrą mokant nuo 2600 Lt. Į akis krenta ir tai, kad komisijos protokoluose detaliai neatsispindi derybų eiga.
Tačiau sandorių su 25 butų pardavėjais Savivaldybė nesudarė, nes suabejota Butų pirkimo komisijos darbu, kai atskirąją nuomonę miesto vadovams pateikė vienas komisijos narių – Nuosavybės teisių atkūrimo skyriaus vedėjas Edvardas Kasparavičius.
Ekonomikos departamento direktorius A.Gineitas netrukus pasitraukė iš Butų pirkimo komisijos pirmininko posto. „Negaliu dirbti kartu su E.Kasparavičiumi, kuris visaip trikdė komisijos darbą”, – sprendimą motyvavo A.Gineitas.
Tačiau „Kauno dienai” gavus Savivaldybėje atlikto tyrimo dokumentus, aiškėja keisti sutapimai, leidžiantys įtarti Savivaldybės tarnautojus ne itin skaidriu darbu.
Teiginiai nepasitvirtino
Speciali Savivaldybės komisija posėdžiuose akcentavo, kad A.Gineitas net pusantro mėnesio vilkino Butų pirkimo komisijos sudarymą. Valdininkas tai neigia. „Tai Nuosavybės teisių atkūrimo skyriaus vedėjas E.Kasparavičius nepateikė kriterijų, pagal kuriuos būtų perkami butai nuomininkams. Tad komisijos sudarymas užtruko, – „Kauno dienai” sakė A.Gineitas. Jo teigimu, E.Kasparavičius atmetė pigiausius butus kaip netinkamus.
Tačiau iš turimų dokumentų matyti, kad nuo birželio pradžios iki liepos 22 d. A.Gineitas raštu neatsakė į birželio 7 d. E.Kasparavičiaus raštą, kuriame yra Savivaldybės administracijos direktoriaus G.Buinevičiaus rezoliucija „A.Gineitui spręsti”. Tai nepatvirtina Ekonomikos departamento direktoriaus teiginių, esą ne jis kaltas dėl užtrukusio Butų pirkimo komisijos sudarymo.
Davė laiko prisipirkti butų
Komisijos sudarymo vilkinimas ir kiti turimi duomenys verčia įtarti valdininkus neaiškiais ryšiais su kai kuriais konkurso dalyviais. Nuo birželio pradžios iki liepos 22 d. UAB „Darbo garantas” Kaune nusipirko septynis butus, o iki pirmųjų derybų su Savivaldybe pradžios (rugsėjo 15 d.) turimų butų skaičių padidino iki vienuolikos. Būtent dėl 11 butų „Darbo garantas” ir derėjosi su Butų pirkimo komisija.
Šios bendrovės pasiūlymai, palyginti su kitais konkurso dalyviais, buvo patys brangiausi. Nepaisant to, A.Gineitas siūlė pirkti iš „Darbo garanto” butus, kurių vieno kvadratinio metro kaina siekė nuo 3039 Lt iki 3432 Lt. Buvo atmesti tik du „Darbo garanto” pasiūlymai, nes kaina už trijų kambarių butą Savanorių prospekte ir vieno kambario butą Saulės gatvėje pranoko bet kokias racionalumo ribas (atitinkamai 314 tūkst. ir 190 tūkst. Lt).
Nepaisant to, įmonei už devynis butus buvo jau pasiryžta atseikėti 1,46 mln. litų. Bendrovės direktorė Vilma Petraitienė tikino, kad specialiai konkursui įmonė nepirko butų, o sužinojusi apie konkursą, nusprendė jame dalyvauti. „Didesnę mūsų pasiūlytų butų kaina lėmė tai, kad įsigiję nekilnojamąjį turtą, jį suremontavome”, – sakė V.Petraitienė.
Nuomininkams grėsė nuostoliai
Naujojo buto, į kurį įsikels nuomininkas, kainai viršijus anksčiau turėto būsto vertę, susidariusį skirtumą teks padengti būtent nuomininkui. Tai reiškia, kad Savivaldybei nupirkus gerokai brangesnius butus, nei jie yra verti, nuomininkai patirtų apčiuopiamą žalą.
Savivaldybės administracijos vadovas G.Buinevičiaus „Kauno dienai” sakė nieko nežinantis apie tai, kad miestui grėsė naujas skandalas, galėjęs pažeisti nuomininkų interesus.
„Nuosavybės atkūrimo ir butų pirkimo klausimus kuruoja mano pavaduotojas Robertas Stanionis”, – sakė G.Buinevičius. Bet R.Stanionis kategoriškai paneigė „Kauno dienos” prielaidą, kad jis nekontroliavo Butų pirkimo komisijos darbo ir nepastebėjo miestui grėsusių nemalonumų.
Suabejojus komisijos veikla, ji buvo išformuota. Pasak rugsėjo 23 d. naujai sudarytos Butų pirkimo komisijos pirmininko R.Mačikėno, spalio 25-ąją Savivaldybė nuomininkams nupirko 13 butų. R.Mačikėnas patvirtino, kad „Darbo garanto” pasiūlymai nebuvo svarstyti dėl per didelių butų kainų. Tačiau lieka neaišku, ar iki Naujųjų metų Savivaldybei pavyks nupirkti dar 37 butus, nes šiemet nuomininkams planuota nupirkti iš viso 50 būstų.
Ko bijo tarnautojai?
Nuosavybės teisių atkūrimo skyriaus vedėjas E.Kasparavičius situacijos su Butų pirkimo komisija nekomentavo ir paprašė klausimus atsiųsti raštu. „A.Gineitas yra geras bendradarbis, mes nekonfliktuojame”, – reziumavo jis.
Iš trumpo pokalbio susidarė įspūdis, kad E.Kasparavičius vengia konkretizuoti, kas, jo manymu, šiuose sandoriuose gali kelti abejonių. „Kauno dienos” žiniomis, prieš šį tarnautoją Savivaldybėje atliekami net keturi tarnybiniai patikrinimai. Tačiau daug pasako faktas, kad per teismą į tarnybą Savivaldybėje grąžintas E.Kasparavičius šių metų vasarį miesto vadovams atskleidė teisėsaugos dėmesio sulaukusią 2004 metų butų pirkimo istoriją.
Kartoja pirmtakų klaidas
Praėjusiais metais Savivaldybės derybos su butų pardavėjais taip pat buvo apgailėtinos. Iš 25 butų tik dėl trijų valdininkams pavyko nusiderėti. Daugeliu atveju už butus sumokėta apie 40 proc. brangiau, nei buvo vidutinė butų rinkos vertė. Net septynis butus Savivaldybė įsigijo iš Kauno nekilnojamojo turto prekybos agentūros. Tada valdininkai dievagojosi, kad Vyriausybės skirtoms lėšoms panaudoti turėta per mažai laiko. Istorijai skandalingumo suteikė ir tai, kad į daugelį nupirktų butų nuomininkams kurį laiką nepavyko patekti. Raktai netikėtai pateko už pirkimus atsakingoms dviem darbuotojoms, kurios sutartinai susirgo, kai tyrimo ėmėsi Specialiųjų tyrimų tarnyba. Į darbą moterys sugrįžo tik nuslopus skandalui. Nuomininkams neatidavus butų, Savivaldybė buvo priversta šildyti tuščias patalpas ir patyrė apie 5 tūkst. nenumatytų išlaidų. Tačiau, kaip rodo šių metų butų pirkimai, Savivaldybės tarnautojai kartoja pirmtakų klaidas.
Reikėtų Vyriausybės sutikimo
Nuosavybės teisių atkūrimui paspartinti šiemet Vyriausybė Kaunui papildomai skyrė 13,3 mln. Lt. Būtent iš šių lėšų buvo perkami butai nuomininkams. Neišnaudojusi šių pinigų Savivaldybė bus priversta lėšas grąžinti į biudžetą. Todėl vis garsiau kalbama, kad vietoje sudėtingos butų pirkimo procedūros, Savivaldybė geriau pastatytų daugiabutį namą, kuriame įsikurtų grąžintinuose namuose gyvenantys nuomininkai. Panašiai socialinio būsto problemą nusprendė išgyvendinti Klaipėdos savivaldybė, kuri daugiau nebepirks butų, nes kur kas pigiau yra pastatyti naujus daugiabučius namus. Iki 2007 m. pradžios socialinio būsto fondas turėtų padidėti net 100 butų. Daugiabučių namų statyba Klaipėdai kainuos 7 mln. Lt. Vieno kvadratinio metro kaina sieks 1894 Lt.
Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas R.Stanionis patikino, kad ir Kaunas galėtų statyti naujus namus nuomininkams, jei Vyriausybė leistų Savivaldybei skirtas lėšas perkėlinėti, pavyzdžiui, trejus metus. „Per metus namo nepastatysi, bet toks sprendimas būtų išsigelbėjimas, nes butų pasiūla Kaune ribota”, – sakė R.Stanionis.
Gediminas Stanišauskas