„Mažeikių naftą” ketinanti įsigyti kompanija TNK-BP teigia dirbanti įprastu ritmu
Šią savaitę Rusijos žiniasklaida paskelbė, kad šalies saugumo tarnyba FSB sustabdė kai kurias bendrovės TNK-BP, pretenduojančios įsigyti „Mažeikių naftą”, operacijas, baimindamasi, jog šioje kompanijoje dirbantys užsieniečiai gali atskleisti valstybines paslaptis.
TNK-BP atstovai suskubo švelninti paviešintą informaciją, teigdami, kad FSB sprendimai nėra esminiai ir neturės jokios įtakos tolesniam kompanijos darbui.
Susirūpino valstybės paslaptimis
Rusijos dienraštis „Vedomosti” citavo ekonomikos ministro pavaduotojo Andrejaus Šaronovo žodžius, esą kai kurie naftos bendrovės projektai Vakarų Sibire sustabdyti, nes TNK-BP nusižengė Valstybės paslapčių įstatymui, pagal kurį draudžiama užsieniečiams susipažinti su didžiaisiais Rusijos planais. Todėl rusų ir britų valdomos kompanijos licencija, leidžianti dirbti su valstybės paslaptimis, yra sustabdoma.
TNK-BP atstovas spaudai Ivanas Gogoljevas radijo stočiai „Echo Moskvy” teigė, kad šis FSB žingsnis sukomplikuos bendrovės darbą, tačiau jo nesustabdys. Pasak atstovo, minėtos licencijos jau buvo pristabdytos daugiau nei prieš metus.
„Atsižvelgiant į tai, kad mūsų bendrovė yra bendra įmonė, yra susitarta, kad BP atstovai dalyvaus veiklos valdyme, ir jie buvo paskirti kai kurių padalinių generaliniais direktoriais, – sakė jis. – Vėliau paaiškėjo, kad užsieniečiams negali būti suteikta licencija dirbti su valstybės paslaptimis. Mes kreipėmės į vyriausybę, kad ši padėtų mums išspręsti šią problemą, bet, akivaizdu, jog tokie klausimai greitai nesprendžiami”.
Įstatymai nepritaikyti užsieniečiams
TNK-BP vadybininkė Marina Dračiova vakar „Kauno dienai” tvirtino, kad Rusijos žiniasklaidos platinama informacija nėra tiksli.
„Jokie TNK-BP projektai ir operacijos nei Vakarų Sibire, nei kur kitur nėra nutraukti. Kompanija ir toliau dirba įprastu režimu. FSB nesustabdė kompanijos veiklos ar naftos gavybos licencijos. FSB pretenzijos susijusios tik su Rusijos teritorijos geografiniais žemėlapiais, su kuriais užsieniečiams draudžiama susipažinti. Tačiau tai neturės jokios įtakos mūsų įmonės tolesniam darbui”, – tikino Rusijos ir Britanijos kompanijos atstovė.
Anot M.Dračiovos, TNK-BP nuo pat savo veiklos pradžios stengėsi laikytis Valstybės paslapčių įstatymo, Rusijoje galiojančio dar nuo sovietmečio. Tačiau įstatyme net nėra numatyta, kaip turėtų veikti bendra Rusijos ir užsienio kapitalo įmonė ir kokie specifiniai reikalavimai jai turėtų būti keliami.
„Mūsų kompanija, kur dirba nemažai užsieniečių, dažniau nei kitos bendrovės konsultuojasi su FSB, kad nekiltų jokių problemų”, – aiškino TNK-BP vadybininkė, kuri susidariusią situaciją pavadino „įprastu kasdieniu darbu”.
Kiek anksčiau TNK-BP buvo sulaukusi pretenzijų dėl neva nesumokėtų mokesčių į Rusijos biudžetą, tačiau kompanijos vadovybė tokią informaciją taip pat paneigė. Praėjusiais metais TNK-BP sumokėjo apie 6,5 mlrd. JAV dolerių įvairių mokesčių. Šiemet ši suma gali būti viršyta dukart.
Prieš savaitę TNK-BP vadovai Maskvoje apsilankiusiems Lietuvos žurnalistams kategoriškai atmetė įtarimus, kad į naftos rinkos lyderius besiveržiančią bendrovę gali ištikti „Jukos” likimas. TNK-BP generalinis direktorius Robertas Dadlis gyrėsi, kad kompanija nesivelia į politiką, tačiau jaučia ir Rusijos, ir Didžiosios Britanijos valdžios palaikymą.
Projektu susidomėjo ir JAV
Vis dėlto Rusijos įstatymai kelia rūpesčių ne tik vietoj dirbančioms tarptautinėms kompanijoms. Pirmadienį JAV prezidento Džordžo V.Bušo administracija paprašė Kremliaus paaiškinti naujai pasiūlytą naudingųjų iškasenų įstatymą, kuris ribos užsienio kompanijų priėjimą prie kai kurių Rusijos naftos ir gamtinių dujų telkinių.
Tokie investuotojai kaip „Exxon Mobil Corp.” ir TNK-BP yra pareiškę susirūpinimą, kad naujasis įstatymas sumažins užsienio bendrovių Rusijoje augimo potencialą. Tarptautinės kasybos kompanijos taip pat su nerimu stebi padėtį.
Rusijos energetikos ministras V.Christenka žurnalistams sakė, kad vyriausybė jau artimiausiu laiku pateiks įstatymo projektą, ir neigė, kad jis turės didelės įtakos užsienio investicijoms.
„Tai labai nedidelis apribojimas”, – tikino V.Christenka ir pažymėjo, kad jis bus taikomas tik keletui didelių telkinių, kurių daugumą akcijų kontroliuoja ne užsienio investuotojai.
Analitikai teigia, kad BP gali tapti pagrindine Rusijos įstatymo auka. Naujasis įstatymas neleis kompanijoms, kurių kontrolinis akcijų paketas nepriklauso Rusijos bendrovėms, dalyvauti konkursuose dėl kai kurių strateginių energijos telkinių.
Lina Navickaitė