Vakar Vilniuje prasidėjo spalio 25–27 dienomis vyksiantis Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) bei Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) inicijuotas „Maisto standarto” („Codex Alimentarius”) Europos regiono mokymo seminaras, skirtas – valstybių bendradarbiavimui sveikos mitybos srityje ir FAO/PSO veiklos Europoje stiprinimui.
Pagrindiniai mokymų organizatoriai – „Maisto standarto” („Codex Alimentarius”) politiką Europos regione koordinuojanti Šveicarija ir Lietuvos Respublikinis mitybos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Renginyje dalyvauja 18 Europos valstybių žemės ūkio ir sveikatos politikos atstovai, tarptautiniai ekspertai, mitybos srities specialistai, mokslininkai.
„Maisto saugumo užtikrinimas – viena reikšmingiausių sveikatos politikos sričių”, – pabrėžė seminaro dalyvius pasveikinęs Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorius Romualdas Sabaliauskas. „Tikimės, kad mūsų šalies parengta Valstybinė maisto ir mitybos strategija bei jos įgyvendinimo priemonių 2003-2010 metų planas, nustatęs gaires ilgalaikiam maisto saugos ir sveikos mitybos vystymui, taps puikiu pavyzdžiui daugeliui Europos regiono šalių”, – teigė R. Sabaliauskas.
Pasaulio sveikatos organizacijos politiką Lietuvoje koordinuojančio biuro vadovas Robertas Petkevičius pristatė seminaro dalyviams ir svečiams PSO Maisto saugumo strategiją ir programą Europai. „Svarbu stiprinti maisto saugumo ir mitybos srityje dirbančių visuomenės sveikatos specialistų bendradarbiavimą su kitais šalies ūkio sektoriais nacionaliniu bei Europos mastu. Lietuvoje organizuoti mokymai – puiki proga Europos šalims pasidalinti patirtimi sveikos mitybos srityje, pasikeisti gerosios praktikos pavyzdžiais kovojant su netinkamo ir nekokybiško maisto gamybos ar vartojimo keliamais pavojais sveikatai, supažindinti visuomenę su šiuolaikine JT ir PSO informacija apie sveiko maisto standartus”, – akcentavo R. Petkevičius.
Pasak Respublikinio mitybos centro direktoriaus Alberto Barzdos šių kursų pagrindinis tikslas – stiprinti valstybių iš Europos regionų galimybę aktyviai dalyvauti „Maisto standarto” („Codex Alimentarius”) veikloje ir didinti jų dalyvavimą FAO/PSO Koordinacinio komiteto Europai (CCEURO) veikloje. Šie kursai padės pasiruošti sekančiai (25-tajai) CCEURO sesijai, kuri įvyks 2006 metų pabaigoje Lietuvoje. Centro direktoriaus teigimu, „Codex Alimentarius” Europos regiono Komitetas, vykdantis Europos šalių „Maisto standarto” veiklos koordinavimą, nominuojamas kuriai nors Europos Sąjungos narei 2-jiems metams. Nuo 2005 m. šalis koordinatorė – Šveicarija. „Mes džiaugiamės, kad organizuoti būsimą Europos regiono sesiją garbė ir atsakomybė tenka Lietuvai‘, – teigė A. Barzda.
„Codex Alimentarius” Komisiją (CAC) 1966 m. įsteigė Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija ir Pasaulio sveikatos organizacija. Komisijos pagrindinis tikslas – rengti tarptautines maisto normas (standartus, rekomendacijas), pritaikomas maisto gamybos ir paskirstymo etapuose, apsaugant vartotojų sveikatą. Šiomis normomis yra nustatoma pesticidų ir veterinarinių vaistų liekamų kiekių dydžiai maiste, sudėtis ir kokybė, maisto priedų, kontaminantų leidžiami dydžiai, maisto higiena, maisto gamybos, apdirbimo, sandėliavimo ir prekybos etapuose, maisto produktų žymėjimas, bandinių paėmimas ir analizės metodai. Šios normos yra rekomendacinio pobūdžio, ES valstybės narės perkelia jas į savo norminius aktus.
„Codex Alimentarius” Komisija sudaro sekretoriatas, vykdomasis komitetas, 9 komitetai, sprendžiantys bendrus klausimus (bendri principai, maisto priedai ir kontaminantai, maisto higiena, analizės metodai ir kt.), 11 komitetų, užsiimančių atskirų maisto produktus grupėmis (pienas ir jo produktai, mėsos higiena, žuvis ir žvejybos produktai, cukrus, riebalai, natūralus mineralinis vanduo ir kt.), 3 tarpvyriausybinės (nereikia tarpo) grupės (vaisių ir daržovių sultys, gyvulių pašarai ir kt.), 6 regioniniai komitetai (Europos, Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos ir Karibų, Artimųjų Rytų, Šiaurės Amerikos ir Didžiojo vandenyno šiaurės vakarų ).
„Codex Alimentarius” Komisijos nariai yra 171 valstybė, iš jų 42 – Europos regione. Lietuva kartu su kitomis 24 valstybėmis narėmis dalyvauja Komisijos veikloje, koordinuojamoje nacionalinių kontaktinių taškų pagalba. Nuo 1992 m. nacionaliniu kontaktiniu tašku – Nacionaliniu „Maisto standarto” komitetu paskirtas Lietuvos respublikinis mitybos centras, sukūręs darbo grupę, kurios nariai pagal kompetenciją dirba kaip komiteto atstovai. Lietuvos nacionalinis „Maisto standarto” komitetas aktyviai bendradarbiauja su įvairiomis šalies ir Europos valstybių institucijomis bei tarptautine „Maisto standarto” komisija.
Sveikatos apsaugos ministerija