Seimas ketina pasiūlyti Vyriausybei kitų metų šalies biudžete numatyti Seimo kanceliarijai 15 mln. litų, kurie būtų skirti pirmajam naujos Seimo posėdžių salės statybos etapui.
Tokį nutarimo projektą trečiadienį Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas.
Šį projektą Seimo vadovas teikia atsižvelgdamas į būtinybę įrengti naują, parlamento veiklai tinkamą, atitinkančią higienos reikalavimus Seimo posėdžių salę.
Seimo vadovas pažymi, kad dėl prieštaringos politinių įvykių raidos, skirtingai nei daugelis kitų Europos valstybių, pagrindinės valstybės salės, kuri būtų istoriškai susijusi su nuolat veikusiu nacionaliniu parlamentu, senojoje Lietuvos sostinėje mes nepaveldėjome. Tokios įstatymų leidėjų vietos 1920-1927 metais ir vėliau, 1936-1940 metais, buvo laikinojoje sostinėje Kaune.
Anot A. Paulausko, Lietuvos valstybėje, 1990 m. paveldėjusioje Aukščiausiosios Tarybos pastatą, nepaženklintą nei tikra parlamentine tradicija, nei tinkamą administraciniu požiūriu, atsakingas sprendimas dėl naujos salės statybos buvo atidėtas.
„Taigi politinis argumentas projektuoti ir statyti Seimo salę pagrįstinas poreikiu sukurti tokį pastatą, kuris simbolizuotų šiuolaikinio parlamentarizmo tradiciją ir reprezentuotų Tautos valią, įtvirtintą keliuose nepriklausomybę įtvirtinančiuose aktuose. Tai būtų tikras šiuolaikinių parlamentinės valstybės sprendimų centras, kuriuo būtų galima didžiuotis ne tik kaip konstituciniu simboliu, bet ir kaip geriausiu architektūriniu sprendimu”, – teigia nutarimo projektą ketvirtadienį pateiksiantis Seimui A. Paulauskas.
Projektuojant pagrindinę valstybės salę buvo atsižvelgta, anot jo, į informacijos technologijų iššūkius. Siekiama užtikrinti tobulesnį Seimo plenarinių posėdžių ir komitetų posėdžių, dokumentų teikimo ir svarstymo aprūpinimą naujomis informacijos technologijomis. Salės projekto autoriai, konstruktoriai, inžinieriai atsižvelgia į iškeltas sąlygas užtikrinti gerą informacijos (ir vaizdo, ir garso) ryšį parlamento viduje, taip pat, prireikus, vykstant bendriems posėdžiams su Europos Sąjungos institucijomis, Europos Parlamentu.
Seimo Pirmininkas A. Paulauskas pažymi, kad Vilniaus visuomenės sveikatos centras, atlikęs dabartinės salės higieninį vertinimą, nustatė, kad nepakankamas apšvietimas, blogas vėdinimas, netinkama oro kokybė gali daryti neigiamą poveikį nuolat posėdžiaujančiųjų asmenų darbingumui, lemti nuovargį, sutrikdyti regėjimą.
Todėl, anot jo, svarbu sudaryti normalias, nekenksmingas fizinei ir psichinei sveikatai darbo sąlygas Seimo nariams, Seimo kanceliarijos darbuotojams ir akredituotiems žurnalistams, taip pat lankytojams bei svečiams.
Pasak A. Paulausko, projekto autoriai, atsižvelgdami į iškeltas sąlygas, pagrindinėje Lietuvos salėje įpareigoti sukurti kuo palankiausią darbo aplinką. Projekte numatomos ir atskiros vietos (stebėjimo ložės) parlamento lankytojams (ekskursijų, rinkėjų grupėms, atvykstančioms į parlamentą kasdien), žurnalistams, oficialiems svečiams.
Pasak A. Paulausko, plėtojant parlamentarizmo tradiciją, brandaus pilietiškumo sampratą visuomenėje, dabartinei Seimo posėdžių salei būtų priskirta politinio lankytojų (moksleivių, studentų, mokytojų) lavinimo funkcija. Įgyvendinus naujosios salės projektą, liktų būtina erdvė trumpalaikėms moksleivių parlamento sesijoms, Konstitucijos pamokoms, pilietinės iniciatyvos seminarams, mokslinėms politologijos bei politinės istorijos konferencijoms, valstybinių sukakčių minėjimams Seime.
„Tokiems renginiams čia, šalies politikos centre, patalpos trūkdavo. Tai ir galimybė sutelkti muziejininkus, istorikus, kad Seimo I rūmuose (kuriems siūloma suteikti Kovo 11-osios vardą) dabartinės Parlamento galerijos aplinkoje būtų įkurtas nacionalinės parlamentarizmo raidos muziejus”, – teigia Seimo Pirmininkas A. Paulauskas.
ELTA primena, kad, Seimo vicepirmininko Alfredo Pekeliūno preliminariais duomenimis, nauja salė kainuos apie 40 milijonų litų, iš šios sumos 14 milijonų litų sudaro statybos darbai, o likusi dalis lėšų bus skirta įrangai, baldams, kompiuterizacijai, vėdinimo, kondicionavimo sistemoms įrengti ir kitoms reikmėms.
Seimo vicepirmininkas A. Pekeliūnas Eltai yra sakęs, kad naujos Seimo plenarinių posėdžių salės statybą būtų galima pradėti jau kitais metais, nes jau yra parengtas projektas, sąmata.
2005-10-19 16:57