Anglijoje mūsų sūnus pradėjo lankyti kasdieninį vaikų darželį maždaug prieš metus, kai jam suėjo trys metukai. Nuo 3 iki 4 metų vaikai šioje šalyje turi valstybės kompensuojamas 2.5 val. per dieną, imtinai nuo pirmadienio iki penktadienio. Tai reiškia, kad tėvai gali vaiką atvesti į pasirinktą darželį 2.5 val. per dieną nemokamai. Moksleivių atostogų metu darželyje šios valandos nekompensuojamos.
Jei mama ar tėtis yra nedirba ir jiems nereikia darželio paslaugų visą dieną, mažylį galima atvesti kasdien į darželį nustatytomis kompensuojamomis valandomis, kurios yra 9.15 – 11.45 arba 12.45 – 3.15. Tą laiką vaikas praleis žaisdamas su bendraamžiais, aktyviai dalyvaus įvairiuose darželio renginukuose, pieš, dainuos, šoks ir bus netsiejama vaikų grupės dalimi, kuri lanko šį darželį ištisą dieną.
Jei tėvai dirbantys, vaikas lanko darželį visą dieną. Jis dirba nuo 8 iki 18 val. Kaina yra 2.80 svaro už valandą, tačiau minėtos kompensuojamos valandos iš bendros apmokėjimo sumos yra išminusuojamos. Mokestis už savaitę, įskaitant maitinimą ir buvimo darželyje laiką nuo ryto iki vakaro sudaro 100 svarų.
Tėvai už darželį privalo sumokėti mėnesiui į priekį. Jei vaikas suserga, pinigai negrąžinami. Kai sergama ilgiau kaip dvi savaites, tuomet jau galima reikalauti susigrąžinti bent dalį pinigų. Darželis taip pat teikia paslaugas pradinukų amžiaus vaikus turintiems tėvams. Darželyje, prieš ir po mokyklos, jie gali praleisti laiką, laukdami mamos ir auklės, kurios pristatys į mokyklą ar parveš į namus.
Pagal vaikų skaičių darželis nustato ir auklių skaičių. Sūnaus lankomame darželyje su 30 vaikų grupe vienu metu dirba 4-5 auklėtojos. Pagal galiojančią tvarką vienai auklėtojai tenka 8 vaikai.
Vaikų užimtumas labai įvairus. Auklėtojos pasiskirsto juos grupelėmis ir su kiekviena dirba individualiai. Vieni vaikai su auklėtoja piešia, kiti klauso sekamos pasakos, o dar kiti gretimoje patalpoje šoka ir dainuoja. Kai geras oras, lauke mažieji pramogauja važinėdami dviratukais, mašinomis, paspirtukais, žaisdami su kamuoliu, ar kitus lauko žaidimus kartu su auklėtojomis.
Po sočių pietų vaikai leidžia laiką ramiau – klausydami pasakėlės, žiūrėdami animacinius filmukus arba darydami įvairius rankdarbius. Man patinka, kad vaikai mokomi pasirinkti, reikšti savo nuomonę, vadovautis savarankiškais sprendimais . Yra specialiai jiems paruoštų įdomių, spalvingų užduočių. Taip pat jie mokomi skaičiuoti, pažinti raides, naudotis tualetu, plauti rankas, apsirengti , nusirengti ir t.t..
Pietų miego vaikai nemigdomi. Jis nėra privalomas, darželyje netgi nėra lovyčių, skirtų miegoti. Jei vaikas nori miego, tam yra ramesne patalpa, kur tiesiog ant grindų primėtyta pagalvėlių, minkštų žaislų, ir vaikas ten gali ramiai pailsėti ar valandėlę numigti.
Teigiama, jog geriausia sekti natūralius vaiko poreikius. Jei jis nori miego – te miega. Jei ne – jo organizmas kupinas energijos, kurią jis turi natūraliai išeikvoti. Vaikas išlieka judrus visą dieną ir miego jam netrūksta.
Darželyje vaikai gauna pusryčius ir pietus. Dar yra priešpiečiai ir pavakariai. Priešpiečiams ir pavakariams vaikai valgo sumuštinius, vaisius, vaisių drebučius, daržoves. Visada sudaroma teisė individualiai pasirinkti .Valgiaraštis keičiamas kasdieną, ir tėveliai gali susipažinti su meniu atvesdami vaiką į darželį.
Į darželį visuomet įdedami atsarginiai rūbai. Jei vaikas dar naudoja sauskelnes, įdedama jų. Įdomus pastebėjimas: anglai visai natūraliu dalyku laiko tai, kad 3-4 metų vaikas vis dar nešioja sauskelnes. Arba kad 4-5metų pradinukas užmiega tik su čiulptuku.
Auklėtojos, dirbančios su vaikais, čia yra labai malonios. Mūsų sūnui pradėjus lankyti darželį ir nemokėjusiam nė žodžio angliškai jos skyrė ypatingą dėmesį. Adaptuotis nepažįstamoje aplinkoje, padėjo pati darželio savininkė. Pasikeisdamos su administratore ir auklėtojomis, viską rūpestingai paaiškino. Kad nereiktų daug kalbėti, piešdamos piešinukus supažindino su vidaus darželio tvarka. Buvome sužavėti šių moterų atsidavimu savo darbui ir profesijai!
Kasdien pasiimant vaiką namo iš darželio auklėtojos papasakoja, ką šiandien nuveikė, ko išmoko, koks buvo vaiko elgesys su kitais vaikais. Kartą auklėtoja papasakojo, kaip mano berniukas lakstydamas užkliuvo už kilimo ir nukritęs užsigavo antakį. Todėl ji labai apgailestaujanti dėl šio įvykio. Paskui moteris paprašė manęs pasirašyti specialų dokumentą, kad neturiu jokių pretenzijų darželiui dėl šios „traumos”.
Dar kartą įsitikinau, jog darbui su vaikais reikalingas ypatingas talentas. Juk ne kiekvienas jį savyje atrastume. Kaip pageidaujami priedai būtų meilė, kantrybė ir nuoširdumas. Juk šito už jokius pinigus nenupirksi ir nesuvaidinsi.
Įdomu būtų sužinoti, kaip sekėsi kitoms mamytėms ir vaikučiams adaptuotis darželyje, mokykloje, atvykus gyventi į kitą šalį. Su kokiais sunkumais susidūrėte, kaip buvote sutikti? Ar sunkūs, o galbūt visai lengvi buvo pirmieji žingsneliai? Gal turite kuo pasidžiaugti, arba pasidalinti įspūdžiais iš savo vaikystės darželio?
Žydrūnė Balkuvienė