Valstybinio socialinio draudimo įstatymas numato kategorijas asmenų, kurie yra draudžiami valstybės lėšomis pagrindinei pensijos daliai gauti.
Tarp jų yra asmenys, auginantys vaiką iki trejų metų. „Sodra” draudžia vieną iš tėvų, turinčių teisę draudimui valstybės lėšomis – skaičiuoja socialinio draudimo stažą. Sukakus pensiniam amžiui, įgytas stažas auginant vaiką iki trejų metų pridedamas prie bendro stažo. Tačiau jauni tėvai kartais numoja ranka, sakydami, kad pensija dar už kalnų ir nesitvarko dokumentų draudimui valstybės lėšomis. Atėjus pensiniam amžiui, dažnam jų tenka grįžti į praeitį ir „ieškoti” stažo.
Per laikotarpį, kai įsitvirtino draudimas valstybės lėšomis, ne kartą keitėsi šio draudimo tvarka ir nuostatos.
2004 m. valstybės lėšomis buvo draudžiamas vienas iš tėvų vaiko iki trejų metų priežiūros atostogų metu, jeigu tuo laikotarpiu neturėjo draudžiamųjų pajamų (nedirbo ir negavo atlyginimo) ir vienas iš tėvų, jei neturėjo vaiko priežiūros atostogų ir neturėjo draudžiamųjų pajamų. Jei asmuo vaiko auginimo atostogų metu buvo užregistravęs savarankišką veiklą (turėjo įmonę, dirbo pagal verslo liudijimą ar vertėsi individualia veikla), bet draudžiamųjų pajamų neturėjo, jis buvo draudžiamas valstybės lėšomis ir jam nereikėjo mokėti socialinio draudimo įmokų pagrindinei pensijos daliai.
Nuo 2005 metų sausio 1 d., pasikeitus kai kurioms Valstybinio socialinio draudimo įstatymo nuostatoms, draudimas valstybės lėšomis pagrindinei pensijos daliai suteikė daugiau socialinių garantijų asmenims, turintiems teisę į šį draudimą:
– išsiplėtė draudžiamų asmenų ratas – valstybės lėšomis gali būti draudžiami įtėviai ir globėjai;
– pasikeitė mamos, kuriai suteiktos vaiko priežiūros atostogos, statusas. Ji draudžiama ne valstybės lėšomis, o kaip dirbantis asmuo;
– daugiau teisių įgijo tėvai. Jie turi galimybę bet kuriuo vaiko auginimo iki trejų metų laikotarpiu pasirinkti, kuris iš jų bus draudžiamas valstybės lėšomis;
– atsirado prievolė draustis valstybiniu socialiniu pensijų draudimu pagrindinei pensijos daliai (jeigu užregistruota savarankiška veikla, privalu mokėti socialinio draudimo įmokas pagrindinei pensijos daliai).
Taigi nuo šių metų sausio 1 d. valstybiniu socialiniu pensijų draudimu pagrindinei pensijos daliai valstybės lėšomis privalomai draudžiami šeimos pasirinkimu motina (įmotė), tėvas (įtėvis) faktiškai auginantis vaiką, arba vaiko globėjas, auginantis vaiką iki trejų metų, jeigu tuo laikotarpiu neturi draudžiamųjų pajamų ir neturi prievolės draustis valstybiniu socialiniu pensijų draudimu pagrindinei pensijos daliai.
Jeigu vaiko tėvai (įtėviai) abu turi teisę į valstybinį socialinį pensijų draudimą pagrindinei pensijos daliai valstybės lėšomis, jie gali pasirinkti, kuris iš jų bus draudžiamas. Apie savo pasirinkimą raštu abu tėvai turi pranešti „Sodros” teritoriniam skyriui. Neinformavus apie pasirinkimą, minėtas draudimas bus tęsiamas tuo metu apdraustai motinai (įmotei) arba tėvui (įtėviui).
Jei tėvai arba įtėviai, auginantys tą patį vaiką, vienu metu įgijo teisę į draudimą, šiuo draudimu draudžiama motina (įmotė). Tokiu atveju abiem vaiko tėvams siunčiamas pranešimas, informuojantis apie galimybę draustis valstybės lėšomis. Nepranešus apie savo pasirinkimą raštu, motinos (įmotės) draudimas tęsiamas.
Kai tėvai įgyja teisę į draudimą skirtingu metu, draudžiamas tas asmuo, kuris pirmas įgijo teisę į draudimą. Nepranešus raštu, draudimas tęsiamas asmeniui, kuris pirmas įgijo teisę į draudimą.
Tuo atveju, kai asmuo, auginantis vaiką iki trejų metų, draudžiamas socialiniu draudimu kitoje valstybėje, jis nedraudžiamas valstybiniu socialiniu draudimu pagal LR teisės aktus. Apie socialinio draudimo laikotarpius kitoje valstybėje tėvai turi pranešti „Sodros” teritoriniam skyriui.
Vieno vaiko auginimo laikotarpiu draudžiamas tik vienas iš tėvų (įtėvių). Jeigu šeima turi du ar daugiau vaikų iki trejų metų, jie abu gali būti draudžiami vienu metu (jei abu nedirba ir neturi prievolės draustis pagrindinei pensijos daliai).
Jeigu valstybiniu socialiniu draudimu apdraustam asmeniui anksčiau nebuvo išduotas valstybinio socialinio draudimo pažymėjimas, šis pažymėjimas bus išduotas „Sodros” teritoriniame skyriuje, pateikus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir asmens nuotrauką, kurios dydis 30 mm x 40 mm.
Pagrindinės sąlygos draudimui valstybės lėšomis:
– auginti vaiką iki trejų metų;
– nuolat gyventi Lietuvoje;
– neturėti prievolės draustis pensijų socialiniu draudimu pagrindinei pensijos daliai (prievolę draustis turi savarankiškai dirbantys asmenys); prievolė yra visą laiką, kai asmuo užregistruotas savarankiškai dirbančiu. Pvz., asmuo yra įmonės savininkas. Nepaisant, kad įmonė turi likviduojamos įmonės statusą ar nevykdo veiklos, draudimas pagrindinei pensijos daliai yra privalomas. Prievolė išlieka ir tada, kai visi darbuotojai atleisti, tik tada asmuo gali nemokėti VSD įmokų;
– neturėti draudžiamųjų pajamų. Draudžiamąsias pajamas sudaro: darbo užmokestis, jo priedai, kompensacijos, premijos, pašalpos; sumos, nuo kurių moka įmokas papildomai pensijos daliai savarankiškai dirbantys asmenys, ligos pašalpos, motinystės ir motinystės (tėvystės) pašalpos; ligos dėl nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo pašalpos; nedarbo socialinio draudimo išmokos.
Asmuo, faktiškai auginantis vaiką iki trejų metų, dėl draudimo turi kreiptis nuo teisės į draudimą įgijimo dienos į „Sodros” teritorinį skyrių pagal gyvenamąją vietą. Besikreipiantis turi pateikti:
– nustatytos formos prašymą;
– LR piliečio pasą arba asmens tapatybės kortelę. Užsienio valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės turi pateikti leidimą laikinai arba nuolat gyventi Lietuvoje;
– vaiko gimimo liudijimą;
– valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą (jeigu turi);
– savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą dėl vaiko iki trejų metų laikinosios globos arba teismo nutartį dėl vaiko iki trejų metų nuolatinės globos (tik globėjams).
Asmenys, faktiškai auginantys vaiką iki trejų metų, teisę į draudimą praranda:
– kai vaikui sueina treji metai;
– draudžiamųjų pajamų gavimo laikotarpiu;
– atsiradus prievolei draustis pensijų socialiniu draudimu pagrindinei pensijos daliai;
– kai pradedamas draudimas kito iš tėvų (įtėvių), „Sodros” teritoriniam skyriui gavus tėvų (įtėvių) pranešimą raštu apie pasirinkimą drausti kitą iš tėvų (įtėvių), tuo laikotarpiu (laikotarpiais), kai jie abu turi teisę į draudimą (tik motinoms, tėvams arba įmotėms, įtėviams);
– išvykus nuolat gyventi į užsienį;
– kai draudžiama (draudžiamas) socialiniu draudimu kitoje valstybėje (apie šį faktą asmuo privalo pranešti „Sodros teritoriniam skyriui);
– leidimo gyventi Lietuvos Respublikoje panaikinimo atveju arba pasibaigus leidimo galiojimo terminui (neturintiems Lietuvos Respublikos pilietybės);
– apribojus motinos, tėvo valdžią arba atskyrus vaiką nuo motinos arba tėvo teismo sprendimu (tik motinoms, tėvams arba įmotėms, įtėviams);
– pasibaigus globai, ją panaikinus arba atleidus globėją nuo pareigų atlikimo teismo nutartimi (tik globėjams);
– vaikui mirus.
Kauno miesto ir Kauno rajono gyventojai dėl draudimo valstybės lėšomis pagrindinei pensijos daliai turi kreiptis į „Sodros” Kauno skyrių, A.Mickevičiaus g. 42, 201 kab. Tel. 395227.
Birutė Tamakiūnienė,
„Sodros” Kauno skyriaus
ryšių su visuomene vyr. specialistė