Visuomenę kamuoja politinė depresija

Dabartinių visuomenės nuotaikų politikos atžvilgiu neįmanoma apibūdinti kitaip kaip tik politinės depresijos. Tai vakar konstatavo Pilietinės visuomenės institutas (PVI), komentuodamas liepos-rugsėjo mėnesiais visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atliktą tyrimą.

Pirmalaikių rinkimų dauguma nenori

„Lietuvos gyventojai nemato politinių jėgų, kurios galėtų pakeisti esamą padėtį. Didžiausią dalį sudaro manantieji, kad tos padėties nepakeis niekas net ir po pirmalaikių Seimo rinkimų“, – pristatydamas atlikto tyrimo išvadas sakė PVI vadovas Darius Kuolys.

Rugsėjį 69,4 proc. apklaustųjų Algirdo Brazausko Vyriausybės darbą įvertino blogai, bet 65,2 proc. mano, kad jos keisti nereikia.

Kad pirmalaikiai Seimo rinkimai galėtų būti naudingi arba greičiau naudingi, mano 17,6 proc. respondentų, kad nenaudingi ar greičiau nenaudingi – 66,7 respondentų.

Tačiau drauge visuomenės dauguma neįžvelgia jokios išeities iš nusivylimą keliančios politinės situacijos. 39,3 proc. apklaustųjų atsakė, kad politinės padėties pagerinti negali niekas.

„Tai yra signalas opozicijai, jog švytuoklės principas per rinkimus gali nesuveikti. Opozicija turėtų aktyviau ieškoti išeičių iš dabartinės padėties, ieškoti konstruktyvaus, aktyvaus dialogo su visuomene“, – pažymėjo D.Kuolys.

17,2 proc. mano, kad padėtį galėtų pakeisti „visiškai nauja, iki šiol valdžioje nebuvusi politinė jėga“, 15,2 proc. – opozicinė Tėvynės sąjunga, 14,9 proc. – valdančioji Darbo partija, 13,3 proc. – socialdemokratai. Iš dabartinių parlamentinių partijų mažiausiai remiami nušalintojo Prezidento Rolando Pakso vadovaujami liberalai demokratai, gavę vos 3 proc. respondentų balsų, bei kontroversijų draskoma Liberalų ir centro sąjunga, gavusi 5,1 proc.

Premjero pozicijos gana stiprios

Tarp kandidatų į galimos naujosios vyriausybės vadovus labiausiai remiamas dabartinis Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas (29,4 proc.). Antroje ir trečioje vietoje – premjerais niekad nebuvę politikai Petras Auštrevičius (11,8 proc.) ir Seimo Pirmininkas, Naujosios sąjungos lyderis Artūras Paulauskas (9,5 proc.).

Po 9,4 proc. respondentų paramos susilaukė Tėvynės sąjungos lyderis Andrius Kubilius ir R.Paksas. Valstiečių lyderę, žemės ūkio ministrę Kazimirą Prunskienę galima premjere regi 8,5 proc., o buvusį ūkio ministrą Viktorą Uspaskichą – 7,5 proc. rinkėjų.

Iš vienuolikos kandidatų mažiausiai paramos sulaukė Vilniaus meras, liberalcentristų lyderis Artūras Zuokas – jį balsais parėmė tik 1,6 proc. respondentų.

Už pastarąjį pasisakytų tik 9,1 proc. rinkėjų, remiančių liberalcentristus. Didesnės ar tokios pačios, kaip A.Zuokas, liberalcentristų rėmėjų paramos sulauktų net keturi politikai, iš kurių du net nėra LiCS nariai: P.Auštrevičius (22,7 proc.), europarlamentaras Eugenijus Gentvilas (18,2 proc.), A.Paulauskas (13,6 proc.) ir A.Kubilius (9,1 proc.).

„Šie duomenys rodo labai gilią krizę Liberalų ir centro sąjungoje“, – pažymėjo D.Kuolys.

Stipriausias pozicijas savo partijoje turintis lyderis yra A.Brazauskas. Už jį pasisako 63,8 proc. socialdemokratų rėmėjų.

Įsivyrauja apatija

Apklausa parodė ne tik didžiulį visuomenės nusivylimą išrinktąja valdžia ir jos gebėjimu spręsti visuomenei aktualias problemas, bet ir pačios visuomenės ryžto ginti savo ar valstybės interesus stoką.

Net 44,1 proc. respondentų nedalyvautų prieš valdžią nukreiptose viešose protesto akcijose jokiu atveju.

Tik 20,6 proc. respondentų pasiryžę protestuoti prieš valdžią dėl blogėjančių asmeninio gyvenimo sąlygų, 14,6 proc. respondentų – dėl valdžios nesugebėjimo spręsti visuomenei svarbias problemas.

Visuotinė valdžios korupcija ar kita nusikalstama veikla protestuoti paskatintų tik 10,4 proc. respondentų. Pastebėtina, kad mažiausia visuomenės dalis – tik 9,6 proc. apklaustųjų – ketintų protestuoti prieš visišką valdžios pasidavimą Rusijos įtakai.

„Tai rodo, jog visuomenės nepasitikėjimas valdžia perauga į nepasitikėjimą savo valstybe ir nepriklausomybės idėja“, – sakė D.Kuolys, komentuodamas pastarąjį rodiklį.

Pilietinės visuomenės institutas rengia dokumentą, kuriame ketina detaliai aptarti Lietuvos politinio gyvenimo raidos tendencijas ir pasiūlyti išeitis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

6 komentarai į "Visuomenę kamuoja politinė depresija"

 1. a

  Gerai prisimenu, kaip pats p.Kuolys vadovavo is prezidenturos. Jauke – sujauke viska, Paksa , kaip suda ant sakiu iskele. Paskui nuskriausta priglaude prezidenturoje ir alga mokejo nemenka. Kazi kodel tada neiziurejo , kad tai netikes politikas? Ar daug viesino savo darbu ankstesniosios valdzios? Jos neturi laiko tokiems niekams. Juk reikia savimi pasirupinti, savo giminemis, draugais…Mes, cepelinu valgytojai, prisimenami tik pries rinkimus. Be musu juk niekaip valdzion nepakliusi.

 2. 2

  Tai gali sau leisti tik didelės tautos, nes jiems viską išsprendžia nat8rali didelė atranka. Pvz. vieno japonų prof. teigimu (teko bendrauti konferencijoje) visą kūrybinį-vadovaujantį darbą Japonijoje padaro maždaug 10 mln. japonų, kurie turi puikų išsilavinimą, dažnai vakarietišką, yra darbštūs, jų darbas labai gerai apmokamas. Jie ir daro Japonijoje bei pasaulyje „pagadą“. Dešimtys mln. japonų net neturi pasų, nes jie jiems nereikalingi, jie dirba savo darbus laukuose ir kitur. Jų 10 mln. brolių viską sutvarko. Bet Japonija didelė šalis (gyventojų prasme), apie 130 mln., todėl jie gali leisti sau tokią nat8ralią atranką. O Lietuvoje to mes negalime sau leisti. Bet jau ir japonai paskutiniu metu susirūpino dėl savo jaunimo auklėjimo ir jų neigiamų pomėgių ir gyvenimo būdo perimamų iš Amerikos. O mes visai tuo nesirūpiname, mūsų valdžiai ir Švietimo ministerijai nesvarbu koks mūsų jaunimas. Jiems svarbiausia dabar naikinti mokyklas, kuo ir užsiima jau visą dešimtmetį vis kurdami taip vadinamą mokyklų tinklą (matyt daugiau nieko neišmano ar nenori daryti). taigi, dabar tie jaunuoliai, Kuolio auklėtiniai jau baigė mokyklas ir neturėdami jokio patriotizmo ir kitokių aukštesnių idėjų, iš esmės būdami mankurtai, plūsta Lietuvą ir ramiai važiuoja į užsienius ten lenkti nugaras už šiek tiek didesnį centą.

 3. 3

  Ten kuria mišrias šeimas, labai greitai nutausta ir maža viltis, kad jie sugrįš į Lietuvą. Kiti, kurie neišvyko iš Tėvynės užsiima plėšikavimais, žudymais ir kitomis niekšybėmis. Jie neina ir balsuoti, nes jie visiškai apolitiški, jie net sakyčiau ne piliečiai, jie žmonės be pažiūrų, besiblaškantys. Nueikite į kavines ir restoranus ir pasižiūrėkite kas ten sėdi ir ką jie ten veikia. Jie skendi dūmuose, alkoholyje ir narkotikuose. Ir taip diena iš dienos. Tokius juos išaugino naujoji Lietuvos švietimo sistema, kurią sukūrė p. Kuolys, ar bent padarė pradžią. Vienintelis ministras Zinkevičius tai suprato ir bandė reikalus pasukti kita linkme, bet jam neleido, ji patį išvijo. Tėvai jais ir gi neturėjo kada rūpintis, nes norėjo dolerį ar litą „kalti“ ir atseit neturėjo laiko vaikų auklėjimui. Tai prarasta karta. Nepriklausomos Lietuvos vaikai, p. Kuolio įvestos bedvasės, bedantės švietimo sistemos aukos. Komunistams tokia padėtis labai tinka, nes tokius valdyti žymiai lengviau. Štai dabar turime tokią padėtį. Bet ką mes tuo pasieksime, kas bus toliau ? Štai kur klausimas. O Kuolys mums čia pliurpia apie visuomenės politinę depresiją. Čia ne depresija, o Tautos degradacija. Tik nepradėkite man aiškinti, kad ne visas jaunimas toks, kad yra išimčių. Taip, yra išimčių, bet kaip sakoma išimtys tik patvirtina taisyklę.

 4. praeitis

  Pilietinės visuomenės institutui vadovauja tas pats Kuolys, su kurio pagalba Adamkaus laikais ir buvo sukurta valstybės sistema su silpnomis partijomis, kad nebūtų kliuvinys Prezidentūrai, su stipriomis vidaus politikoje slaptosiomis tarnybomis, kad apie oponentus visada būtų galima turėti po ranka kompromatą nuleidžiamą į Prezidentūrai pavaldžią žiniasklaidą, su dėl teisybės nelinkusiais kovoti žmonėmis, supratusiais, kad prieš vėją, t.y prieš korpumpuotą valdžią, ginamą slaptųjų tarnybų nieko nepadarysi. Tad, ar keista, kad žmones apėmė politinė depresija, jie nieko nenori ir visko bijo, o rinkimuose pasiruošę balsuoti už kažką naujo, nors ne kartą dėl to jau buvo nusivylę. Tik nesuprantu, kodėl dėl viso šito verkia Kuolys, jei pats prie to prisidėjo?

 5. ei

  Kuoly, pranesk tautai, kas finansuoja tavo instituta, ar elgsiesi kaip Laisvosios rinkos institutas, kuris kruopsciai slepia, kas jo savinnkai ir finansuotojai. Manau, Kuoly, kad issigasi pranesti, kas finansuoja, nes paaiskes, kad tie patys oligarchai, kuriuos bandai smerkti. O vienas busimas ar jau esamas oligarchas yra tavo instituto valdyboje. Tad nekabink tautai makaronu, atsirado matai naujas extrasensas.

 6. zuzu

  Būtų galima patikėti protingomis mintimis, bet graužia prisiminimai, kaip Darius intrigavo ir griovė ne taip vadinamas kairiąsias jėgas, o krikdemų partiją kai jis buvo prezidento patarėju. Taigi ir pats asmeniškai prisidėjo prie to vaizdelio, kurį mato ne tik jis šiandien.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.