Hagos tribunolas griežtina poziciją

Jungtinių Tautų (JT) tribunolas pradėjo aktyvesnes asmenų, kaltinamų nusikaltimais žmoniškumui, įvykdytais per paskutinįjį karą Balkanuose, paieškas.

JT tribunolo vyriausioji prokurorė Karla del Pontė šiomis dienomis pažėrė kaltinimų Rusijai ir Vatikanui, kad šios dvi valstybės slapsto nusikaltėlius.

Vienas įtariamųjų sulaikytas Sibire

JT tribunolas, posėdžiaujantis Hagoje, praėjusią savaitę dar kartą išreiškė nepasitenkinimą bendradarbiavimu su Rusija, nors Maskva paskelbė, kad Sibire suimtas vienas įtariamųjų.

Rusija jau ne pirmą kartą nurodoma kaip vieta, kurioje slapstosi asmenys, kaltinami karo nusikaltimais, pažymi britų BBC.

Prieš dvi savaites Sibire sulaikytas žmogus, kurio pavardė yra sąraše asmenų, kurių ieško JT tribunolas. Maskva kol kas nepaskelbė suimtojo pavardės. BBC mano, kad tai galėjo būti Draganas Zelenovičius, buvęs aukštas Bosnijos serbų policijos pareigūnas. Jis kaltinamas nusikaltimais, 1996 metais įvykdytais Fočos mieste.

BBC duomenimis, buvusį policininką suimant, jis neigė esąs Zelenovičius, kaip įrodymą pateikdamas pasą, išduotą Serbijos piliečiui Bronislovui Petrovičiui. Nepaisant to, Rusijos generalinė prokuratūra pareiškė, kad suimtasis bus perduotas JT tribunolui.

Priekaištų nestinga

Tačiau Hagos tribunolas tebepriekaištauja Rusijai, kad ši nepakankamai aktyviai ieško žmonių, kaltinamų karo nusikaltimais.

„Zelenovičius buvo suimtas todėl, kad arešto orderyje nurodėme tikslią jo buvimo vietą ir netgi telefono numerį. Tačiau Rusija privalo reaguoti ne tik į gaunamus signalus, bet ir pati imtis iniciatyvos įtariamuosius surasti”, – interviu interneto svetainei „BBC.Russian.com” pareiškė tribunolo vyriausiosios prokurorės atstovas Floranas Artmanas. Tarptautinio tribunolo tyrėjai įsitikinę, kad Rusijoje slapstosi dar vienas Serbijos pilietis – Vlastimiras Džordževičius. Jis kaltinamas karo nusikaltimais, 1999 metais įvykdytais Kosove.

Belgradas tvirtina, kad V.Džordževičius iš Serbijos išvyko 2001 metais, tuoj po Slobodano Miloševičiaus režimo žlugimo. F.Artmanas teigia, kad įtariamasis gyvena „kažkur Rusijoje, globojamas saugumo struktūrų ar joms artimų organizacijų”.

Pasak K. del Pontės atstovo, ši informacija yra gauta iš parodymų, kuriuos davė Jankovičius ir Popovičius, anksčiau gyvenę Rusijoje, o vėliau sugrįžę į Serbiją, kad pasiduotų JT tribunolui.

Diplomatai mažiau kategoriški

Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) atstovas Sergejus Ignatčenka interviu Serbijos naujienų agentūrai „Beta” paneigė bet kokią šios slaptosios tarnybos pagalbą asmenims, įtariamiems padarius karo nusikaltimus. „Mūsų žinyba rūpinasi valstybės saugumu, o į politiką nesikiša”, – teigė atstovas.

Tačiau Rusijos diplomatai buvo mažiau kategoriški. Ambasadorius Bosnijoje ir Hercegovinoje Aleksandras Griščenka BBC korespondentui sakė, kad įtariamieji serbai galėjo kurį laiką gyventi Rusijoje, bet tik kaip nelegalūs imigrantai.

„Pilietybės ar prieglobsčio suteikimo įtariamiems karo nusikaltimais asmenims klausimas Rusijoje nebuvo svarstomas”, – sakė ambasadorius. Daugelis apžvalgininkų taip pat pažymi, kad oficialioji Rusija visiškai nesuinteresuota slėpti asmenis, įtariamus karo nusikaltimais.

Draugiški ryšiai

Tačiau Rusijoje yra nemažai struktūrų, kurios turi interesų ir ryšių su analogiškomis struktūromis Serbijoje, interviu BBC pažymėjo Genadijus Sysujevas, Maskvos laikraščio „Kommersant” apžvalgininkas ir Balkanų problemų ekspertas. „Turint galvoje tai, kad jėgos žinybos tiek Rusijoje, tiek Serbijoje struktūriškai mažai pasikeitė, jos gali panaudoti senus ryšius savo tikslams”, – teigė apžvalgininkas.

Karo problemų apžvalgininkas Aleksandras Pikajevas mano, kad pagalbą Rusijoje serbams privačiai gali teikti atsargos kariškiai arba buvę slaptųjų tarnybų darbuotojai, kurie simpatizuoja buvusio Serbijos režimo atstovams. Kai žlugo S.Miloševičiaus režimas, iš Serbijos pabėgo buvusio diktatoriaus artimieji: žmona Mira Markovič ir sūnus Miras Markovičius, tėvynėje kaltinami ekonominiais nusikaltimais. Tarptautinė žiniasklaida tikina, kad abu jie atsidūrė Rusijoje, tačiau šios šalies valdžia teigia apie tokius asmenis nieko nežinanti.

BBC nurodo, kad vien Rusijos europinėje dalyje gyvena maždaug 70 tūkstančių serbų. Tokioje gausioje kolonijoje pasislėpti nesunku.

Prieglobstis vienuolyne

Pastarosiomis dienomis Hagos tribunolas pažėrė rūsčių kaltinimų ir Vatikanui, kad šis esą slepia kai kuriuos asmenis, Balkanuose padariusius karo nusikaltimų. „Katalikų bažnyčia priglaudė Kroatijos karo nusikaltėlį, JT tribunolo ieškomą Antę Gotoviną, o Popiežius Benediktas XVI ir visas Vatikanas ignoruoja raginimus jį sučiupti, – praėjusią savaitę interviu Londono dienraščiui „The Daily Telegraph” sakė vyriausioji prokurorė K. del Pontė.

„Turiu informacijos, kad Gotovina slepiasi pranciškonų vienuolyne, o jį dangsto Katalikų bažnyčia. Apie tai pranešiau Vatikanui, tačiau Vatikanas iš viso atsisakė su mumis bendradarbiauti”, – sakė ji interviu dienraščiui.

Tačiau Kroatijos vyskupų konferencija atmetė tokius K. del Pontės kaltinimus. Pasak vyriausiosios prokurorės, A.Gotovina, kuriam 2001 metais buvo pateikti kaltinimai nusikaltimais žmoniškumui, padarytais per 1995 metų Kroatijos serbų etninio valymo kompaniją, dabar glaudžiasi viename iš 80-ies Kroatijos vienuolynų. Anot prokurorės, kuriame iš jų, Vatikanas galėtų išsiaiškinti „per kelias dienas”.

Tai, kad Zagrebas iki šiol nesugebėjo surasti JT ieškomo bėglio ir perduoti jo Hagos tribunolui, trukdo jam įgyvendinti narystės ES siekius. K. del Pontė sakė, kad „Katalikų bažnyčia turi gerai išvystytas slaptąsias tarnybas”, todėl, būdama pati katalikė, ji labai nusiminė dėl Vatikano atsisakymo padėti.

Leonas Žalys

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.