Įvairius fondus įsteigę politikai dangstosi kilniomis idėjomis, o iš tikrųjų kraunasi kapitalą.
Kaip galima šildytis savo sukurtais fondais, ne tik teoriškai, bet ir praktiškai bene geriausiai žino europarlamentaras Eugenijus Gentvilas ir Lietuvos ambasadorius JAV Vygaudas Ušackas.
E.Gentvilas viską padarė paprastai – paskyrė save fondo vadovu ir užsitikrino beveik 12 tūkst. litų mėnesinę algą! V.Ušackas Amerikoje veikia kiek subtiliau – pasitelkęs į pagalbą žmoną, per fondą jis rūpinasi ir savo asmeninėmis politinėmis perspektyvomis.
Ambasadorius nesismulkina
Lietuvos ambasadorius JAV V.Ušackas, kuris kaip sovietinių laikų veikėjas leidžia savo kalbų rinkinius, jau ruošiasi 2009 metų prezidento rinkimams.
Vienas svarbiausių V.Ušacko žingsnių ruošiantis kovoti dėl aukščiausio posto – kelių paramos fondų įkūrimas. Vienas vadinasi „Daugailių”, o kitas – „Lithuanian Kaimas”.
Šie fondai V.Ušackui, regis, svarbiau už pačią Lietuvą. Puikiausio įrodymo toli ieškoti nereikia, užtenka atsiminti praėjusią vasarą, kai mūsų šalis buvo pagerbta JAV kongrese.
Nors Lietuvos vardas kongrese minimas itin retai, atsiradus unikaliai progai pakalbėti apie svarbius mūsų šaliai dalykus, kongresmenams teko klausytis ne apie Lietuvos problemas ir siekius, o apie V.Ušacko įsteigtą „Daugailių fondą”.
Žmonai – privilegijos
Tai, kad V.Ušacko fondai baisiai sureikšminami, byloja ir kita detalė – norintiems susisiekti su fondo atstovais siūloma naudotis Amerikoje esančios Lietuvos ambasados elektroniniu adresu Loreta@ltembassyus.org.
Laiškai nukeliauja asmeniškai ambasadoriaus žmonai Loretai Ušackienei. Nei V.Ušacko, nei jo žmonos Loretos, regis, negraužia sąžinė, jog taip atvirai naudojamasi tarnybine padėtimi.
Vadovaujantis tokiu Ušackų principu, turguje bulvėmis prekiaujančio Antano, turinčio pažįstamų Prezidentūroje, reklaminis elektroninis adresas turėtų būti bulve@president.lt.
„Aš nekaltas, Shimkus padarė!”
– Ar nėra Lietuvai reikšmingesnių temų už jūsų asmeninius fondus, kuriomis vertėtų pakalbėti JAV kongrese? – „Ekstra žinios” paklausė ambasadorių V.Ušacką.
– Pirmiausia, ne aš inicijavau tą diskusiją, o kongresmenas Johnas Shimkus. Jo pasisakymas yra „vebsaite” pakabintas, galite pažiūrėti. Man pačiam buvo didelė nuostaba, kad ponas J.Shimkus tokį pareiškimą padarė!
Jis atkreipė dėmesį į tamprius JAV ir Lietuvos santykius, kai Amerikos lietuviai vykdo kaimo vaikų rėmimo programą. Praėjusią vasarą buvo surinkta ir paskirstyta 50 tūkst. JAV dolerių. Visas gyvenimas susideda iš mažų žingsnelių, kai mes galime pagerinti sau ir kitiems gyvenimą.
– Kas moka atlyginimą jūsų žmonai Loretai – ambasada ar fondas?
– Nei Loreta, nei aš jokio atlyginimo už šią veiklą negauname, net skiriame savo asmeninius resursus – kasmet po 1500–2000 litų. Pareklamuokite, kad Lietuvos mokesčių įstatymai yra patobulinti, ir galima skirti iki 2 proc. labdarai. Mūsų su žmona veikla neapmokama, bet mes vis tiek skiriame tam savo laisvą laiką savaitgaliais ir atostogų metu. Loreta ambasadoje nedirba, ji – tik mano žmona.
Suglumino klausimas
– Kodėl jūsų žmonai, pašaliniam asmeniui, sukurtas ambasadoriškas elektroninio pašto adresas, kuriuo naudojasi jūsų fondas?
– O! Tai čia tiesiog yra… Kadangi mes turim „provaiderį” vieną, tiesiog turim savo dėžutę įsikūrę…
– Atleiskite, o kas yra „provaideris”?
– Ot, net nežinau. Negaliu pasakyti, kas „provaideris” yra. Čia geras klausimas. Man reikėtų paklausti kompiuterių specialistų. Jo, jūs mane pagavot su klausimu, kodėl mes tuo „provaideriu” naudojamės…
Gentvilo pajamos – pasakiškos
Didžiausiais savo pomėgiais vadinantis darbą miške bei poilsį gamtoje E.Gentvilas dievina ir dar vieną dalyką – nedaug ką veikti, bet daug gauti.
45 metų europarlamentaras, buvęs Klaipėdos meras ir net buvęs laikinasis premjeras prieš kurį laiką įsteigė visuomeninę organizaciją „Liberalios reformos”. Žinoma, E.Gentvilas tapo jos pirmininku.
2004 metais oficialiai deklaruodamas savo pajamas, E.Gentvilas nieko neslėpdamas parašė, kad pagrindinė jo darbovietė – „Liberalių reformų” organizacija. Taip pat E.Gentvilas nurodo, jog per metus gavo 142 180 litų pajamų. Per mėnesį – 11 848 litai. Pasaka!
Veiklą galima tik imituoti
E.Gentvilo įsteigtos visuomeninės organizacijos nuostatuose – vien abstraktybės.
Juose rašoma: „Veiklos tikslas yra skatinti ir remti liberalias reformas, modernų politinį mąstymą, pilietinės visuomenės kūrimą Lietuvoje.
Siekdamos šių tikslų „Liberalios reformos” organizuoja ir vykdo politinį visuomenės švietimą, įvairias akcijas, skatinančias pilietines iniciatyvas; skleidžia informaciją apie liberalizmo principus, atvirą pilietinę visuomenę; organizuoja tyrimus, rengia mokslines ir praktines konferencijas bei seminarus aktualiais politikos klausimais; siekia įtraukti jaunimą į politikos studijas ir aktyvų dalyvavimą politinėje veikloje”.
Ar įmanoma sugalvoti mažiau apčiuopiamą veiklą? Žodžių daug, o rezultatų gali ir nebūti. Svarbiausia – solidžios pirmininko pajamos.
„Išrinko, tad nebedirbu”
– Ar dabar, kai nėra jokių rinkimų, tebevadovaujate „Liberalioms reformoms”? – pasiteiravome šiltą vietą Briuselyje turinčio europarlamentaro E.Gentvilo.
– Kai mane išrinko į Europarlamentą, išėjau iš tų etatinių darbuotojų. Ten nebedirbu ir faktiškai visą veiklą esu perdavęs kitiems.
– Vadinasi, organizacija buvo reikalinga tik kaip ginklas prieš rinkimus, siekiant užsitikrinti finansinę gerovę?
– Aš nelabai panaudojau tą ginklą. Vyko akademinis darbas, seminarai. Jau seniai esu ją sukūręs. Rinkimai praėjo, bet tebedirba ta organizacija.
Be fondo neišgyventų
Kai veržėsi į valdžią, be fondų nė žingsnio nežengė ir Rolandas Paksas. O kas girdėjo apie R.Pakso fondą dabar?
Kad fondas reikalingas tik rinkimams, įrodė ir Petras Auštrevičius, 2004 metais kandidatavęs į prezidentus.
Svetainė www.austrevicius.lt „mirė” pernai vasarą – pasibaigus rinkimams nebeliko nei fondo veiklos, nei naujienų, nei pranešimų.
Petro fondas būtų atgijęs, jei rudenį šis politikas būtų savarankiškai kandidatavęs į Seimą. Bet P.Auštrevičių tada nupirko ir visapusiškai aprūpino liberalcentristai, fondas nebebuvo reikalingas.
Su savo fondu nemalonumų turėjo ir Valdas Adamkus. Jam teko aiškintis su Mokesčių inspekcija, kai po pralaimėtų prezidento rinkimų likusi milijoninė skola buvo padengta iš „V.Adamkaus fondo”.
„Ekstra žinios”