Mažyliams skirta vakcina – uždrausta

Net nuo šešių pavojingų ligų kūdikius turėjusi apsaugoti brangi vakcina – uždrausta.

Ši vakcina atšaukiama ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos valstybėse.

Kiek abejonių sukėlusia vakcina paskiepyta vaikų Klaipėdoje, kol kas nežinoma, tačiau medikai pataria nepanikuoti. Teigiama, kad ji vaikų sveikatai pakenkti negalėjo.

Visoje Europoje sumaištį sukėlė vakcina „Hexavac“. Į raumenis leidžiamas preparatas buvo skirtas apsaugoti kūdikius ir vaikus nuo šešių ligų: difterijos, stabligės, kokliušo, hepatito B, poliomielito ir b tipo Haemophilus influenzae.

Tačiau aptikus sumenkusį hepatito B komponento imunogeniškumą, Europos vaistų agentūra rekomendavo sustabdyti „Hexavac“ registracijos galiojimą visose Europos Sąjungos šalyse.

Kol kas medikai gavo tik žodinį įspėjimą, kad skiepai abejonių sukėlusia vakcina turėtų būti nutraukti.

Pasak Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiojo gydytojo pavaduotojos pediatrijai Lilijos Girčienės, „Hexavac“ būtų buvusi visai nebloga vakcina, nes vienu dūriu vaiką buvo galima paskiepyti net nuo šešių sunkių ligų. Tačiau buvo nustatyta, kad ji nepakankamai saugo nuo hepatito B.

L.Girčienė sakė, kad panikos kelti nėra dėl ko. Vakcina pakenkti negalėjo.

Nuo kitų ligų jos apsauga – šimtaprocentinė. O ką daryti dėl sumažėjusios apsaugos nuo hepatito B, kol kas nežinia. Medikai negavo jokių rekomendacijų, ar reikėtų iš naujo perskiepyti jau paskiepytus vaikus.

L.Girčienė tvirtino, kad jų sveikatos priežiūros įstaigoje nėra nė vieno paskiepyto ir po to hepatitu B susirgusio vaiko.

Pasak gydytojos, „Hexavac“ vakcina jų įstaigoje naudojama apie porą metų, tačiau nebuvo labai populiari, pirmiausiai dėl kainos. Ši vakcina nebuvo dotuojama valstybės. Ją pasirinkę tėveliai turėjo pakloti apie 150 litų. Mokančiųjų tokią sumą nebuvo daug. L.Girčienė teigė, kad vakcina dažniausiai buvo skiepijami 6-8 mėnesių kūdikiai, kuriems ateidavo laikas pasiskiepyti nuo visų išvardytų ligų.

Jei tik bus rekomenduojama vaikus perskiepyti dar kartą kita vakcina, medikai apie tai asmeniškai praneš mažylių tėvams.

Kadangi nuo kitų penkių ligų, išskyrus hepatitą B, vakcina apsaugo puikiai, Europos vaistų agentūros Žmonėms skirtų vaistų komitetas patikino, kad šiuo metu vaikų skubiai skiepyti nuo hepatito B dar kartą nereikia. Nepaisant to, komitetas vaistų gamintojo paprašė sukurti specialią priežiūros programą, kad ištirtų, kokio amžiaus kūdikius ir vaikus reikėtų dar kartą skiepyti, norint užtikrinti jiems ilgalaikę apsaugą nuo hepatito B.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos vakar gavo raštą iš farmacijos kompanijos „Sanofi Pasteur“, gaminančios vakciną, kad ji laikinai netieks į Lietuvą „Hexavac“ vakcinos. Taip pat kompanija informuoja, jog ši vakcina atšaukiama Austrijoje, Čekijoje, Graikijoje, Italijoje, Kipre, Prancūzijoje, Slovakijoje, Švedijoje, Vokietijoje.

Jolanta Juškevičienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.