Svetainės „Kavkazcenter“ veikla buvo nutraukta teisėtai, pripažino Konstitucinis Teismas

Konstitucinis Teismas pripažino, kad skandalingai pagarsėjusio čečėnų kovotojus palaikančio tinklalapio „Kavkazcenter“ veiklos nutraukimas buvo teisėtas.

Tokia išvada išplaukia iš Konstitucinio Teismo pirmadienį paskelbto nutarimo byloje dėl Vyriausybės patvirtintos Viešo naudojimo kompiuterių tinkluose neskelbtinos informacijos kontrolės ir ribojamos viešosios informacijos platinimo tvarkos konstitucingumo. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad ginčytinos nuostatos neprieštarauja Konstitucijai ir Visuomenės informavimo įstatymui.

ELTA primena, kad ši byla pasiekė Konstitucinį Teismą iškilus klausimui dėl čečėnų kovotojus palaikiusios interneto svetainės „Kavkazcenter“ veiklos sustabdymo.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) 2003 metų birželį buvo uždaręs šią svetainę, kaip kurstančią nacionalinę ir religinę nesantaiką. Ją aptarnavusios bendrovės „Elneta“ vadovui Rimantui Pašiui iškelta administracinė byla.

Tų pačių metų rugpjūtį svetainė vėl atnaujino veiklą, o rugsėjį Vilniaus 2-asis apylinkės teismas svetainės uždarymą pripažino neteisėtu, nutraukdamas administracinę bylą R. Pašiui. VSD tokį sprendimą apskundus, byla pasiekė Vyriausiąjį administracinį teismą, kuris grąžino ją iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teisme.

2004 metų kovą Vilniaus miesto 2-osios apylinkės teismas bylos nagrinėjimą sustabdė ir kreipėsi į Konstitucinį Teismą, prašydamas išaiškinti, ar Vyriausybės nutarimas „Dėl viešo naudojimo kompiuterių tinkluose neskelbtinos informacijos kontrolės ir ribojamos viešosios informacijos tvarkos patvirtinimo“ neprieštarauja Konstitucijai ir Visuomenės informavimo įstatymui.

Konstitucinio Teismo nutarime teigiama, kad įstatymų leidėjo pareiga užtikrinti viešosios valdžios institucijų ir pareigūnų galimybę nedelsiant imtis veiksmų, užkertančių kelią veikoms, kuriomis, dangstantis informacijos laisve, yra kėsinamasi į Konstitucijoje įtvirtintas, jos saugomas ir ginamas vertybes.

Teismas taip pat pabrėžė, kad santykiai, susiję su informacijos ieškojimu, gavimu ir skleidimu, įstatymais turi būti reguliuojami taip, kad būtų užtikrinta viena prigimtinių žmogaus laisvių – informacijos laisvė (apimanti ir elektroninės žiniasklaidos laisvę), tačiau ja naudojantis nebūtų pažeidžiamos konstitucinės vertybės.

Konstitucinis Teismas nutarime pažymėjo ir tai, kad šiuo metu įstatymuose yra įtvirtintas pernelyg bendro pobūdžio teisinis reguliavimas. Nepakankamai atsižvelgiama į interneto, kaip informacijos sklaidos terpės, specifiką. Tai gali sudaryti prielaidas atsirasti ir tokioms teisinėms situacijoms, kai dėl nepakankamo teisinio reguliavimo nebus užtikrinta informacijos laisvė arba, kita vertus, visuomenė nebus apsaugota nuo neleistinos informacijos poveikio. Be to, dėl nekontroliuojamo tokios informacijos skleidimo gali būti neapsaugotos ir neapgintos žmogaus teisės ir laisvės.

Galutinį sprendimą svetainės „Kavkazcenter“ byloje atnaujinęs jos nagrinėjimą priims Vilniaus 2-asis apylinkės teismas.

2005-09-19 13:00

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.