Valdančioji dauguma ne tik blokavo opozicinės Seimo Liberalų ir centro frakcijos idėją surinkti parlamentarų parašus, kad būtų įregistruota Konstitucijos pataisa, kuri leistų įteisinti tiesioginius mero rinkimus. Seimo daugumai priklausantys parlamentarai ne tik atšaukė savo parašus po liberalcentristų parengtu tekstu, bet ir atliko analogišką procedūrą, po kurios buvo įregistruotos konstitucinės pataisos po jų pačių parengtu dokumentu. Tačiau kaip paaiškėjo valdančiosios daugumos pataisos net „nekvepia” savivaldos reforma, juo labiau nėra net užuominos, kad pagrindiniame šalies įstatyme būtų įtvirtintas daugelio piliečių noras tiesiogiai rinkti merą.
„Ši valdančioji dauguma tęsia nuo kadencijos pradžios prigijusią ydingą praktiką pasinaudojant aritmetine Seimo narių dauguma blokuoti bet kokias racionalias opozicijos idėjas, visuomenei pametant nusikopijuotus surogatus. Šiuo atveju Seimo daugumiečiai atmetė aiškų ir konkretų liberalcentristų teikimą Konstitucijoje įteisinti tiesioginius mero rinkimus, vietoj jo pasiūlyta citata „nustatyti bendrus vietos savivaldos principus, o konkretų savivaldos modelį įtvirtinti įstatymu”. Toks jokių konkrečių įsipareigojimų neturintis pasiūlymas yra akivaizdus laiko vilkinimas siekiant sužlugdyti realių konstitucinių pataisų priėmimą”, – mano opozicinės Seimo Liberalų ir centro frakcijos seniūnas Algis Čaplikas.
Vieną iš konstitucinių pataisų iniciatorę liberalcentristę Violetą Bareikienę piktina tai, kad Seimo dauguma ir toliau „žaidžia politinius žaidimus”, ne tik švaistydama laiką bandant priimti abejotino konkretumo konstitucines pataisas, bet ir žmonių galvose viską „suveldama” į neaiškų mazgą, kuomet apskritai tampa nebeaišku dėl ko reikalinga savivaldos reforma.
Tuo tarpu pasak parlamentarės, permainos yra būtinos, nes dabar egzistuojantis savivaldos modelis nėra aiškus nei politikams, nei rinkėjams. Didžiausia painiava kyla dėl valdžios ir atsakomybės pasiskirstymo tarp renkamų (savivaldybės tarybos narių, mero) ir skiriamų (savivaldybės administracijos) pareigūnų.
„Savivaldybėse dirbančiųjų jau nebestebina kuomet gyventojai su savo rūpesčiais kreipiasi tiesiogiai į merą, nors tas problemas privalo spręsti administracijos vadovas. Toks politinių ir administracinių funkcijų dubliavimas nėra naudingas nei politikams, nei tarnautojams, nes formalūs įgaliojimai nepanaikina svarbiausio principo – galiausiai vis tiek už tvarką konkrečioje savivaldybėje atsako savivaldybės vadovas”, – mano V.Boreikienė.
Liberalų ir centro frakcijos atstovai ragina valdančiąją dauguma baigti žaisti demagoginius žaidimus ir pradėti vykdyti rinkėjams duotus konkrečius pažadus. Vienas iš tokių pažadų – suteikti galimybę žmonėms tiesiogiai rinkti merą.
Liberalų ir centro frakcija