Narkomanų gydymui skiriami milijardai dolerių

Metadono naudojimas nuo narkotinių medžiagų priklausomų asmenų gydymui JAV padėjo sumažinti mirtingumą ir juodojoje rinkoje parduodamų kvaišalų kiekį

Lietuvoje lankiusis JAV Narkotinių medžiagų vartojimo prevencijos ir psichinės sveikatos administracijos (NMVPPSA) vyresnioji patarėja Stefani V.Kolston neslepia pasitenkinimo, kad per pastaruosius penkerius metus JAV vyriausybė skyrė daug dėmesio ir lėšų narkomanijos problemoms spręsti. Ši pareigūnė Lietuvoje vykusioje konferencijoje pristatė savo šalies patirtį kovoje su narkomanija.

Prevencijai skiriamas didelis dėmesys

Jungtinėse Valstijose atliktų tyrimų duomenimis, 2003 metais apie 19,5 mln. amerikiečių, pradedant nuo dvylikamečių, vartojo vienokias ar kitokias narkotines ar svaiginančiąsias medžiagas. O tai yra net 8,2 proc. visų šios didžiulės amžiaus grupės šalies gyventojų. Net 54,6 proc. šių asmenų vartojo marihuaną. Priklausomi nuo marihuanos yra 4,19 mln. amerikiečių. 1,51 mln. šios šalies gyventojų negali ištverti be kokaino.

Didelė problema Jungtinėse Valstijose yra ir medicininių preparatų vartojimas ne pagal paskirtį. Apskaičiuota, kad 6,3 mln. amerikiečių šiuo metu piktnaudžiauja medikamentais. Iš jų 4,7 mln. svaiginasi skausmo malšinimo priemonėmis, 1,8 mln. – raminamaisiais, 1,2 mln. – stimuliantais, o 0,3 mln. – migdomaisiais. Tyrimų duomenimis, net 31,2 mln. amerikiečių bent kartą per savo gyvenimą skausmo malšinimo medikamentus vartojo ne pagal paskirtį.

Plačiausiai narkomanija paplitusi tarp 14-29 metų amžiaus asmenų. Tad JAV didelis dėmesys skiriamas narkomanijos prevencijai tarp jaunų žmonių.

„Mes išleidžiame daug lėšų narkomanijos prevencijai. NMVPPSA finansuoja valstijų vyriausybes, kad šios vykdytų prevencijos programas savo teritorijose. Vadovaujamės rizikos faktorių prevencijos metodika, kuri paremta rizikos faktorių, didinančių narkomanijos plitimo tikimybę, nustatymu konkrečiose bendruomenėse. Tuomet kuriamos strategijos, turinčios padėti susilpninti tuos rizikos faktorius ir apsaugoti nuo jų vaikus”, – „Kauno dienai” sakė S.V.Kolston.

Pasak jos, būtent vietinės bendruomenės turi didžiausią galimybę įsigilinti į savo problemas ir randa optimaliausius būdus, kaip kovoti su narkotikų vartojimu.

Finansavimas nuolat auga

Pasak NMVPPSA vyresniosios patarėjos, vaikams mokyklose yra skaitomos paskaitos, kuriose jie yra mokomi atsispirti narkotikams, kalbama apie narkotinių medžiagų poveikį ir žalą. „Stengiamės išmokyti vaikus atsispirti narkotikams, taip pat laviname jų socialinius įgūdžius ir savikontrolę”, – sakė S.V.Kolston.

Vietines bendruomenes, vykdančias narkomanijos prevencijos programas, finansuoja anaiptol ne vien NMVPPSA. Lėšas šiam tikslui skiria net kelios federalinės agentūros.

„Labai daug bendruomeninių narkomanijos prevencijos programų finansuoja Teisingumo departamentas, kadangi nusikalstamumas ir narkomanija yra labai tampriai susiję. Daug lėšų prevencijos finansavimui išleidžia ir JAV švietimo departamentas bei kitos federalinės institucijos”, – tvirtina S.V.Kolston.

Pasak pašnekovės, iš viso JAV prevencijai kasmet išleidžiama apie 2 mlrd. dolerių. Tuo tarpu narkomanijos gydymui visos federalinės institucijos per metus skiria dar beveik du kartus daugiau – apie 3,7 mlrd. dolerių.

„Dabartinė JAV administracija skiria pakankamai didelį dėmesį narkomanijos prevencijos ir gydymo programoms. Jeigu įvairios kitos veiklos sritys patyrė finansavimo sumažinimą ar apribojimą, tai šios srities finansavimas per pastaruosius penkerius metus visą laiką augo arba bent išliko stabilus.

Tokia politika jau davė savo vaisių. Pirmą kartą per dešimtmetį stebimas narkotinių medžiagų vartojimo sumažėjimas tarp jaunuolių. Tokių asmenų, palyginti su 2001 metais, sumažėjo net 400 tūkst.

Metadono nauda neabejoja

Nors Europoje pastaruoju metu vis dažniau suabejojama metadono naudojimo narkomanų gydymui tikslingumu, šis metodas Jungtinėse Valstijose neturi daug priešininkų. „Negirdėjau daug argumentų prieš metadoną, kadangi jo naudojimas labai griežtai reguliuojamas, be to, neapsiribojama tik metadono kaip pakaitinės terapijos priemonės skyrimu, kartu vykdomas kompleksas kitų priemonių”, – „Kauno dienai” tvirtino S.V.Kolston.

Nuo priklausomybės narkotinėms medžiagoms kenčiantys asmenys gali kreiptis į bendruomenines organizacijas, kuriose nustatomas klientų būklės sunkumas, suteikiama medicininė konsultacija ir paskiriamas gydymas. Bendruomenines organizacijas finansuoja NMVPPSA. Ši agentūra taip pat prižiūri, kaip vykdoma metadono programa, bendruomeninėms organizacijoms teikia konsultacijas ir apmoko darbuotojus.

„Tokio gydymo metu imamasi griežtų priemonių, kad pacientas nebevartotų jokių jam įprastų narkotinių medžiagų. Jeigu, ištyrus metadono programoje dalyvaujančio paciento šlapimą, aptinkama narkotinių medžiagų pėdsakų, toks asmuo gali būti pašalintas iš programos ir perkeliamas į detoksikacijos programą”, – aiškino S.V.Kolston.

Pasak NMVPPSA vyresniosios patarėjos, JAV iki metadono programos vykdymo pradžios kasmet mirdavo 21 iš tūkstančio narkotikus vartojančių asmenų. Įgyvendinus programą, mirčių skaičius sumažėjo iki 13. Be to, pasak S.V.Kolston, daugybė dešimtmečius įvairiose šalyse vykdytų tyrimų įrodė, kad metadono naudojimas narkomanų gydymui sumažina juodojoje rinkoje parduodamų opiatų, kokaino, marihuanos, amfetamino ir net alkoholio kiekį. Tuo pačiu metadono programos netiesiogiai sumažina ir nusikalstamumo lygį. Taip pat įrodyta, kad opijinių narkotikų vartotojų, pasirinkusių gydymą metadonu, rizika užsikrėsti ŽIV sumažėja net keturis kartus.

Arūnas Ivaškevičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.