Opozicijos mūras aižėja

Liberalų ir centro frakciją ketina palikti keli partijos lyderiui A.Zuokui oponuojantys parlamentarai

Opozicinę Liberalų ir centro frakciją Seime netrukus turėtų palikti bent du parlamentarai. Kęstutis Glaveckas ir Petras Auštrevičius ketina pasitraukti iš frakcijos. Išeiti kartu jie kviečiasi ir kitus liberalcentristus, nepritariančius partijos lyderio Artūro Zuoko veiklai. Tačiau į tokį kvietimą kol kas linkę atsiliepti nedaugelis, nes vis dar manoma, kad yra būdų su A.Zuoku kovoti ir būnant frakcijoje.

Paaiškės artimiausiomis savaitėmis

K.Glaveckas šią liepą buvo pašalintas iš Liberalų ir centro sąjungos (LiCS). Formali priežastis – praėjusią žiemą šio parlamentaro nuslėpta kelionė į Taitį, prisidengiant būtinybe apsilankyti Tarptautinio valiutos fondo būstinėje Vašingtone. Tačiau faktiškai K.Glaveckas narystės partijoje neteko dėl atviros kritikos prieštaringai vertinamam Vilniaus merui, LiCS pirmininkui A.Zuokui.

P.Auštrevičius tik po to, kai į dabartinį Seimą pateko pagal LiCS kandidatų sąrašą, tapo šios partijos nariu. Tačiau vasarą suspendavo savo narystę protestuodamas prieš A.Zuoko atsisakymą atsistatydinti dėl neskaidrios ir kritikuojamos veiklos.

Artėjant rugsėjo 10 dieną prasidedančiai Seimo rudens sesijai, vis garsiau kalbama apie tai, kad K.Glaveckas ir P.Auštrevičius žada pasitraukti iš Liberalų ir centro frakcijos Seime. Jie gali būti ir pašalinti.

K.Glaveckas „Kauno dienai” neneigė ketinąs „kelti sparnus”. Tačiau jis tikisi, kad iš frakcijos išeis ir daugiau nepatenkintų A.Zuoko veikla liberalcentristų. „Viskas išaiškės artimiausiomis savaitėmis. Manau, kad 5-6 turėtų pasitraukti”, – teigė K.Glaveckas.

Jis tvirtino nesibaiminąs, kad išėjęs iš opozicinės frakcijos gali netekti šiuo metu užimamo parlamentinio Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojo posto, kuris liberalcentristams atiteko pagal frakcijoms skirtas atstovavimo kvotas.

Bandys išnaudoti visas kovos galimybes

P.Auštrevičius gerokai diplomatiškiau atsiliepė apie savo politines perspektyvas. „Problema yra ne frakcijoje. Pagrindiniu svarstymo dalyku turi tapti padėtis visoje partijoje”, – „Kauno dienai” sakė jis, leisdamas suprasti, kad reikėtų pasiekti A.Zuoko nušalinimo nuo LiCS pirmininkų.

Kelis kartus paklaustas, ar išeis iš frakcijos, jeigu A.Zuokas išliks partijos vadovu, P.Auštrevičius išsisukdavo. „Visuomet yra įvairių sprendimo būdų. Ar tai bus išėjimas iš frakcijos, rugsėjo pradžioje dar nesu pasirengęs atsakyti”, – teigė parlamentaras.

K.Glaveckas ir P.Auštrevičius kalbina kitus Liberalų ir centro frakcijoje esančius A.Zuoko priešininkus trauktis kartu. Tačiau tai padaryti yra sudėtinga.

Vienas iš nesutarimų su A.Zuoku neslepiančių liberalcentristų Eligijus Masiulis „Kauno dienai” tvirtino, kad „reikia veikti partijos viduje, išnaudoti visas kovos galimybes, tik tada kalbėti apie radikalias protesto formas, pavyzdžiui, išėjimą iš frakcijos”.

Jis atkreipė dėmesį, kad, iš frakcijos pasitraukus daliai liberalcentristų ir suformavus dar vieną opozicinę frakciją, iškiltų opozicijos atstovavimo Seimo vadovybėje klausimas. Mat dabar pagal pasiektus susitarimus su opoziciniais konservatoriais į opozicijai skirtą Seimo vicepirmininko postą deleguotas liberalcentristas Gintaras Steponavičius, beje, irgi atvirai kritikuojantis A.Zuoką. Tuo tarpu opozicijos lyderio pareigas užima konservatorių vadovas Andrius Kubilius.

Manoma, kad A.Zuoko oponentų Liberalų ir centro frakcijoje yra nuo 5 iki 8 iš 19 jos narių.

Dar neturi pareiškimų

Liberalų ir centro frakcijos seniūnas Algis Čaplikas giliai atsiduso, „Kauno dienos” paklaustas, ar tikisi rudenį išlaikyti tokios pat sudėties frakciją, kokia yra dabar. „Pareiškimų ant stalo dar nėra. Nežinau, kiek galėtų išeiti. Apie tai nuolat neoficialiai kalbama, bet jokių veiksmų dar nebuvo”, – sakė jis.

Seniūnas pareiškė tikintis, kad pavyks susitarti su vidinės opozicijos atstovais ir jie liks frakcijoje.

Pirmasis frakcijos posėdis, artėjant Seimo rudens sesijai, turėtų įvykti rugsėjo 8 arba 9 dieną. Manoma, kad šiame posėdyje gali paaiškėti, ar kas nors trauksis iš frakcijos.

Tai gali paaiškėti ir po rugsėjo 17 dieną numatomo LiCS tarybos posėdžio, kuriame A.Zuoko oponentai bandys siūlyti sušaukti neeilinį partijos suvažiavimą. Jame būtų keliamas klausimas dėl liberalcentristų lyderio perrinkimo.

Viešųjų ir privačių interesų supainiojimu bei korumpuotais veiksmais kaltinamas A.Zuokas LiCS pirmininku buvo išrinktas dramatiškame LiCS suvažiavime vasario 12-ąją. Tuomet A.Zuokas surinko 651, o jo oponentas G.Steponavičius – 442 suvažiavimo delegatų balsus.

Stasys Gudavičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Opozicijos mūras aižėja"

  1. paulauskas

    Man patinka Zuokas. Frakcija issilaikys ir be 2-3 nariu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.