Lietuvos misija Irake tampo politikų nervus

Aukščiausi Lietuvos pareigūnai gali būti apkaltinti neracionaliu valstybės biudžeto panaudojimu, mat vis ryškėja NATO standartus neatitinkančio šalies kariuomenės finansavimo problema.

Viešai apie būtinybę diskutuoti šiuo klausimu ir spręsti tolesnį iki šių metų pabaigos Irake tarnausiančių šalies karių likimą prabilęs parlamentaras Vaclavas Stankevičius netrukus savo paties nuostabai gavo pylos tiek nuo prezidento Valdo Adamkaus, tiek nuo premjero Algirdo Brazausko.

„Aš nesuprantu, kodėl mane taip užsipuolė. Juk aš tik pasiūliau svarstyti, kaip racionaliau panaudoti krašto apsaugai skiriamas lėšas bei iškėliau klausimą dėl misijos Irake, priminiau mūsų valstybės prioritetus, įsipareigojimus NATO bei Europos Sąjungai”, – vakar interviu „Vakarų ekspresui” sakė Seimo NATO reikalų komisijos pirmininkas V. Stankevičius.

Šį klaipėdietį politiką stebino kritika, kuri esą išreiškiama savotiškais štampais, kaip „eisime iki pabaigos”, „nesustosime”.

Nustebino puolimas

Kas Jus paskatino viešai prabilti apie būtinybę diskutuoti dėl tolesnio Lietuvos karių taikdariškos misijos Irake tikslingumo?

Matau, kad mūsų šalies krašto apsaugos sistema yra finansuojama nepakankamai. Esame NATO sudėtyje, todėl nebegalime laisviau interpretuoti savo finansinių įsipareigojimų Šiaurės Aljansui ir Europos Sąjungai. Dabar akivaizdu, kad šiais metais reikėtų didinti biudžetą krašto apsaugai.

Tačiau aš esu Lietuvos politikas, kuris privalo rūpintis ir savo rinkėjais, šalies piliečiais. Matydamas dabartinę situaciją šalyje privalau mąstyti, kaip racionaliau panaudoti biudžeto pinigus, o vienas iš tokių būdų – spręsti misijos Irake likimą.

Tačiau po to, kai prabilote apie valstybės įsipareigojimų NATO neatitinkantį kariuomenės finansavimą ir Irako dilemą, valstybės vadovai netiesiogiai pasiūlė prikąsti liežuvį.

Aš tik pasiūlau apsvarstyti mano iškeltą klausimą. Esu demokratinės valstybės pilietis ir Seimo narys, todėl turiu teisę tai daryti. Nemanau, kad pasielgiau netinkamai ir nelabai suprantu, kodėl mane užsipuolė.

Mane stebina kritika, kai ji išreiškiama savotiškais štampais: „Eisime iki pabaigos, nesustosime!”. Tačiau kur yra ta pabaiga ir kieno ji? Kalbant apie misiją Irake, mano galva, jos pabaiga turėtų būti šių metų gruodžio 31-oji. Lietuva įsipareigojo išlaikyti savo karius iki šio termino – taip ir padarys.

Antra vertus, pritariu mane kritikavusiems prezidentui bei ministrui pirmininkui, kad klausimai dėl Irako turi būti svarstomi Valstybės gynimo taryboje.

Tačiau nuo kitų metų mes turime labai gerai apsvarstyti, ar ir toliau išlaikyti šios misijos įgyvendinimą.

Kiti prioritetai

Kodėl Lietuvos misija Irake turėtų pasibaigti?

Labai svarbu suvokti, kad Lietuvos prioritetai – NATO ir Europos Sąjunga. Matau, kad Lietuvos krašto apsaugos sistemos finansavimas dabar neatitinka NATO keliamų reikalavimų, todėl reikės didinti jos finansavimą.

Aš kviečiu prie racionalumo, ir tiek.

Polemika dėl savo karių išvedimo iš Irako verda ir kaimyninėje Latvijoje – gal JAV sąjungininkių misijai Irake jau nebėra tokios būtinybės?

Nemanau, kad dabar ji yra tokia didelė būtinybė. Mūsų kariai Irake garbingai tarnauja jau dvejus metus. Per tą laikotarpį šioje musulmoniškoje valstybėje pasikeitė daug aplinkybių: įkurtas parlamentas, sudaryta Vyriausybė, priimta Konstitucija, tai – savarankiška šalis, kuri turės ir savo kariuomenę.

Per tuos dvejus misijos Irake metus Lietuva prisiėmė papildomus įsipareigojimus Afganistano Goro provincijoje. Šią misiją reikės išlaikyti, ji – ilgalaikė. Juoba po kurio laiko bus įvestas ir civilinis kontingentas, o tam reikės papildomų lėšų.

Kitas dalykas, Europos Sąjunga ne kartą buvo kritikuota dėl to, kad neturi bendros karinės strategijos, todėl jau pradėtos kurti ir šios organizacijos kovinės grupės, karinės pajėgos. Prie šių veiksnių taip pat reikės prisijungti Lietuvai bei tam skirti pinigų.

Todėl aš ir sakau, kad nereikia mąstyti šablonais – apsvarstykime, supraskime mūsų šalies prioritetus.

Diskusija tęsis

Kodėl kai kurie politikai taip jautriai reaguoja į pasisakymus apie galimybę išvesti Lietuvos taikdarius iš Irako?

Aš pats esu nustebęs. Dabar viešai pasakiau savo poziciją, tačiau apie minėtą klausimą kalbu jau senokai ir ne aš vienas panašiai mąstau, yra daugiau pareigūnų, kurių pavardžių kol kas neminėsiu.

Aš esu už tai, kad Lietuva stiprėtų NATO ir Europos Sąjungos formatuose. Gal žmonės nesuvokia, kad misija Irake – ne tokia: tai antiteroristinės koalicijos misija, ne NATO?

Kam bepriklausytume – ar NATO ar Europos Sąjungai, liekame nepriklausoma, savarankiška valstybe. Bet kokiais atvejais privalome mąstyti savarankiškai.

Šį mėnesį į Vilnių atvyks NATO ekspertai – koks jų vizito tikslas?

Šiuo metu iš NATO mes gavome pasiūlymų paketą, kuriame pateikiama vizija, kaip Aljansas įsivaizduoja Lietuvos krašto apsaugos sistemą artimiausiais metais.

NATO ekspertai atvažiuos artimiausiu metu ir bus pradėta diskusija. Aišku, kad Vyriausybei pagal jų keliamus reikalavimus reikės didinti krašto apsaugos sistemos biudžetą, kurį panaudoti siūlau racionaliai.

Bet kokiu atveju, klausimas dėl Lietuvos karių Irake likimo kitais metais – atviras.

Denisas Nikitenka

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.