Jaunimas bus raginamas žinutes rašyti lietuviškai

Artimiausiu metu, pateikiant informaciją apie mobiliojo ryšio telefoną, bus nurodoma, ar juo galima rašyti SMS žinutes lietuviškai.

Išstumia lietuvių kalbą

Anot kultūros ministro patarėjo Mindaugo Šivicko, bendravimas elektroninėje erdvėje vis dažniau iš lietuvių sąmonės išstumia lietuvių kalbą. Todėl ministerija nusprendė paraginti visus mobiliojo ryšio vartotojus SMS žinutes rašyti lietuviškai.

Anot M.Šivicko, šią Kultūros ministerijos iniciatyvą operatoriai noriai palaikė ir sutiko artimiausiu metu vartotojams pateikti informaciją, kuriuo telefonu bus galima rašyti žinutes lietuviškais rašmenimis, o kuriuo – ne.

„Taip žmonės galbūt bus paskatinti rinktis vieną ar kitą telefoną būtent dėl šios galimybės”, – svarstė M.Šivickas.

Lietuvos mobiliojo ryšio operatoriai pažadėjo nuo šiol informuoti vartotojus, kad siųsti SMS žinutes lietuviškomis raidėmis gali kainuoti brangiau, nei įprastas dabar.

Žinutės pailgėja

M.Šivicko teigimu, neseniai pasirodžiusi informacija, kad žinutės lietuviškais rašmenimis yra brangesnės, klaidina.

„Lotyniškais rašmenimis galime rašyti žinutę, kurioje yra 160 simbolių, o įrašius lietuvišką raidę ženklų limitas sumažėja iki 70. Tačiau pastaruoju metu operatoriai siūlo planų, pagal kuriuos mokėti reikia ne už kiekvieną žinutę atskirai, o už jų limitą”, – teigė ministro patarėjas.

Kita vertus, oficiali statistika rodo, kad žinučių, kurios dėl per didelio simbolių skaičiaus yra skaidomos, išsiunčiama vos 0,5 proc. Tai, anot pašnekovo, rodo, kad žmonės įpratę rašyti labai trumpas žinutes.

„Kuo toliau, tuo labiau elektroninės komunikacijos priemonės tobulėja, o žmonės vis dažniau bendrauja elektroninėje erdvėje. Čia ne tik rašoma be lietuviškų raidžių, bet įsigali ir specifinis žargonas, trumpiniai, – svarstė pašnekovas. – Esame maža tauta – jei neliks kalbos, neliks ir mūsų. Todėl žmonės turėtų būti patrio-tai. Netingėkime pamaigyti klaviatūros mygtukų”.

Pavojus gyvam bendravimui

Tiesa, operatoriai teigia, kad keblumų dėl lietuviškų raidžių mobiliuosiuose telefonuose kils ir ateityje. Apie 2010 m. visoje ES paplis atlenkiami mobilieji telefonai, kuriuose bus visa raidžių klaviatūra, tačiau tik su standartiniais rašmenimis.

Juos keisti bus galima tik pasirenkant kitą operacinę sistemą, tačiau pastarųjų yra apie 30 ir ne visos jos tarpusavyje dera.

O psichologai pastebi, kad bendraudami SMS žinutėmis paaugliai praranda gebėjimą bendrauti gyvai. Žinučių leksika ir gramatika labai paprastinama, tad skursta jų kalba. Vaikai nebemoka rišliai reikšti minčių.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Informacinės technologijos su žyma , , , , .

3 atsiliepimai į "Jaunimas bus raginamas žinutes rašyti lietuviškai"

  1. mina

    Tai ar cia mobilieji kalti,ar lietuviu kalbos nemokejimas?!
    Ir kas,jei ne mokytojas turi duoti lietuviu kalbos pagrindus ir t.t!

  2. DVD

    Mokytojai moko,tik mokiniai nelabai domisi mokslu ir SMScia nieko detos.Paskaitykite zinutes skelbimuose per TV,sugeba viename zodyje padaryti tris klaidas,apie kalbame?

  3. xaxa

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.