Valdininkus Kazokiškėse pasitiko tarakonai

Į Vilniaus regiono naująjį sąvartyną Kazokiškėse atliekų vežti dar negalima. Vakar šiame objekte posėdžiavusi valstybinė jo priėmimo komisija nesiryžo leisti jį eksploatuoti, nes pasirašyti objekto priėmimo aktą atsisakė Elektrėnų savivaldybės atstovas.

Alesninkų ir Kazokiškių kaimų, tarp kurių pastatytas naujasis sąvartynas, gyventojai džiaugiasi šia savo pergale ir svarsto, kad laimėti jiems galbūt padėjo tarakonai, kurių daugybė bėgiojo naujojo sąvartyno administracinio pastato sienomis bei po kiemą ir net kėsinosi kristi už valdininkų apykaklių.

Alesninkų ir Kazokiškių kaimų žmonės buvo susirinkę prie sąvartyno tvoros protestuoti prieš priėmimo komisijos darbą. Jie pavedė savo atstovams pateikti nuomonę raštu priėmimo komisijai, tačiau sąvartyno apsaugos darbuotojai atsisakė juos įleisti į teritoriją. Tik tada, kai žmonės pagrasino skųstis, pagaliau buvo įleisti.

Valdininkai įsiuto

Kabinete, kur buvo susirinkusi priėmimo komisija, jų laukė dar piktesni valdininkų veidai ir žodžiai. „Ko čia atėjote? Seniai žinome jūsų problemas – ketvirti metai apie jas kalbate”, – užsipuolė atėjusius vietos žmones sąvartyno užsakovo, Vilniaus regioninio atliekų tvarkymo centro direktorius Gintaras Čukauskas.

Keliolika minučių į pasitarimą pavėlavęs jo vadovas, Vilniaus apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos priežiūros departamento direktorius Aurelijus Kuisys buvo dar arogantiškesnis. „Čia ne spaudos konferencija”, – pareiškė jis susirinkusiems žurnalistams bei vietos žmonėms ir parodė kabineto duris. „Kodėl čia įleidote pašalinius?” – tardė apsaugos darbuotojus Vilniaus apskrities administracijos klerkas.

Vietos žmonių atstovams priminus, jog jie vis dėlto turi teisę žinoti, kas daroma jų teritorijoje, buvo leista palikti protesto laišką ir kitus dokumentus.

Apskundė Vyriausybę

Išėjusi iš sąvartyno administracinio pastato iniciatyvinės grupės pirmininkė Virginija Ina Stačiokienė ėmė ieškoti širdies lašų. „Dar šitaip nėra buvę – mūsų teritorijoje be mūsų leidimo pastatė sąvartyną ir dabar net kalbėtis su mumis nenori”, – stebėjosi pagyvenusi moteris.

Priėmimo komisijai vietos bendruomenių vadovai priminė, jog renkant vietą šiam sąvartynui ir jį statant buvo pažeistos vietos gyventojų teisės ir interesai, padaryta daug esminių teisės pažeidimų.

Nusprendusios, kad Lietuvos valdžios įstaigos padėti jiems atsisako, vietos bendruomenės kreipėsi į tarptautines institucijas. Bendruomenių prašymu bylą prieš Lietuvos Vyriausybę dabar nagrinėja Jungtinių Tautų Organizacijos aplinkosaugos priežiūros komisija.

Vienas didžiausių pastarojo meto trūkumų, dėl kurio, vietos žmonių nuomone, negalima leisti eksploatuoti naujojo sąvartyno – ligi šiol į jį nenutiestas apvažiavimo kelias, nors tai numatyta projekte.

„Žadėjote, jog čia bus 2,5 kilometro ilgio ir 7 metrų pločio asfaltuotas kelias. Kur jis? Kur dingo jam tiesti skirti pinigai? Jūs juos iššvaistėte ar įsidėjote į kišenę? Paprašysime, kad tuo pasidomėtų Specialiųjų tyrimų tarnyba”, – negailėjo tiesių žodžių komisijai V.I.Stačiokienė.

Vietos žmonės skundėsi, jog dabar jie ir jų vaikai vaikščioti bei važinėti į Vievį priversti pro sąvartyną. Sunkiasvorė technika statant sąvartyną važinėja per Alesninkų ir Kazokiškių kaimus.

Derybos užtruko

„Buvome parinkę vietą naujam keliui, tačiau Alesninkų gyventojams užprotestavus teko ieškoti kitos vietos. Todėl ir suvėlinome. Dabar tenka tartis su kitų sklypų savininkais, kad sutiktų parduoti žemę keliui tiesti”, – teisinosi Vilniaus regioninio atliekų tvarkymo centro vadovas G.Čukauskas. Jo pavaduotojas plėtrai Jurijus Valiūnas LŽ informavo, jog Kazokiškių sąvartynui statyti išleista jau 17 mln. litų iš 27 mln. tam skirtų lėšų.

„Vienas pirmosios sąvartyno sekcijos sektorius jau visiškai įrengtas – šiukšliavežės gali atvažiuoti čia nors ir rytoj. Iki lapkričio įrengsime visą sekciją”, – pasakojo J.Valiūnas.

Gamtosauga nesipriešina

Komisijos darbe dalyvavęs Aplinkos ministerijos Vilniaus regiono Aplinkos apsaugos departamento direktorius Rolandas Masilevičius tvirtino, jog parenkant vietą sąvartynui bei jį projektuojant ir statant europiniai reikalavimai nebuvo pažeisti, todėl Aplinkos ministerija tarptautinių teismų nebijo.

Paklaustas, gal vertėjo ieškoti modernesnių būdų – atliekas deginti ar perdirbti, o ne statyti joms sąvartyną, be to, parinkti tinkamesnę vietą, R.Masilevičius sakė, jog šiuos klausimus reikėjo svarstyti gerokai anksčiau – kai buvo pradėtas poveikio aplinkai vertinimo procesas. Dabar gilintis į šiuos dalykus esą vėlu.

„Neturime alternatyvos. Europos Sąjunga reikalauja uždaryti senuosius neekologiškus sąvartynus, kurių Vilniaus regione yra net 120. Vadinasi, nebūtų kur dėti atliekų. O naujasis Kazokiškių sąvartynas tikrai modernus ir gamtai nekenks”, – tikino Vilniaus regiono aplinkosaugos vadovas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.