Žemės ūkio rūmai kreipėsi į ministrą pirmininką Gediminą Kirkilą, prašydami ištirti tikrąsias maisto produktų kainų augimo priežastis.
Žemės ūkio rūmų kreipimesi į Vyriausybės vadovą sakoma, kad „pastaruoju metu kylančios daugelio maisto produktų kainos kelia didžiulį visos Lietuvos gyventojų nepasitenkinimą. Viena iš pagrindinių šio maisto produktų kainų augimo priežasčių įvardijama žemės ūkio produkcijos supirkimo kainų didėjimas. Tačiau žemdirbiai yra silpniausi maisto produktų rinkos dalyviai ir mažiausiai gali daryti įtaką galutinei produkto kainai”.
Žemės ūkio rūmai prašo premjero pavesti kompetentingai institucijai atlikti studiją, kurioje būtų ištirta, kokią maisto produktų kainos dalį gauna žaliavų augintojai, perdirbėjai ir prekybininkai. Taip pat prašoma nustatyti tikrąsias maisto produktų kainų augimo priežastis ir ar nėra rinkos dalyvių piktnaudžiavimo bei kartelinių susitarimų.
Ši studija turi būti atlikta kaip galima greičiau, o į jos aptarimą būtina pakviesti žemdirbius, perdirbėjus ir prekybininkus, teigia Žemės ūkio rūmai.
ELTA primena, kad jau nuo rudens pieno produktų gamintojai planuoja kainas padidinti maždaug dešimtadaliu. Maždaug trečdaliu numatoma branginti duonos gaminius, daugiau kainuos ir augalinis aliejus. Kainų kilimas aiškinamas smarkiu žaliavų, energijos šaltinių brangimu.
Šiais metais gerokai padidėjo grūdų kainos, už jų toną vidutiniškai mokama po 500 ir daugiau litų, pernai mokėta šimtu litų mažiau. Pabrango ir pienas, už jo toną šiemet jau mokama iki 703 litų, o pernai perdirbėjai žemdirbiams mokėjo tik 660 litų.