Vakar pristatyta universalios sporto arenos galimybių studija ne visiems Klaipėdos miesto tarybos kolegijos nariams nupiešė aiškesnę viziją.
Už 200 tūkst. litų studiją pusę metų rengusiems ir vakar pristačiusiems VšĮ „Nacionalinių projektų rengimas” (NPR) ir UAB „Eurointegracijos projektai” atstovams pateikta galybė klausimų. Ne į visus jų atsakyta, tad Savivaldybėje laukiama dar vieno jų vizito.
Tuo tarpu stoja darbai – uostamiesčio valdininkai negali skelbti konkurso arenos techninio projekto rengėjams parinkti.
Pabrango
Remiantis NPR rekomendacijomis ir prognozėmis, Klaipėdoje derėtų statyti beveik 22 tūkst. kv. metrų ploto, 5,3 tūkst. vietų areną su nuolat veikiančiu sporto ir laisvalaikio centru. Patalpose galėtų vykti koncertai, kiti kultūriniai renginiai, parodos. Salėje taip pat atsirastų ledo ritulio aikštė, kai kurių renginių metu vietų skaičių būtų galima padidinti iki 7,5 tūkst.
Šalia arenos, kurioje 2011 metais vyktų Europos krepšinio čempionato pogrupio rungtynės, atsirastų 914 vietų antžeminė ir 175 vietų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė.
Statybos kainuotų apie 112 mln. litų, tačiau neatmetama galimybė, kad kaina gali gerokai išaugti. Beje, balandį, preliminarios studijos pristatymo metu, labai panašus statybų variantas įvertintas 104 mln. litų., nors tuomet minėta, kad nemaža lėšų dalis bus skirta 2,5 tūkst. vietų požeminei automobilių stovėjimo aikštelei, kurios dabar nutarta atsisakyti.
Planuojama, kad naujajame statinyje per metus vyktų daugiau nei 100 renginių, juos aplankytų 300 tūkst. žmonių. Galimybių studijos skaičiavimais, arenos eksploatacijos išlaidos sudarytų apie 6,1 mln., pajamos – apie 14 mln. litų per pirmuosius veiklos metus.
Gali neužtekti pinigų
„Visi šie skaičiai – tik vizija, tikslios sumos ir apimtys paaiškės po techninio projekto parengimo”, – sakė galimybių studiją pristatęs NPR partneris Nerijus Juškaitis.
Patys rengėjai abejojo, ar projekto įgyvendinimui pakaks planuojamų gauti Europos Sąjungos (ES), nuosavų ar skolintų lėšų.
„Todėl reikėtų išnaudoti likusius sklypo plotus. Arena ir automobilių statymo vietos užims 7,9 ha iš skirtų 10,8. Gal derėtų likusį plotą išnuomoti privačioms bendrovėms, o gautus pinigus panaudoti statyboms”, – svarstė N. Juškaitis.
Susitiks dar kartą
Nepasiūlytas tikslus arenos valdymo modelis. Neapsispręsta, ar jos operatorius turėtų būti Savivaldybei pavaldi viešoji įstaiga, ar privati kompanija, kuri dirbtų koncesijos sutarties pagrindu. Svarstyta ir kombinuoto valdymo galimybė.
Neaišku, ar arenoje reikalinga ledo aikštė, kolegijos narių neįtikino statybų pabrangimo pateisinimas išaugusiomis statybinių medžiagų ir darbo jėgos kainomis.
Sutarta dar vieną NPR ir Tarybos kolegijos narių susitikimą surengti rugpjūčio 6 dieną, kuriame turėtų būti atsakyta į visus klausimus, pagrįsti visi skaičiai. Vėliau medžiagą Savivaldybės komitetuose dar svarstys įvairių sričių specialistai ir tik po to bus galima tęsti tolesnius darbus.
Nelauks ginčų pabaigos
„Mes turim pakankamai medžiagos, todėl jau po truputį pradėsim ruošti konkurso sąlygas – laikas juk eina. Jeigu politikai nepradės ginčytis, kuo greičiau skelbsime konkursą techniniam projektui rengti”, – sakė Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir strategijos departamento direktorius Ričardas Zulcas.
Anot jo, valdininkų ginčai tik stabdytų darbus, o tai mažintų tikimybę suspėti gauti finansinę paramą iš ES fondų. Gairės, pagal kurias reikėtų rengti paraišką Europos pinigams gauti, paaiškės šių metų pabaigoje arba 2008-ųjų pradžioje.
Vizija yra, tačiau neaiškus modelis
Tarybos kolegijos narys Rolandas Bražinskas, libercentristas.
Jaučiuosi tarsi pusiaukelėje. Vizija yra, tačiau neaiškus arenos valdymo modelis, kas ją statys, ar būtini visi pasiūlyti salės komponentai – pavyzdžiui, ledo aikštė. Be to, jeigu arenos teritorijoje likusius sklypus bus nutarta nuomoti privačioms kompanijoms, reikia numatyti, kokiu pagrindu tai daryti. Manau, reikia viską labiau detalizuoti, dar kartą sėsti prie stalo ir vėl teikti savo pasiūlymus”.
Kur dingo milijonai?
Tarybos kolegijos narys Naglis Puteikis, konservatorius.
Kas turi priimti sprendimus, kiek vietų turėtų būti arenoje, ar įmanoma vietoj ledo aikštės arenoje įrengti patalpas, į kurias persikeltų organizacijos iš Žvejų kultūros rūmus? Kur dingo milijonai, kurie, pagal pirminius skaičiavimus turėjo būti skirti automobilių stovėjimo vietoms. Kodėl toks stambus projektas nesvarstomas viešai? Atsakymų į šiuos klausimus išgirsti norėtumėme labiausiai.
Klaipėdos universalios sporto arenos duomenys pagal galimybių studijos rengėjų siūlymus (prognozuojami skaičiai):
Kaina: 111,709 mln. litų
Vietų skaičius: 5,3 tūkst.
Automobilių stovėjimo vietos: 1089 (175 – požeminėje aikštelėje)
Bendras plotas: 21 846,7 kv.m
Aukštis: 21,4 m
Statybų pradžia: 2009 m. II ketvirtis
Statybų pabaiga: 2010 m. IV ketvirtis