Į Lietuvą iš Didžiosios Britanijos grąžintas 1971 metų „Septyniolikos tūkstančių memorandumas” – dokumentas, kuriuo Lietuvos tikintieji norėjo atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į religijos laisvės suvaržymus bei kunigų persekiojimus Sovietų sąjungoje.
Iki šiol Oksforde esančiame Kestono institute saugotas dokumentas pirmadienį Kauno Rotušėje perduotas vienam iš parašų rinkimų iniciatorių – Vyskupų konferencijos pirmininkui arkivyskupui Sigitui Tamkevičiui.
Memorandumą S.Tamkevičiui įteikė Kenstono instituto vadovas kanauninkas Michaelis Bourdeaux (Maiklas Bordo).
„Memorandumas buvo pirmas didelis žingsnis į laisvę. Visi – ir kurie pasirašė, ir kurie rinko parašus truputį drebėjo, nes nežinojo, kuo viskas baigsis. O tikslas memorandumo – kad sovietinė valdžia žinotų, jog mes norime laisvės. Antra, norėjome, kad visas pasaulis žinotų, jog mes esame engiami ir nenorėjome, kad tylomis sovietinė valdžia mus smaugtų”, – dokumento perdavimo ceremonijoje sakė S.Tamkevičius.
1971 metų Lietuvos katalikų memorandumą dėl tikinčiųjų represijų Sovietų sąjungoje pasirašė daugiau kaip 17 tūkst. asmenų. Parašai daugiausia buvo renkami Vilkaviškio vyskupijos teritorijoje: Marijampolės, Šakių, Prienų, Vilkaviškio rajonuose. Pagal pasirašiusiųjų skaičių šią peticiją visoje Sovietų Sąjungoje tuo metu lenkė tik Krymo totorių kolektyviniai prašymai dėl teisės grįžti į savo tėvynę.
Memorandumas buvo adresuotas Sovietų sąjungos komunistų partijos Centrinio komiteto generaliniam sekretoriui Leonidui Brežnevui, tačiau siekiant atkreipti Vakarų pasaulio dėmesį į Lietuvos katalikų kovą už savo teises, buvo nuspręsta vieną jo egzempliorių pasiųsti į Jungtinių Tautų Organizaciją.
Duomenų apie į Maskvą siųsto dokumento likimą beveik nėra, tuo tarpu Vakarus pasiekęs kitas šio dokumento egzempliorius su originaliais parašais atsidūrė Didžiojoje Britanijoje ir daugiau kaip tris dešimtmečius buvo saugomas Kestono instituto archyve.