Ugdant visuomenės sąmoningumą ir siekiant pažangos aplinkosaugos srityje Vilniaus Simono Daukanto vidurinėje mokykloje surengta pirmoji Žalioji pamoka
Simono Daukanto vidurinės mokyklos moksleiviams Žaliąją pamoką vakar vedė švietimo ir mokslo ministrė Roma Žakaitienė, aplinkos ministras Arūnas Kundrotas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) aplinkosauginės iniciatyvos „Žalioji karta” atstovas, AB „Lifosa” generalinis direktorius Jonas Dastikas. Per šiais mokslo metais rengtas pamokas, žaidimus, piešinių ir rašinių konkursus ir talkas ekologijos žinias moksleiviams stengėsi perteikti pedagogai.
Taupumas saugo gamtą
A.Kundrotas Žaliojoje pamokoje vyresniųjų klasių mokinius ragino į aplinkos apsaugą žvelgti plačiau. Pasak jo, aplinkosauga – palyginti nauja tema. Ja susirūpinta prieš tris dešimtmečius įsitikinus, kad didėjantis vartojimas kelia pavojų gamtai. Koks malonumas poilsiauti prie šiukšlių krūvos, braidyti užterštame upelyje?! Tai net pavojinga gyvybei. Žmonės susimąstė, kaip išsaugoti švarią gamtą ateinančioms kartoms. Ministras ragino mokinius diskutuoti apie kiekvieno žmogaus ir valstybės indėlį. Kaip įprasti, kasdieniai dalykai veikia aplinką, kiek žalos gali padaryti neatsakingi veiksmai arba sprendimai?
„Visuomenėje vyrauja klaidinga nuomonė, kad labiausiai gamtą teršia pramonė, nors didžiausias teršėjas yra transportas. Tyrimai rodo, kad 75 proc. taršos sudaro transporto tarša”, – apie taršos šaltinius kalbėjo J.Dastikas. Pasak jo, nematomas aplinkos teršėjas yra energetika. „Lifosos” generalinis direktorius ragino taupyti šilumą, vandenį, elektros energiją, popierių, be reikalo nesivažinėti automobiliais.
Ugdoma nauja karta
Ministrė R.Žakaitienė į pokalbį apie švarią, saugią aplinką įtraukė ketvirtokus. Jos manymu, šeimose tėvai su vaikais apie tai per mažai diskutuoja. R.Žakaitienė vaikams aiškino, kad dideli darbai prasideda nuo mažų, kasdienių darbelių, nuo savo pačių švarios aplinkos.
Mokiniai aktyviai dalijosi įspūdžiais apie talkas, per kurias kartu su tėvais rinko šiukšles savo mikrorajone, mokėsi rūšiuoti atliekas. Pamokai baigiantis vaikai užrašė savo pažadą, kaip saugos gamtą per artėjančias vasaros atostogas. Ministrė vylėsi, kad Žalioji pamoka paskatins susimąstyti ne tik vaikus, bet ir jų tėvus.
Klimato kaita jau kelia realią grėsmę. Akivaizdu, kad atsakomybė už planetos ateitį tenka kiekvienai valstybei ir žmogui.
„Ir Lietuvoje aplinkosauga turi tapti visos visuomenės rūpesčiu, kiekvieno gyventojo poreikiu”, – teigiama neseniai Švietimo ir mokslo ministerijos, Aplinkos ministerijos ir LPK pasirašytame nacionaliniame susitarime dėl aplinkosauginės iniciatyvos „Žalioji karta” įgyvendinimo.
Šią iniciatyvą sumanė didžiausios Lietuvos chemijos pramonės įmonės – „Achema”, „Lifosa”, „Mažeikių nafta”, remiamos Lietuvos chemijos įmonių asociacijos ir LPK.