Jau šio mėnesio viduryje į Pajūrio regioniniame parke (PRP) esantį Nemirsetos kraštovaizdžio draustinį atkeliaus 20-ies seniausios veislės Lietuvoje – šiurkščiavilnių – avių banda.
Už Europos Sąjungos (ES) pinigus pirkti galvijai ne tik džiugins poilsiautojų akis, bet ir atliks gamtosauginį vaidmenį, nes besiganydamos turėtų padėti išsaugoti unikalias pievas nuo užžėlimo krūmais, kurie sunaikintų retuosius žolinius augalus.
Tačiau avis prižiūrėsiantis ūkininkas Algirdas Liaudanskas „Vakarų ekspresui” teigė labiausiai bijantis ne keturkojų, o dvikojų „žvėrių” – chuliganiškų atvykėlių, galinčių išvogti ar iššaudyti galvijus.
Idėją PRP apgyvendinti lietuviškos veislės avis įkvėpė tai, kad didelė parko dalis įtraukta į ES saugomų teritorijų „NATURA-2000” tinklą.
„Nemirsetoje plyti pilkosios kopos, unikalios stepinės pievos. Jos susiformavo dėl neintensyvaus ūkininkavimo. Pievose auga labai savita augmenija, į Lietuvos Raudonąją knygą įrašyti augalai. Ūkininkavimu žmonės tose teritorijose nebeužsiima. Idėja ganyti avis yra ir gamtosauga, ir senųjų ūkininkavimo tradicijų atgaivinimas”, – dienraščiui sakė PRP ekologas Erlandas Paplauskis.
„NATURA-2000” projekto PRP vadovė iš ekologinio klubo „Žvejonė” Jūratė Morkvėnaitė-Paulauskienė teigė, kad avys nupirktos balandžio pabaigoje iš Klaipėdos rajone gyvenančios ūkininkės Danguolės Karpavičienės. Viena avis atsiėjo 270 litų.
„Pasirašėme sutartį su A. Liaudansku. Jis įsipareigojo 5 metus tas avis ganyti regioniniame parke ir 6 prieaugio individus padovanoti kitam ūkininkui, kuris taip pat sutiktų ganyti avis parke. A. Liaudanskui atiteks likęs prieaugis. Šis projektas gali būti puikus protingo ūkininkavimo ir gamtosaugos pavyzdys”, – sakė J. Morkvėnaitė-Paulauskienė.
Pats A. Liaudanskas teigė laukiantis, kada labiau suvešės žolė, o tada jau vešiąs avis į Nemirsetą.
„Labai bijau vandalų, chuliganų, kad nepradėtų skersti avis. Tačiau bus įrengtas elektrinis „piemuo”, pasamdytas žmogus, kuris avis prižiūrės. Kiek žinau, Pajūrio regioninio parko direkcija ketina pasirašyti ir sutartį su Klaipėdos rajono policija, avys apdraustos. Labai svarbu palaikyti lietuviškų veislinių galvijų fondą, todėl džiaugiuosi suteikta galimybe”, – sakė ūkininkas.
Šiurkščiavilnės avys – pati seniausia avių veislė Lietuvoje. Jos neauga didelės, pasiekia vos 55 kg ribą. Dažniausiai atsiveda 2, retai – 3 aviukus. Vilna – labai gera, atitinka pagrindinius jai keliamus kokybės reikalavimus. Avys taip pat nereiklios gyvenimo sąlygoms ir atsparios ligoms.