Sostinės turguose šį savaitgalį, prieš Šv. Jurgį, ypač gausu sodininkų mėgėjų, vaismedžių ir sėklų pirkėjų.
Pagal senovėje sodžiuose po Jurginių, balandžio 23-iosios, žmonės pradėdavo pirmuosius žemės darbus. Nors pavasario šiluma dar vangiai ateina, žemė jau netruks priims pirmuosius daržovių daigus ir sėklas. Juo labiau, kad meteorologai ateinančią savaitę žada atšilimą.
Vilniaus centriniuose Kalvarijų ir Halės turguose daržovių ir gėlių sėklos pardavinėjamos pakeliais, o bulvės ir grūdai – daugiausia maišais. Maišas kvietrugių kainuoja apie 23 litus, kviečių bei miežių – 19-20 litų. Pirkėjai mieliau nei importines renkasi vietinių selekcininkų išvestas daržovių sėklas. Jie teigia, kad iš jų išauga geresnės daržovės.
Sodininkai labai perka polietileno plėvelę. Šešių metrų pločio storesnės plėvelės metras kainuoja 3-4 litus. Neretas miestelėnas iš turgaus išeina nešdamasis grėblį, kastuvą, žoliapjovę, į automobilį krauna maišelius trąšų, gėlėms, daržovėms skirto durpžemio.
Turgavietėse daug vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukų. Iš valstybinių medelynų atvežtos kriaušaitės bei slyvaitės kainavo po 10-11, obelaitės – po 9-10 litų.
Turguose netrūksta ir įvairių kepinių, duonos, pyragų. Nedidelės kepyklos į turgavietes atveža ne tik tradicinės lietuviškos duonos, bet ir šakočių, saldžių močiutės bandelių.
Sostinės turgavietėse varškės kilogramas kainavo 7 litus, sviesto – 11-12 litų.
Netrūksta pirkėjų žuvies paviljonuose. Karpių kilogramas, kaip ir praėjusį šeštadienį, kainavo apie 9 litus, kuojų, karosų – 3-4 litus.
Kalvarijų turguje prekiaujantis Radviliškio rajono ūkininkas už kilogramą bulvių prašė iki 1 lito. Turgų paviljonuose ilgus agurkus pardavė po 5-6 litus už kilogramą. Lietuviškų smulkesnių obuolių kilogramas kainavo 1,2 lito, didelių – 2,5 lito. Natūralus bičių medus – 14-16 litų už kilogramą.
Už šviežios jautienos kilogramą turguose prašė maždaug 7 litų. Rūkytų lašinių kilogramas – 8-10 litų, šviežių – 4,5-6 litai.
Beje, turguose, kaip ir prekybos centruose, gana daug importinės produkcijos. Kol vietos daržininkai neužaugino savuose šiltnamiuose pomidorų, jie daugiausiai atvežami iš Ispanijos. Taip pat netrūksta ir importinės mėsos, ypač paukštienos.
Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus Kazimiero Lukausko, mėsos iš kitų šalių atvežama vis daugiau. Pernai pirmąjį ketvirtį buvo įvežta perdirbti ir parduoti 14,3 tūkst. tonų, o šiemet per tą patį ketvirtį – 22,2 tūkst. tonų šviežios mėsos ir jos produktų. Tuo tarpu Lietuvoje auginamų ir paskerdžiamų gyvulių (išskyrus paukščius) kiekis mažėja. Pernai buvo paskersta 13 proc. galvijų, 8 proc. avių ir 0,7 proc. kiaulių mažiau negu 2005 metais.