Subliūško klaipėdiečių norai matyti savivaldybės taryboje dirbančius europarlamentarą ir tris Seimo narius.
Per rinkimus į miesto savivaldybės tarybą pelnę klaipėdiečių pasitikėjimą, jie apsisprendė trauktis savo vietas užleisdami tiems, kurie po rinkimų liko politiniame užribyje.
Parlamentarai sąrašuose buvo reikalingi tik suvilioti rinkėjus, pakelti partijų prestižą.
Pradėję su rinkėjais žaisti dar prieš rinkimus, parlamentarai žaidimą ir politinį šou tęsia iki paskutinės akimirkos.
Tik šiandien, paskutinę dieną, savo apsisprendimą likti Seime ar miesto taryboje praneš Vytautas Grubliauskas.
Sukvietė žiniasklaidą
Asmenys, kurie negali derinti savo pareigų su savivaldybės tarybos nario mandatu, apie savo pasirinkimą turi pranešti iki šios dienos vakaro.
Nors daugelis tai jau padarė gerokai anksčiau, parlamentaras, Liberalų sąjūdžio narys V.Grubliauskas nenorėjo iš anksto prisipažinti, ar pasiliks dirbti Seime, ar taps miesto savivaldybės tarybos nariu.
Savaitgalį jis slapukavo ir tikino, jog, ką nusprendęs, pasakys tik šiandien per specialiai tam surengtą spaudos konferenciją.
Paklaustas, ar sutiktų pasilikti miesto taryboje, jei jam būtų pasiūlytos mero pareigos, V.Grubliauskas nusuko kalbą apie tiesioginius miesto vadovo rinkimus.
„Jei merai būtų renkami tiesiogiai, išnyktų įtampa, kuri slegia partijas nuo rinkimų nakties iki pirmojo tarybos posėdžio”, – sakė jis.
Parlamentaras juokavo, kad galėtų būti ambasadoriumi Klaipėdai.
Ruošiasi ateičiai
Dar nežinia, koks bus V.Grubliausko sprendimas, tačiau seimūno vietą taryboje jau pasirengė užimti jo partijos kolegė miesto savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Jurgita Choromanskytė.
Ji atsistatydins iš tarnybos nuo balandžio 11 d., nes balandžio 12-ąją numatytas naujos kadencijos miesto tarybos pirmasis posėdis.
Jaunimo reikalų koordinatorius, kaip ir kiti savivaldybės tarnautojai, negali būti tarybos nariu.
„Galbūt tapsiu miesto tarybos nare, jei V.Grubliauskas pasiliks dirbti Seime. Be to, susiradau kitą darbą. Būsiu europarlamentaro Eugenijaus Gentvilo padėjėja-patarėja”, – sakė J.Choromanskytė.
Pagal porinkiminį Klaipėdos Liberalų sąjūdžio kandidatų sąrašą vietoje V.Grubliausko taryboje turėtų dirbti savivaldybės Socialinės paramos centro direktorė Diana Stankaitienė.
Tačiau dėl šių pareigų politikė atsisakė būti tarybos nare.
D.Stankaitienė neslėpė, kad palankiai susiklosčius aplinkybėms – jei meru bus išrinktas jos partijos kolega Artūras Šulcas – ji sutiks būti savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja.
Pritrūko vietų
Kiti Seimo nariai, per rinkimus pelnę klaipėdiečių pasitikėjimą, buvo mažiau paslaptingi nei V.Grubliauskas.
Jie teigė savivaldybės tarybos narių mandatų atsisakę dėl to, kad žlugo jų priešrinkiminės iliuzijos.
Seimo narys Antanas Bosas atsisakys savivaldybės tarybos nario mandato, nes „darbiečiai” gavo tik dvi vietas taryboje.
„Ką gali nuveikti su dviem žmonėm klaipėdiečių labui? Todėl pasiliksiu Seime”, – sakė A.Bosas.
Jis tvirtino, kad būtų pasitraukęs iš parlamento, jei Darbo partija per savivaldos rinkimus Klaipėdoje būtų laimėjusi 7-8 vietas. Ir būtų galėjusi formuoti valdančiąją daugumą.
Vietoje Antano Boso miesto taryboje dirbs trečias partijos kandidatų sąraše likęs Alfonsas Bargaila.
Dvigubas keitimas
Seimo narė Irina Rozova užleido vietą savivaldybės taryboje Rusų aljanso kandidatų sąraše ketvirtam likusiam Vladimirui Vlasovui.
V.Vlasovas jau antrą kartą keičia miesto taryboje I.Rozovą.
Prieš keletą metų ji atsisakė narystės savivaldybės taryboje, nes pradėjo dirbti Klaipėdos apskrities viršininko pavaduotoja ir tuomet jos vietą taryboje užėmė tas pats partijos kolega.
I.Rozova manė, kad partijai pavyks laimėti bent penkias vietas Klaipėdos taryboje. Ir Rusų aljansas būtų valdančiojoje koalicijoje, o ji gautų vicemerės postą.
Politikė pasitraukė, nes partija miesto taryboje gali likti net opozicijoje.
Pabėgo pirmas
Europarlamentaras Eugenijus Gentvilas pirmasis atsisakė Klaipėdos savivaldybės tarybos nario mandato, nes nesulaukė tokios rinkėjų paramos, apie kurią svajojo.
E.Gentvilas, kandidatuodamas Liberalų sąjūdžio sąraše, norėjo, kad už jį balsuotų 20 tūkst. klaipėdiečių, bet surinko 4,5 karto balsų mažiau.
Europarlamentaro vietą miesto taryboje užims Rolandas Bražinskas.
Pritraukė rinkėjus
Pakliūti į uostamiesčio savivaldybės tarybą galėjo partijos, kurios surinko bent jau 1254 klaipėdiečių balsus. Tokia buvo mandatų skirstymo kvota.
E.Gentvilas gavo 4382 pirmumo balsus, V.Grubliauskas – 3938, I.Rozova – 1977, o A.Bosas – 1041.
Niekas negali nustatyti, ar tie patys, ar skirtingi rinkėjai atidavė pirmumo balsus ir E.Gentvilui, ir V.Grubliauskui.
Tačiau pagal pačius kukliausius skaičiavimus jų dalyvavimas savivaldos rinkimuose atnešė Liberalų sąjūdžiui tris mandatus iš penkių gautų.
I.Rozova – Rusų aljansui „pramušė” vieną vietą iš trijų.
A.Bosui nepavyko. Iki vienos vietos taryboje jam pritrūko 213 klaipėdiečių palaikymo.