Kontrolierė – prieš vidurinių mokyklų naikinimą

Kiek daugiau nei pusę kelio įveikusi bendrojo lavinimo mokyklų tinklo pertvarka vis dar neapleidžia mokyklų bendruomenių diskusijų topo viršūnių.

Krūvos skundų dėl reorganizacijos sulaukianti Vaiko teisų apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė įsitikinusi, jog daugeliu atvejų pedagogų bei tėvų nepasitenkinimas nėra iš piršto laužtas.

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, pagal 2003 metais patvirtintą strategiją įgyvendinus tinklo pertvarką šalyje išliks visi dabar esantys švietimo įstaigų tipai, išskyrus vidurines mokyklas. Yra galimybė, kad akreditavus viduriniojo ugdymo programas iki 2012 metų šių mokyklų neliks – jos taps keturmetėmis, o esant poreikiui, ir ilgosiomis gimnazijomis.

R. Šalaševičiūtė tvirtina palaikanti bendrojo lavinimo mokyklų tinklo pertvarką ir neabejojanti jos tikslingumu, tačiau vidurinių mokyklų išnykimas kontrolierę verčia sunerimti.

Anot jos, formaliai gimnazijos teikia tą patį vidurinį išsilavinimą kaip ir vidurinės mokyklos, tačiau realiai gimnazijose reikalavimai esantys gerokai aukštesni.

„Reorganizavus vidurines mokyklas vidutinių gabumų vaikui, nenorinčiam tęsti mokslų profesinėje mokykloje, vidurinis išsilavinimas gali tapti sunkiai įkandamas. Imantis tokių sprendimų būtų racionalu dar kartą peržiūrėti ir įvertinti mokinių pasiekimus”, – aiškino kontrolierė.

Be to, kontrolierė tvirtino turinti ir daugiau priekaištų. Nepaisant išsamių tinklo pertvarkos metodinių rekomendacijų, anot jos, ne visos savivaldybės skyrė pakankamai dėmesio situacijos analizei duomenų rinkimo etape ir paruošė kokybiškus tinklo pertvarkos planus.

Didžiausias pertvarkos trūkumas, anot R. Šalaševičiūtės, – informacijos, viešųjų konsultacijų bei dialogo su mokyklų bendruomenėmis stoka.

„Gauname skundų, kuriuose mokyklų bendruomenės kaltina savivaldybes ir švietimo skyrius laiku nesuteikus informacijos apie būsimas permainas – esą bendruomenė apie tinklo pertvarką sužino jai jau prasidėjus”, – pasakojo R. Šalaševičiūtė.

Kontrolierės teigimu, tokių skundų įstaiga sulaukia daugiausiai. Beje, visi ištirti atvejai gautą informaciją patvirtino.

R. Šalaševičiūtė pasigenda ir didesnio dėmesio psichologiniam aspektui. Anot jos tinklo pertvarka skausminga visai bendruomenei – pedagogai nerimauja dėl darbo vietų, vaikai baiminasi perėjimo į kitas mokyklas. Situaciją, anot kontrolierės, palengvintų specialiai organizuota psichologinė pagalba.

„Pertvarkos naudą ir prasmę pirmiausiai turėtų suprasti pedagogas ir kartu su psichologu patraukliai tai paaiškinti vaikams. O dabar neretai patys mokytojai sukelia sumaištį”, – sakė kontrolierė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.