Pabradės įmonės apiplėšimu įtariami Užsieniečių registravimo centro gyventojai galės toliau ramiai vaikščioti miestelio gatvėmis
Užsieniečių registravimo centre (URC) Pabradėje gyvenantys asmenys sumušė greta įsikūrusios įmonės direktorių ir dar šešis darbuotojus bei iš seifo pagrobė 218 tūkst. litų.
„Mušdami vis kartojo, kad jie čečėnai ir padarys čia tvarką”, – LŽ sakė nukentėjęs įmonės „Pabradė” direktoriaus pavaduotojas Miroslavas Januševičius. Jo teigimu, pirmadienį apie 16 val. į bendrovės teritoriją įsiveržė 11 asmenų ir, nieko nepaaiškinę, ėmė talžyti visus ten buvusius darbuotojus. „Mėginau skambinti policijai, tačiau jie atėmė telefoną ir puolė dar smarkiau mušti”, – guodėsi Januševičius.
Vienas sulaikytas
Apie įvykį buvo pranešta pareigūnams ir jie dar tą patį vakarą apklausė dešimt URC gyventojų. Vienas įtariamasis sulaikytas 48 valandoms. „Vieno jų veidas matyti įmonės kameromis padarytame įraše”, – pažymėjo Januševičius.
Kad užsieniečiai buvo palikę centro teritoriją, neneigia ir jo viršininkas pulkininkas leitenantas Robertas Petraitis. „Tai nebuvo koks nors spontaniškas išėjimas. Jie ėjo mažomis grupelėmis. Vėliau taip pat visi ir grįžo”, – pasakojo Petraitis. Anot viršininko, užsieniečiai gali laisvai judėti po URC teritoriją, o pasiprašę – ir po miestą. Taisyklės numato, kad jie turi teisę palikti centrą 24 valandoms, bet vėliau privalo grįžti. „Griežčiausia bausmė, kurią galime skirti už tai, jog gyventojas nesugrįžta laiku, – tris mėnesius nemokėti 25 litų pašalpos”, – dėstė Petraitis. Pasak viršininko, iš esmės, kol užsienietis niekam neužkliūva, jam nedraudžiama daryti ką nori. „Dar galima gyventoją pašalinti iš centro, bet per visą mano vadovavimo laiką to nė karto nebuvo padaryta, nes realiai nebūtų kur tokio asmens apgyvendinti”, – tvirtino URC vadovas. Taigi užsieniečiai, nesulaikyti net po muštynių įmonėje, toliau sau ramiai vaikščios Pabradės miesto gatvėmis.
Sumanė atkeršyti?
Kas išprovokavo įžūlų įmonės apiplėšimą vidury dienos, dar neaišku. Tyrimo ėmėsi Pabradės policija. Pagal vieną versijų URC gyventojai esą atėjo atsiimti nesumokėtų atlyginimų už nelegalų darbą.
„Sulaikytas čečėnas, dėl kurio ir kilo incidentas, minėjo kažkokią šimto litų skolą. Sunku pasakyti, ar tai kokio nors jų verslo reikalai, ar kas kita”, – kalbėjo URC viršininkas Petraitis. Jis pripažino, jog daugelis centre gyvenančių čečėnų verčiasi įvairia veikla, kad prasimanytų pinigų. „Kai kurie parduoda atsivežtus daiktus, grąžintus jiems po sulaikymo”, – aiškino pulkininkas leitenantas. Kad čečėnai galėjo dirbti kaimynystėje esančioje bendrovėje, neigia ir jos darbuotojai. „Jie dažnai čia praeina, tačiau nemanau, jog dirbo”, – sakė įmonėje sutikta moteris, prisistačiusi Birute. Anot jos, tarp „Pabradės” darbuotojų tvyro įtampa, sargas net bijo naktį budėti.
Incidentai – kasdienybė
Kita įmonės darbuotoja, taip pat keletas Pabradės gyventojų pasakojo, kad incidentai su užsieniečiais – kasdienybė. Tačiau žmonės bijo skųstis policijai.
„Buvo atvejis, kai vienas centro gyventojas net persekiojo paauglę, ši negalėjo ramiai lankyti pamokų. Stengiamės žinoti, kur eina ir ką daro mūsų centre apgyvendinti užsieniečiai, bet jokių realių priemonių negalime imtis, kol jie nepadaro kokio nors nusikaltimo”, – pripažino Petraitis. Anot jo, išeidamas iš URC teritorijos kiekvienas gyventojas gauna lapą, ant kurio užklijuota nuotrauka, užrašyta pavardė ir išėjimo iš centro laikas. Policininkai gali sulaikyti tokį asmenį, bet kelias valandas palaikę nuovadoje ir išsiaiškinę, kas jis, privalo paleisti ir nurodyti vykti į URC. Tačiau čečėnas gali tiesiog vėl eiti savo keliais. „Ir visas ratas prasideda iš naujo”, – apie demokratišką tvarką pasakojo Petraitis.