Kauno muzikinio teatro sodelyje vakar sužibo Didžioji menora. Centrinėse pasaulio šalių sostinių aikštėse statomos ir tikėjimo laisvę simbolizuojančios Menoros uždegimas – vienas pagrindinių žydų religinės šventės Chanukos akcentas.
Šis renginys Lietuvoje ir visame pasaulyje vyksta tryliktus metus iš eilės. Muzikinio teatro sodelyje įrengta Menora – 6 metrų aukščio. Ši aštuoniašakė žvakė – tautos išsilaisvinimo iš priespaudos, gėrio prieš blogį pergalės simbolis.
Daugiau nei prieš 2000 metų žydai sukilo prieš užkariautojus sirus ir išlaisvino Jeruzalę. Grįžę į Didžiąją šventyklą savo dvasinio gyvenimo centrą jie rado suniokotą. Atnaujinę šventyklą žmonės planavo uždegti Menorą, tačiau visas rastas aliejus buvo užterštas, o vieno indelio būtų užtekę tik nakčiai. Anot pasakojimų, įvyko stebuklas ir aliejaus pakako 8 dienoms.
Prisimindami šį įvykį kiekvienais metais žydai visame pasaulyje 8 dienas uždega po vieną žvakę, todėl Menora – aštuoniašakė žvakė, o Chanuka iš žydų kalbos reiškia „pašventinimą”.
Chanuka švenčiama didžiuosiuose Lietuvos miestuose: gruodžio 17-ąją Vilniuje, 18-ąją – Šiauliuose, vakar – Kaune, šiandien – Klaipėdoje.
Vakar buvo uždegta penktoji, šiandien – šeštoji, ryt – septintoji, penktadienį, paskutinioji, aštuntoji žvakė. Savo namuose dauguma žydų uždega nedideles Menoras. Vienas iš privalomų šventės atributų – aliejus, kuriuo uždegama žvakė, ir aliejuje pagamintos vaišės – blynai ir spurgos. Po ceremonijos, kurią organizavo Kauno žydų religinė bendruomenė, J.Naujalio muzikos gimnazijos salėje susirinkę žydai ne tik vaišinosi, bet ir šoko, stebėjo iliuzionisto fokusus.