Lietuvos kelionių organizatoriai Turkiją vadina kone saugiausia šalimi pasaulyje.
Todėl, nepaisant to, kad vos prieš savaitę viename iš Egėjo jūros kurortų vėl nugriaudėjo sprogimas, sekti estų kompanijų pavyzdžiu ir atsisakyti skrydžių į lietuvaičių mėgstamą Turkiją nesiruošiama.
Priešingai – Lietuvos kelionių organizatoriai kalba apie įsibėgėjantį atostogų sezoną ir džiaugiasi didėjančiu pageidaujančiųjų ilsėtis užsienyje srautu.
Lauks realaus pavojaus
Poilsį Turkijos kurortuose – Antalijoje, Marmaryje, Kemere ir Bodrume – mėgstantiems lietuvaičiams kelionių organizatoriai sako, esą šiose turistinėse zonose bus ramu bent jau artimiausius penkerius metus.
Neva šiuo metu Turkijoje yra sustiprinta apsauga, todėl vietiniams gyventojams ir turistams nėra pagrindo nerimauti.
„Apie kokį galimą pavojų poilsiautojų sveikatai ar gyvybei kalbame? – retoriškai klausė šiuo metu Tunise atostogaujantis vieno iš kelionių organizatorių vadovas. – Turkijoje – saugu ir ramu, nemalonių incidentų ten nebus ilgai. Štai prisiminkite rugsėjo 11-ąją Amerikoje: juk po to šioje šalyje imtasi visų įmanomų saugumo priemonių.”
Panašiai kalbėjo ir kitų Lietuvos kelionių organizatorių atstovai. Jie tvirtino, kad iš mūsų šalies į Turkiją skrendančių turistų maršrutai nesidriekia per pavojingus regionus. Maža to, teroristiniai išpuoliai ar stichinės nelaimės vyksta ne tik Turkijoje. Antai aukų nepavyko išvengti ir Ispanijoje, ir Didžiojoje Britanijoje, pagaliau, – Egipte.
Mūsų šalies piliečių poilsiu besirūpinančios bendrovės laikosi bendros pozicijos ir sako, kad Turkiją iš turistinių kelionių sąrašų išbrauksią tik tuo atveju, jeigu pavojus iš tiesų bus realus.
Nenori pakenkti
Paprastai kelionių organizatoriai atsisako kelionių tik į tas šalis, į kurias griežtai nerekomenduoja vykti Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM).
Šiuo metu ministerijos tinklalapyje maksimaliai pavojingomis šalimis vadinamos Afganistanas, Dramblio kaulo krantas, Irakas ir Sudanas. Pavojingų šalių, į kurias nerekomenduojama vykti, sąraše – 28 valstybės, tarp jų – Izraelis, Šri Lanka, Indija ir Indonezija.
Dar yra sąrašas valstybių, į kurias vykstant rekomenduojama imtis ypatingų saugumo priemonių. Iš viso tokių šalių – 31, tarp jų – Rusija ir Tailandas.
Kokiais kriterijais remiantis šalys tampa pavojingomis, „Vakarų ekspresui” sužinoti nepavyko, nes URM Spaudos skyrius informavo, jog tai esą neskelbiama informacija.
„Yra daug įvairių detalių, kurių paviešinimas gali pakenkti turizmo verslui”, – sulaukėme dviprasmiško atsakymo.
Rūpi moralė
Tuo metu Estijos užsienio reikalų ministerija pademonstravo didesnį susirūpinimą nei mūsų URM, apsiribojusi pranešimu, kad per paskutinį teroristinį išpuolį Turkijoje duomenų apie nukentėjusius lietuvius nėra.
Į Turkiją vykstantys estai paraginti būti atidūs, užfiksuoti savo buvimą svetur ir vengti neorganizuotų kelionių į rytines bei pietrytines Turkijos dalis.
O dvi estų kelionių agentūros netgi nusprendė apskritai nutraukti išvykas į Turkiją.
Dėl teroristinių išpuolių, neseniai įvykusių Turkijos kurortuose, neribotam laikui kelionių į šią šalį atsisakė Estijos kelionių agentūros „Domina World Travel” ir „Marhaba Tours”.
Kompanijos pranešė neturinčios moralinės teisės tvirtinti, kad turistams Turkijoje yra saugu, nors greičiausiai joks tiesioginis pavojus jiems ir negresia.
Tęsia karą
Paskutinė nelaimė, kai per teroristinį išpuolį Turkijoje žuvo žmonės, įvyko praėjusį savaitgalį.
Liepos 16-ąją Kusadasio kurorte, Egėjo jūros pakrantėje, mikroautobuse, vežusiame turistus į į paplūdimį, nugriaudėjo sprogimui. Žuvo penki žmonės – tarp jų britai ir airiai, trylika žmonių buvo sužeisti.
Šis sprogimas – antrasis, sudrumstęs turkų ir turistų ramybę šį mėnesį. Liepos 9-ąją sprogimas nugriaudėjo Vakarų Turkijoje, Češmės kurorte ir sužalojo kelias dešimtis žmonių. Atsakomybę už šį išpuolį prisiėmė kurdų separatistai.
Praėjusią vasarą karinė organizacija – Kurdistano liaudies kongresas (buvusi Kurdų darbo partija) paskelbė nutraukianti penkerius metus galiojusį taikos susitarimą su Turkija bei atnaujinanti karinius veiksmus.
Per penkiolika metų trukusį karą tarp kurdų ir Turkijos žuvo apie 30 tūkstančių žmonių. Vien tik 1993 metais kurdai įvykdė apie keturis tūkstančius karinių akcijų bei užpuolimų, tarp jų – ir turistų.
Teroristiniai išpuoliai – ne vienintelė grėsmė užsienio turistams. Turkija periodiškai kenčia ir dėl kitų bėdų.
Pirmąją liepos mėnesio savaitę Rytų Turkijoje, nuošalioje Bingolo provincijoje, kelios dešimtys gyventojų susirgo juodlige. Tuo pat metu toje pačioje provincijoje pašto traukinyje sprogo bomba.
Birželio pradžioje pietrytinę Turkijos dalį sukrėtė vidutinio stiprumo žemės drebėjimas, kuris šioje šalyje apskritai yra dažnas reiškinys.
O praėjusį pavasarį sprogimas nugriaudėjo ir Kusadasio kurorte, netoli Turkijos įkūrėjo Mustafos Kemalio Atatiurko paminklo.
Natalija Mogučaja
„Vakarų ekspresas”