Kairiarankių tėvai priversti tapti veidrodžiais – turi valgyti, piešti, rašyti kaire ranka, kad patys mažiausieji galėtų matyti pavyzdį ir mokytis.
Vienas iš dešimties žmonių yra kairiarankis. Vyrų – pusantro karto daugiau nei moterų. Šį reiškinį daugelį metų tyrinėja mokslininkai, o tėvai svarsto, kaip auklėti kairiarankį vaiką.
Laikydavo prakeikimu
Kairiarankiai apskritai turi dominuojančią kairę pusę: kamuolį spardo kaire koja, pro teleskopą ar į kameros akutę žiūri kaire akimi.
Kodėl gimstama kairiapusiais? Užsienyje buvo atlikta daug medicininių tyrimų. Atsakymas paprastas – priežastis ta pati, kodėl rudakiai gimsta rudakiai.
Prieš daugelį metų į kairiarankius būdavo žiūrima kaip į prakeiktuosius ir nuo vaikystės verčiama keisti savo fiziologiją. Kai kurių šalių mokyklose „prakeiktųjų” vaikų kairiosios rankos būdavo pririšamos prie nugaros, kad jomis negalėtų nieko dirbti.
Versti – negalima
Tokių drastiškų veiksmų jau seniai niekas nebesiima. Bendrosios praktikos gydytoja Birutė Jankuvienė įsitikinusi, kad versti jokiu būdu negalima.
„Kairiarankiškumas yra užkoduotas, todėl bet kokie priverstiniai veiksmai žaloja vaiko psichiką”, – aiškino ji.
Gydytojai šiuo reiškiniu teko daug domėtis, nes jos dukra taip pat kairiarankė. Tačiau tai jai netrukdo daryti įprastus darbus ar groti smuiku.
B.Jankuvienės nuomone, mokytojai turėtų atsižvelgti į tai, kuria ranka vaikas rašo, ir pasodinti taip, kad rašydami kairiarankis ir dešiniarankis nesibaksnotų alkūnėmis.Šviesos kritimas taip pat labai svarbus. Klasėse suolų išdėstymas paprastai būna pritaikytas rašantiems dešine ranka.
Išimčių nėra
Kaip ir kitose šalyse, Lietuvos mokyklose rašyti, piešti kaire ranka būdavo draudžiama. Nuo pat pirmųjų klasių buvo stengiamasi išvaryti šį „įprotį”. To nebedaroma jau labai seniai.
Klaipėdos „Verdenės” pagrindinės mokyklos direktorė Julytė Baltrušaitienė sakė, kad statistikos, kiek mokykloje yra kairiarankių, nevedama.
Direktorės nuomone, šviesos ir patogumo visiems pakanka. Jokių išimčių nėra daroma, specialių prašymų taip pat nepasitaikė.
J.Baltrušaitienė netiki, kad kairiarankiai yra kuo nors išskirtiniai ar turi daugiau talentų. „Yra daug talentingų vaikų, tačiau ar dėl to „kaltas” kairiarankiškumas, belieka tik spėlioti”, – sakė ji.
Reikia tapti veidrodžiu
Tėveliai, pastebėję, kad vaikas yra kairiarankis, gūžčioja pečiais ir svarsto, kaip geriau jį išmokyti elementariausių darbų.
Anglų mokslininkai atsako paprastai – mokytis mokyti. Dauguma įrankių, virtuvės rakandų yra pritaikyta dešiniarankiams. Vaikui labai sunku mokytis, kai tėvai visus buities darbus daro dešine ranka.
Jie stebi judesius ir bando daryti taip pat. Deja, dažnai nesėkmingai.
Tai, žinoma, sudėtinga, bet kairiarankių tėveliai turi išmokti valgyti, piešti, rašyti kaire ranka, kad patys mažiausieji galėtų matyti pavyzdį ir mokytis. Kairiarankis vaikas yra kaip veidrodžio atspindys dešiniarankiui, todėl tėveliams tenka išmokti tapti atžalos veidrodžiu.
Mitai apie kairiarankius
Kairiarankiai yra gabesni ir kūrybingesni. Anglų mokslininkai paneigė šį teiginį. Leonardas da Vinčis, Mikelandželas, Liudvikas van Bethovenas, Bendžaminas Franklinas, Isaokas Niutonas, Albertas Einšteinas – visi jie buvo kairiarankiai, tačiau galima išvardinti tiek pat talentingų žmonių, kurie viską darė dešine ranka.
Kairiarankiai vaikai yra lėtesni ir nevikrūs. Tokia etiketė klijuojama todėl, kad jie visus darbus priversti daryti dešiniariankiams skirtais įrankiais. Pabandykime skusti bulves kairiarankiams skirtu skustuku arba rašyti specialiuoju rašikliu ir pamatysime, ar viską atliekame taip pat greitai.