Per devynis mėnesius į miesto biudžetą neįplaukė 18 milijonų litų planuotų pajamų
Savivaldybės finansininkai nepraranda vilties, kad šiemet Kaunas įvykdys patvirtintą biudžetą. Tačiau spalio pradžioje miesto piniginėje trūko 18 milijonų litų.
„Preliminariais duomenimis, lapkričio pradžioje šis atsilikimas sumažėjo iki 12 milijonų litų. Metų pabaigoje prognozuojame, kad lėšų surinkimas dar pagerės, todėl biudžetas gali būti įvykdytas”, – tikino Finansų skyriaus vedėjas Algimantas Laucius.
Optimizmas pagrįstas
Šių metų pradžioje miesto Taryba patvirtino rekordinį – 511 milijonų litų biudžetą. Vėliau valstybei skyrus dotacijų ši suma šoktelėjo iki 632 milijonų litų. Vien nuosavybės teisėms atkurti šiemet Vyriausybė skyrė 100 milijonų litų.
Per devynis mėnesius surinkta 93,9 procento planuotų gyventojų pajamų mokesčių. Nepaisant neįvykdyto plano, tai beveik 30 milijonų litų daugiau nei per praėjusių metų tokį patį laikotarpį. Gyventojų pajamų mokestis, atmetus tikslines dotacijas, sudaro liūto dalį miesto biudžete.
„Nors šio plano ir neįvykdėme, tačiau situacija turėtų pagerėti. Reikia nepamiršti, kad pagal mokesčių lengvatas gyventojams sugrąžinome apie 8 milijonus litų. Dabar šis procesas baigtas, todėl pinigai turėtų įplaukti į miesto biudžetą”, – sakė A.Laucius.
„Turiu vilties, kad šių metų biudžetas bus įvykdytas. Jeigu ir nesurinksime kelių milijonų litų, tragedijos nebus. Galima pasidžiaugti, kad daugiau surenkama gyventojų pajamų ir turto mokesčių. Tai liudija, kad einame į priekį”, – sakė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Alvydas Banevičius.
Šlubuoja turto mokesčių surinkimas
Iki spalio pradžios į miesto biudžetą neįplaukė 5,4 milijono litų planuotų turto mokesčių. „Jau ėmėmės tam tikrų priemonių. Be to, tradiciškai tokių mokesčių padaugėja metų pabaigoje. Dalis jų bus sumokėta net iki kitų metų vasario”, – teigė Finansų skyriaus vedėjas. Jis atkreipė dėmesį, kad nepaisant neįvykdyto plano, palyginti su praėjusių metų tokiu pačiu laikotarpiu, per 9 mėnesius nekilnojamojo turto, žemės ir paveldimo turto mokesčių surinkta 9,2 milijono litų daugiau.
Šių metų pradžioje Savivaldybės biudžetinių įstaigų kreditoriniai įsiskolinimai siekė 48,7 milijono litų. Spalio pradžioje šis skaičius sumažėjo 1,6 milijono litų.
Šiandien vyksiančiame miesto Tarybos posėdyje bus siūloma perskirstyti biudžeto lėšas. „Tai susiję su socialinėmis išmokomis ir mokinio krepšeliu. Metų pabaigoje šias lėšas galime perskirstyti”, – sakė A.Laucius. 1,3 milijono litų siūloma sumažinti kompensacijas už šilumą, karštą vandenį ir administravimo išlaidas. Šios lėšos turėtų būti skirtos kirtai socialinei paramai: Kauno neįgaliojo jaunimo centrui, Panemunės senelių namams, vaikų gerovės centrui „Pastogė” ir kitoms įstaigoms.
Braižoma kitų metų vizija
Jau pradėtas rengti kitų metų biudžetas. Pasak A.Lauciaus, Savivaldybės administracija pristatė projektus, kurių bendra vertė siektų apie 680 milijonų litų. Tačiau apetitą žadama sumažinti iki 555 milijonų litų. „Kauno politikams jau ketiname pristatyti preliminarius skaičius ir projekto viziją. Paskui lauksime, kada bus patvirtintas valstybės biudžetas”, – sakė Savivaldybės finansininkas.
Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko A.Banevičiaus teigimu, kitų metų biudžetas dar tik pradėtas formuoti. „Labai didelių stebuklų nebus, tačiau biudžetas turėtų padidėti keliomis dešimtimis milijonų litų. Tai leistų padidinti įvairių sričių finansavimą”, – tvirtino A.Banevičius.
Jo teigimu, kitais metais turėtų būti daugiau lėšų skirta miesto aplinkai gražinti. „Tai susiję ir su gatvėmis, ir su švara, ir su Laisvės alėjos pastatų fasadais. Turime formuoti palankesnį miesto įvaizdį. Nuo mus supančios aplinkos priklauso ir kauniečių nuotaikos. Žinoma, nebus pamiršti socialiniai, kultūriniai ir sporto projektai”, – sakė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.
2007-ųjų Kauno biudžetas turėtų būti patvirtintas iki kitų metų vasarį vyksiančių savivaldybių tarybų rinkimų.