Balsavimo paštu siūloma atsisakyti

Idėjos autoriai prisidengia kova su piktnaudžiavimais, tačiau pamiršta kai kurias rinkėjų grupes, neturinčias galimybių rinkimų dieną atvykti į apylinkes

Seime diskutuojama dėl idėjos panaikinti galimybę iš anksto balsuoti paštu rinkimuose. Šio pasiūlymo autoriai tikina, kad toks balsavimo būdas leidžia nesunkiai papirkinėti rinkėjus, todėl jį būtina naikinti. Tačiau idėjos priešininkai sako, kad šis draudimas sumažins rinkėjų aktyvumą, atims iš kai kurių rinkėjų grupių galimybę dalyvauti balsavime.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas skeptiškai vertina siūlymą panaikinti balsavimo paštu galimybę, tačiau pripažįsta, kad būtina imtis priemonių siekiant išvengti piktnaudžiavimų tokio balsavimo metu.

Paminėjo skandalus užsienyje

Praėjusią savaitę Seime svarstant naujos redakcijos Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo projektą, be kita ko, buvo pritarta ir liberalcentristo Algio Čapliko pasiūlymui panaikinti išankstinį balsavimą paštu. Tiesa, už tai balsavo vos 3 parlamentarais daugiau, nei buvo prieš ar susilaikė. Įstatymas dar galutinai nepriimtas, tik patvirtintas po svarstymo. Šią arba kitą savaitę jis bus priimamas, tada dėl didžiausias diskusijas sukėlusių pakeitimų bus balsuojama iš naujo. Vienas tokių pasiūlymų – dėl balsavimo paštu atšaukimo.

A.Čaplikas aiškina, kad per kiekvienus rinkimus pastebima didėjanti piktnaudžiavimo balsavimu paštu tendencija. „Pavyzdžiui, argi normalu, kai per praėjusius rinkimus Vilniaus rajone beveik visas kaimas – apie 200 žmonių – balsavo tik paštu? Ar rinkimų dieną visas kaimas išsijuosęs dirbo arba sutartinai šventė? Deja, panašių keistoko piliečių elgesio pavydžių galima rasti beveik kiekviename rajone”, – teigė jis.

Parlamentaras atkreipia dėmesį, kad šešiose Europos Sąjungos valstybėse – Austrijoje, Belgijoje, Graikijoje, Italijoje, Olandijoje ir Prancūzijoje – išankstinio balsavimo nėra. „Tuo tarpu tokią galimybę turinčios šalys rimtai svarsto apie galimas permainas šioje srityje. 2004 metais Angliją sukrėtė milžiniškas skandalas, kai atsirado pakankamai liudijimų, jog Birmingeme per vietos rinkimus buvo masiškai sukčiaujama pasinaudojant balsavimo paštu galimybe. Dėl to teismas ne tik panaikino balsavimo rezultatus dviejose Birmingemo rinkimų apylinkėse, bet ir teisėjas viešai pavadino balsavimo paštu sistemą „palankia klastotėms”, – pasakojo A.Čaplikas.

Jo pasiūlytos pataisos numato galimybę paštu balsuoti tik kariškiams ir kaliniams.

Vertina skeptiškai

Tačiau nemenka dalis parlamentarų nepritaria tokiam siūlymui. Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Endzinas atkreipia dėmesį, jog galimybės balsuoti paštu atėmimas reikštų ir tai, kad dalyvauti rinkimuose negalėtų sunkūs ligoniai ir neįgalieji, senyvo amžiaus žmonės, dažniausiai balsuojantys paštu.

„Tai suvaržytų konstitucinę rinkimų teisę, be to, ja grubiausiai paminamos ir kitos žmogaus teisės. Tokios pataisos verčia manyti, kad arba kolegos paprasčiausiai persistengė mėgindami tapti „kovotojais su politine korupcija”, arba jie siekia sugrąžinti Lietuvoje diktatūrą leisdami balsuoti kariškiams, bet ne neįgaliesiems”, – tvirtina A.Endzinas.

„Norėčiau tikėti, kad Seimo nariai už šias pataisas balsavo kaip reikiant neįsigilinę į jų turinį. Įstatymo priėmimo metu teiksime pasiūlymą, kad piliečių balsavimo teisė nebūtų suvaržyta”, – pridūrė parlamentaras.

VRK pirmininkas Z.Vaigauskas „Kauno dienai” sakė, kad galimybės balsuoti paštu atšaukimas sumažintų rinkėjų aktyvumą. „Pagal pateiktuosius pasiūlymus balsuoti negalėtų ne tik ligoninėse, socialinės rūpybos įstaigose, invalidų namuose esantys žmonės, bet ir tie piliečiai, kurie rinkimų dieną nori išvykti arba gyvena kitoje vietoje, nei deklaruotoji, todėl paprastai balsuoja paštu, kad rinkimų dieną nereikėtų vykti į savo apylinkę, kurioje yra įregistruoti”, – teigė VRK vadovas. „Rinkimų stebėtojai ir rinkimų komisijų nariai, neretai dirbantys kitose apylinkėse, nei yra įregistruoti, irgi negalėtų balsuoti, nes visą rinkimų dieną jie turi būti savo darbo vietoje ir negali išvykti balsuoti į savo apylinkę”, – teigė jis.

Z.Vaigauskas pripažino, kad balsavimo paštu galimybė atveria „tam tikras landas” galimiems piktnaudžiavimams, tačiau siūlė šias problemas spręsti ne taip radikaliai: „Gal reikėtų kitokių būdų ieškoti, kaip kovoti su galimu rinkėjų papirkinėjimu balsuojant paštu. Pavyzdžiui, sutrumpinti balsavimo paštu laikotarpį nuo trijų dienų iki vienos, griežčiau prižiūrėti balsavimą pašto skyriuose”.

Įdiegs balsavimą internetu

Nors Seimas po svarstymo pritarė balsavimo paštu atsisakymo idėjai, jis patvirtino ir koncepciją, kuri atvers kelią visiškai naujam balsavimo būdui – internetu. Kai kurie parlamentarai baiminasi, kad toks balsavimo būdas išvis neleis kontroliuoti, ar rinkėjas, spaudydamas kompiuterio klavišus, nėra paperkamas balsuoti vienaip arba kitaip.

Vis dėlto elektroninis balsavimas pasaulyje taikomas vis plačiau. Lietuvoje irgi gali būti, kad jau 2008 metų Seimo rinkimuose galima bus balsuoti internetu. „Kad elektroninio balsavimo sistema pradės veikti per 2007-ųjų rinkimus į savivaldybių tarybas, dar negalime garantuoti, tačiau šią sistemą tikrai galėsime išbandyti per 2008-ųjų rinkimus į Seimą. Šia sistema jau naudojasi ir Estijos piliečiai – esame tikri, kad tiesiog neturime teisės nuo jų atsilikti”, – teigė Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto narys liberalas Vytautas Grubliauskas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.