Uzbekijos princesė nori tapti karaliene

Diktatorius savo absoliučią valdžią ketina perduoti dukteriai

Vyresnioji Uzbekistano prezidento Islamo Karimovo duktė Giulnara, negausios ir nuožmiai persekiojamos opozicijos pašaipiai vadinama princese, netrukus iš tėvo rankų tikriausiai perims šios Centrinės Azijos valstybės valdymą.

Valdžios griežtai kontroliuojama Uzbekistano žiniasklaida vis dažniau mini G.Karimovą kaip būsimąją prezidentę.

Ketina atsisakyti sosto

I.Karimovas šalį valdo nuo 1991 metų, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Ateinantį sausį baigiasi jo antroji kadencija, kuri skaičiuojama po naujosios konstitucijos priėmimo.

Anksčiau I.Karimovas (68 metų) likdavo valdžioje po referendumų, kuriuos Vakarų žmogaus teisių gynimo aktyvistai vadino farsais. Dabar tarptautinė žiniasklaida tikina, kad autoritarinį valdymo stilių dievinantis Uzbekistano vadovas ryžosi užleisti sostą dukteriai, kuria, kaip teigia diplomatai, akredituoti Taškente, jis visiškai pasitiki.

Šalies žiniasklaidoje nestokojama publikacijų ir laidų apie G.Karimovą. Vienu atveju ji liaupsinama kaip Harvardo auklėtinė, kitu – kaip kovos menų ekspertė, trečiu – kaip labai gabi verslininkė ir gera motina.

I.Karimovas kaip įmanydamas kratosi diktatoriaus etiketės, kurią jam prisegė tarptautinės organizacijos, ginančios žmonių teises. Todėl, pasak britų laikraščio „Sunday Times”, „Uzbekistano valdovas nori pasitraukti į šešėlį, kartu išlaikydamas savo rankose visus valdžios svertus; išsaugoti įtaką jis galės dukters rankomis”.

Rytų žvaigždė

„Giulnara paveldėjo iš tėvo protą ir tvirtą charakterį. Didžiausia tėvo problema – kaip oficialiai nueiti nuo arenos, užsitikrinti asmeninį saugumą ir išsaugoti įtaką. I.Karimovas nepasitiki niekuo, išskyrus savo šeimos narius. Taigi vyresnioji duktė idealiai tinka įpėdinės vaidmeniui”, – „Sunday Times” korespondentui sakė žinomas Taškento verslininkas, prašęs jo pavardės neminėti.

G.Karimova dabar vadovauja politinių tyrimų centrui, esančiam Taškente. Ji turi nemažą diplomatinio darbo patirtį.

Nors ji deklaruoja ištikimybę tradicinėms uzbekų vertybėms, tai jai nesukliudė nusifotografuoti žurnalo „Voque” rusų versijai, apsirengus madingų dizainerių drabužiais. Žurnalas ją pavadino „Rytų žvaigžde”.

Prieš tai G.Karimova kurį laiką gyveno Maskvoje, jos ten rengtuose vakarėliuose, kaip teigia „Sunday Times”, dalyvaudavo ryškiausios Rusijos elito žvaigždės. Neseniai ji išleido pirmąją savo kompaktinę plokštelę, pavadintą „Guguša”. Taškente tvirtinama, kad taip meiliai dukterį vadina tėvas. Per Uzbekijos televiziją ir radiją jos muzika skamba nuolat.

Dievina tėvą

Uzbekistane valdantį režimą žmogaus teisių gynėjai vadina vienu žiauriausių pasaulyje. Apie valdžios oponentų kankinimus ir žudymus yra surinkta daug įrodymų. Tarptautinė žiniasklaida teigia, kad kai kurie uzbekų disidentai savo gyvenimą baigė verdančiame vandenyje.

Tačiau vyresnioji duktė savo tėvui neturi jokių priekaištų. „Juo labai didžiuojuosi. Jis man įrodė, kas yra šeima. Jis – mano mokytojas gyvenimo kelyje”, – viešai kalbėjo duktė.

Tie, kurie ją pažįsta, sako, kad už malonios išvaizdos ir nepriekaištingų manierų slepiasi prieštaringa asmenybė. „Ji daro į Vakarus orientuotos, labai išsilavinusios, pasaulietiškos moters įspūdį, – „Sunday Times” korespondentui apie ją sakė jos pažįstamas rusas. – Bet sielos gelmėse ji – Rytų moteris, labai žiauri ir mėgstanti intrigas”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.