Turbūt visiems puikiai pažįstamos situacijos: vaikas užsispiria, jog šįryt neis į darželį, nesidalys kaladėlėmis su broliu arba nepasiliks praleisti savaitgalio pas močiutę. Visaip bandote savo mažylį įkalbinėti, tačiau, pasirodo, mažuosius užsispyrėlius ne taip paprasta įtikinti. Galiausiai pastangos susitarti pasirodo bevaisės. Viskas baigiasi gailiomis vaiko ašaromis, ir toliau derėtis jums tiesiog pritrūksta kantrybės. Ir taip kone kasdien… Tačiau įkalbėti vaiką anaiptol nėra neįmanoma. Svarbiausia žinoti, ką ir kaip pasakyti, kad net ir kiečiausio užsispyrėlio rageliai suminkštėtų.
Nelieskit galvos!
Atėjus maudynių dienai, vaikas neretai jau nuo pat ryto įspėja mamą, jog galvytės trinktis tikrai nenorės. Ką daryti, kad malonus pasiturškimas vonioje netaptų ašarų pakalne?
* Paimkite nedidelį minkštą rankšluostėlį ir išmokykite vaiką juo užsidengti akis. Tegul jis pats prisispaudžia rankšluostį, kad muiluotas vanduo nepatektų į akis.
* Jei trenkant galvytę vaikas ima niurzgėti, leiskite iš muiluotų plaukučių formuoti įvairius ragelius, kepurę ar kitas figūrėles. Paimkite veidrodį, kad mažylis džiaugtųsi tuo, ką sukūrė ant savo galvos.
* Nesakykite: „Laikas trinktis galvą!” Verčiau pažaiskite, pavyzdžiui, kad mažylis atėjo į kirpyklą. Paklauskite, koks jo vardas, kelintai valandai užsirašė pas kirpėją, maloniai palydėkite į vonią. Jokiu būdu nedvejokite ir stenkitės vaidinti kuo tikroviškiau! Kitą kartą vaikas ir vėl norės pažaisti.
* Prieš pradėdami maudynes paklauskite: „Kas šiandien trinks galvytę – tu ar aš?” Jei vaikas panorės pats išsitrinkti galvą šampūnu, leiskite, bet kai baigs, reikėtų paklausti, ar jis nieko prieš, jei jūs pati dar kartą tai padarytumėte.
Balti dantukai
Vos tik išmokę savarankiškai naudotis dantų pasta ir šepetėliu, vaikai pro ausis praleidžia mūsų raginimus neskubėti ir kuo kruopščiau valytis dantukus. Kaip juos įpratinti taisyklingai prižiūrėti savo dantis?
* Paprašykite mylimiausio meškučio ar lėlytės jums „padėti”. Iš pradžių garsiai sakydama, ką daryti, išvalykite dantukus žaislui. Po to susidomėjusiam vaikui įduokite jo šepetėlį, kad pademonstruotų, ką išmoko.
* Pasakykite vaikui, jog jūsų namuose yra stebuklinga dantų pasta, kurią panaudojus išsipildo visos slapčiausios svajonės.
* Neklauskite, ar vaikas nori valytis dantukus. Geriau iškart sakykite: „Valysies dantis pats, ar tau padėti?”
* Kartu pažaiskite „Kas ilgiau valysis dantukus!”
* Nupirkite kelių spalvų dantų pastų ir leiskite vaikui pačiam išsirinkti tūtelę.
Mano žaislai!
Kaip išmokyti vaiką dalytis daiktais su broliais ar kitais bendraamžiais?
* Abiem savo vaikams pirkite vienodus pieštukus, spalvinimo knygeles ar mašinytes. Su žymekliu ant kiekvieno daikto parašykite pirmąją vardo raidę, kad žaislai nesusimaišytų.
* Nepraleiskite pro akis akimirkos, kada vaikas draugiškai kuo nors pasidalys. Vos tai pastebėję, pagirkite vaiką už tokį gerą poelgį.
* Jei į svečius ateina draugai su savo atžalomis, kartu su mažyliu išsirinkite tris pačius brangiausius žaislus, kuriais jis dalytis tikrai nenorės. Paslėpkite juos spintoje, bet tik su sąlyga, kad kitų žaislų vaikas negailės.
* Skatinkite vaikus keistis žaislais net tada, kai jie gražiai žaidžia. Nebijokite prieiti ir sakyti, jog būtų labai gražu, jei savo traukinuką duotum Lukui, o jis tau trumpam paskolintų savo mašinytę.
* Klausimą formuluokite taip: „Kaip manai, su kuo norėtų žaisti tavo draugas Pijus?”
Žaisti vienam…
Nors vaikams stengiamės skirti kuo daugiau laiko, tačiau būna akimirkų, kada žūtbūt reikia pabaigti užsilikusius darbus ar prižiūrėti ant viryklės garuojančią vakarienę. Idealiausia būtų, jei tokiomis akimirkomis mūsų mažyliai galėtų ramiai pažaisti savo kambaryje. Kaip to išmokyti?
* Net jei vaikas savarankiškai pažaidė vos keletą minučių, pagirkite jį, sakykite, jog jis elgiasi visai kaip suaugęs žmogus.
* Padarykite žaislų „patikrinimą”. Kartu išsirinkite 5-6 žaisliukus ir pasiūlykite vaikui su kiekvienu atskirai pažaisti. Vėliau paprašykite nuspręsti, su kuriuo žaislu buvo smagiausia leisti laiką.
* Iš užklotų ar paklodžių pastatykite vaikui palapinę. Mažyliui tikrai labai patiks, jei leisite į palapinę prisinešti knygučių, žaislų ar pagalvėlių. Tokiame namelyje vaikas galės dūkti mažiausiai valandą, o jūs tuo metu ramiai atliksite savo darbus.
* Sugalvokite vaikui įdomių užsiėmimų, pavyzdžiui: „Nupiešk gražų piešinį močiutei – rytoj nuvešim!”
„Mama, nepalik manęs!”
Kaip vaiką pripratinti būti su aukle ir įtikinti, jog ji „nesikandžioja”?
* Supažindinkite vaiką su kitais bendraamžiais, kuriuos prižiūri auklės. Tegul vaikai papasakoja, jog būti ne su tėveliais yra nebaisu, netgi labai įdomu.
* Kai auklė į jūsų namus ateina pirmą kartą, neskubėkite iškart palikti vaiko su ja. Geriau, jei pirmą dieną vaikas susipažins su naująja prižiūrėtoja jums esant kartu.
* Kad vaikas neliktų nežinomybėje, smulkiai papasakokite, ką jie kartu su aukle veiks jums išėjus: „Po pietų Kristina tau padės išsivalyti dantukus ir paskaitys tavo mėgstamą knygelę prieš pietų miegą”.
* „Mes su tėčiu šiandien išeiname neilgam, todėl gali paskaityti knygelę arba kartu su aukle pažaisti žaidimą. Ką renkiesi?” Grįžę nepamirškite pasidomėti, ar vaikas tikrai veikė tai, ką pasirinko prieš jums išeinant.
„Labai geras daiktas yra televizorius…”
Daugiausia problemų iškyla, kuomet reikia vaiką „nukrapštyti” nuo stebuklingosios dėžutės – televizoriaus. Jei nedrausmintumėme, greičiausiai vaikai prie jo praleistų ištisą dieną. Kaip gražiai susitarti?
* Nustatykite ribas. Pavyzdžiui: „Šiandien gali pasirinktinai žiūrėti tik vieną laidelę ar filmuką”. Arba: „12 valandą televizorių išjungsiu ir šiandien daugiau jo žiūrėti negalėsi”. Be abejonės, iš pradžių vaikas spyriosis, tačiau greitai pripras prie tokių taisyklių. Nenusileiskite, juk viskas tik jų labui!
* Neleiskite valgyti prie televizoriaus. Kitaip vaiko dėmesys bus blaškomas, o maistas lėkštėje atšals ir greičiausiai liks nesuvalgytas.
* Kelis kartus per dieną paklauskite: „Ar jau nusprendei, kokią laidą šiandien norėtum pažiūrėti?”
* Iškart po laidelės nukreipkite vaiko dėmesį nuo televizoriaus prašydami papasakoti, apie ką buvo laida, kas labiausiai patiko.
* Kai ateina laikas išjungti televizorių, sakykite: „Skaičiuojam kartu iki dešimties ir bėgam išjungti televizorių. Gal tu šiandien nori būti išjungimo čempionas?”