Maskvoje paskelbta, kad Gruzija už dujas turės mokėti dvigubai daugiau
Praėjus vos vienai dienai po Gruzijos užsienio reikalų ministro Gelos Bežuašvilio viešnagės Maskvoje, kur jis mėgino švelninti dvišalius santykius ir parengti abiejų valstybių prezidentų susitikimą, valstybės kontroliuojama milžinė „Gazprom” paskelbė, kad Gruzija nuo kitų metų už tiekiamas dujas turės mokėti dvigubai daugiau.
Tai liudija, kad Maskva neketina nutraukti prieš Tbilisį pradėto ekonominio karo.
Ieškoma alternatyvių šaltinių
„Gazprom” oficialus atstovas Denisas Ignatjevas BBC korespondentui sakė, kad nuo kitų metų pradžios Gruzija už tūkstantį kubinių metrų dujų turėtų mokėti jau 230 dolerių, o ne 110 dolerių, kaip yra dabar. Tuo pat metu atstovas nurodė, kad dėl galutinės kainos abi šalys dar turės tartis. Tačiau dauguma apžvalgininkų mano, kad būtent tokią kainą Kremlius primes Gruzijai, beveik visiškai priklausomai nuo tiekimų iš Rusijos.
Kaip tik tiek ( 230 dolerių) sausį „Gazprom” pareikalavo iš Ukrainos, ir tai sukėlė dujų krizę, palietusią net kai kurias Europos Sąjungos šalis.
BBC nurodo, kad Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis karštligiškai ieško būdų, kaip dujų gauti iš kitų kaimyninių šalių. Pernai Tbilisis „žydrojo kuro” pirko iš Irano. Į šiuos sandėrius JAV administracija, remianti Gruzijos prezidentą, žiūrėjo atlaidžiai, nors Jungtinės Valstijos ir Iranas – mirtini priešai.
V.Putinas su svečiu nesusitiko
G.Bežuašvilio mėginimai Maskvoje tirpdyti ledą dvišaliuose santykiuose nuėjo niekais. Iš savo kolegos Sergejaus Lavrovo jis negavo jokių garantijų, kad krizė greitai bus baigta.
Vietoje to svečias gavo antausį, kai jį priimti atsisakė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Aukštas pareigas užimantis šaltinis Kremliuje BBC korespondentui sakė, jog tokia galimybė buvo svarstoma, bet V.Putinas nusprendė ja nepasinaudoti.
G.Bežuašvilis Maskvoje sakė žūtbūt sieksiąs susitarti dėl dvišalio Rusijos ir Gruzijos prezidentų susitikimo artimiausioje ateityje.
Toks dviejų šalių vadovų pasimatymas galėtų įvykti Minske, kai lapkričio 28 dieną vyks NVS aukščiausio lygio susitikimas. Tačiau po pokalbio su S.Lavrovu G.Bežuašvilis trečiadienį sakė, kad klausimas dėl M.Saakašvilio ir V.Putino susitikimo net nebuvo svarstomas.
Ragino atsisakyti spaudimo politikos
Anksčiau gruzinų diplomatijos vadovas sakė norįs laikyti Rusiją partnere ir lydere posovietinėje erdvėje, bet kartu pabrėžė nenorįs, kad Maskva tęstų spaudimo kaimynėms politiką.
Gruzijos ministras pareiškė, kad jo tikslas – atnaujinti dialogą, o prioritetas – panaikinti Maskvos įvestas ekonomines sankcijas Gruzijai.
Maskva nutraukė transporto susisiekimą su Gruzija ir deportavo šimtus gruzinų, gyvenusių Rusijos teritorijoje neva nelegaliai. Toks buvo Rusijos atsakas į šnipinėjimu apkaltintų keturių rusų karininkų areštą Gruzijoje.
G.Bežuašvilis pareiškė, jog yra pasirengęs kompromisui, tačiau ragino Rusiją atsisakyti grasinimų ir bauginimo taktikos. Ministras nesėkmingai mėgino aiškinti kolegai Rusijoje, kad provakarietiškas jo šalies valdžios kursas anaiptol nereiškia priešiškumo Rusijai.
Oficiali žiniasklaida priekaištauja
Tuo tarpu oficiali Rusijos žiniasklaida priekaištauja Gruzijai, kad jos atstovai tęsia antirusišką propagandą, taip mažindami galimybes užbaigti gilią dvišalių santykių krizę. Maskvos laikraštis „Vremia novostej” citavo prezidentą M.Saakašvilį, sakiusį, kad „dabartinė Rusijos valdžia yra panaši į XVIII amžiaus carą, kuris persekiojo žydus – atiminėjo iš jų turtą ir trėmė juos iš nuolatinio gyvenimo vietų”.
„Tuo metu, kai G.Bežuašvilis Maskvoje mėgino užmegzti šiokius tokius kontaktus, kad sušvelnintų dvišalius santykius, jo šefas tęsė antirusišką retoriką, o tai mažina ir taip menkas galimybes artimiausiu laiku surengti dviejų šalių prezidentų susitikimą”, – rašė laikraštis.
Tačiau kai kurie nepriklausomi Maskvos leidiniai pripažįsta, kad M.Saakašvilio pateiktas Rusijoje persekiojamų gruzinų palyginimas su kažkada caro terorizuotais žydais yra labai tikslus. Laikraščio „Kommersant” apžvalgininkas Sergejus Strokanis tvirtina: „M.Saakašvilis vėl pirštu dūrė į Maskvos klaidas, pasinaudodamas momentu, kai netgi tie, kurie visiškai pritaria Rusijos valdžios Gruzijos atžvilgiu vykdomai politikai, negali nepripažinti, jog antigruziniškoje kampanijoje yra labai daug bjaurių perlenkimų”, – rašo S.Strokanis.